Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Její jediná velká česká šance… Dobře vdaná herečka, konečně zamilovaná policistka. VIP skandály a aférky

20.09.2022
Její jediná velká česká šance… Dobře vdaná herečka, konečně zamilovaná policistka. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Falcon

Popisek: Soňa Norisová se sice objevila v Česku na přelomu milénia spolu se svou sestrou Zuzanou, ta ale v Renčově muzikálu RebeLOVE hrála hlavní roli. Zato již od roku 2011 hraje v megapopulární Soukupově Policii Modrava. Zde ji ale vidíte v Ondříčkově mrazivém krimi thrilleru Ve stínu, kde měla také velkou roli manželky hlavního hrdiny.

Popularita seriálu Policie Modrava neklesá ani při aktuálním vysílání (prý definitivně poslední) čtvrté řady. Spolu s ní se vždy znovu dostává na titulní strany i hlavní představitelka policistky Jany Vinické, slovenská herečka Soňa Norisová.

V šumavských lesích a mlhou zahalených blatech pátrá po pachatelích vražd Soňa Norisová alias Jana Vinická již od roku 2011, kdy byl natočen první televizní film Policie Modrava, na který navázal seriál. Ten letos vrcholí čtvrtou, poslední řadou. Jana Vinická je stále jeho hlavní postavou. Soňa Norisová vyzrála, ale i v devětačtyřiceti letech si udržuje svěží půvab, který jí v poslední řadě seriálu umožňuje hrát i milostnou linii, aniž by působila nevěrohodně nebo směšně. Jejími nejdůležitějšími hereckými partnery jsou ovšem stále Jaroslav Satoranský a Filip Tomsa, kteří jeden jako guru a druhý naopak jako stále se učící tichý sekundant umožňují Soně Norisové hrát centrální úlohu nevzrušivé, trpělivé, nicméně neúprosné lovkyně zločinců.

 

Tomsa, Satoranský a Soňa Norisová. Policie Modrava stále válcuje sledovanost. Foto se svolením TV Nova

 

Nádherná příroda Šumavy také sehrává svou roli v popularitě seriálu. Foto se svolením TV Nova

Náhoda, která jí vynesla popularitu v Čechách

Soňa Norisová se poprvé stala známou v Čechách díky filmu Rebelové, ve kterém hrála se svou mladší sestrou Zuzanou, jež ztvárnila hlavní roli a v českých produkcích zakotvila rychleji, Soňa se vrátila na Slovensko, kde se věnovala hlavně divadlu. Práce měla hodně, a tak ji role v Policii Modrava málem minula. „Pamatuju si, jak jsem toho v tom období, kdy mě zavolali na kamerové zkoušky, měla opravdu hodně a moc se mi nechtělo. Ale byla jsem zrovna v Praze, a tak jsem si říkala, že přijdu a když mě nevyberou, bude mi to jedno. Jenomže pak jsem přišla, sedli jsme si s panem režisérem a už jsem cítila, že by mi to jedno nebylo. A asi to bylo vzájemné, protože mi vlastně hned řekl, že by byl rád, kdybych to dělala. A já jsem i navzdory únavě v tomto období věděla, že bych to dělat chtěla. A nelituji. I když na Slovensku měli díky tomu asi pocit, že žiju v Čechách a ani mě neoslovovali na jinou práci,“ vzpomíná herečka, jak svou slavnou roli málem propásla.

 

Kapitánka Vinická má ve scénáři i lásku... Foto se svolením TV Nova

Elegantní a arogantní spisovatelka

Ani při čekání na další řady Policie Modrava se Soňa Norisová nevyhnula pendlování mezi Prahou a Bratislavou, protože přijala hlavní roli v dalším detektivním seriálu V.I.P. Vraždy. Ten sice neměl takovou popularitu jako Modrava, zato umožnil herečce zahrát si úplně jinou ženu. Spisovatelka detektivek, která se neustále plete pod nohy policistům při vyšetřování vražd, je na rozdíl od Jany Vinické elegantní, a hlavně velmi sebejistá dáma, která se s muži kolem sebe moc nemaže.   

 

V civilu. Foto se svolením Soňa Norisová

Široký herecký rejstřík

Zdaleka nejen v televizních seriálech dokazuje Soňa Norisová, že je herečkou schopnou se proměňovat z role do role. Její divadelní repertoár je velice široký. Hraje na několika scénách a střídá komedie a dramata, moderní hry i klasiku. Tak ji na Slovensku mohou diváci vidět v současném repertoáru Radošínského naivního divadla, ale tak třeba v Shakespearovi na Letních shakespearovských slavnostech, kde hrála chůvu v slovenské inscenaci Romea a Julie. Slovenské televize na ni s velkými rolemi nějaký čas trochu zapomínaly, protože hrála hodně v Čechách. Rok 2020 jí ale přinesl zlom i doma, objevila se hned ve dvou vysoce oceňovaných seriálech. Červené pásky byly netradičním pohledem na nemocniční prostředí, kde hlavní roli hrály děti dlouhodobě upoutané na lůžko. Seriál Hnízdo pak oslovil diváky a kritiku svým hlubokým pohledem do přediva mezilidských vztahů na maloměstě, ovlivněných starých tajemstvím.

 

Ve slovenské inscenaci Romea a Julie, foto Letní shakespearovské slavnosti

Svěží soprán

Soňa Norisová se řadu let věnuje také zpěvu. Fragile je slovenská vokální skupina složená z výrazných pěveckých osobností, které bez použití hudebních nástrojů, tedy a cappella, interpretují známé světové hity. Koncerty skupiny Fragile jsou plné nejen výborné hudby, ale i podmanivého humoru. Kapelník skupiny Branko Kostka oceňuje, že herečka při svém pracovním vytížení i povinnostech manželky a matky na zpěv nezapomněla a její krásný soprán tak stále může v kapele vynikat.

 

Bez pomoci manžela by to nešlo

Soňa Norisová tráví hodně času na cestách mezi Bratislavou a Prahou, zkouší v divadle, zpívá. Těžko si představit, že je zároveň maminkou šestnáctiletého syna Michaela. Sama přiznává, že si prostě vybrala správného muže. Její manžel, muzikolog Adrian Rajter, totiž bez řečí na sebe bere rodičovské povinnosti, kdykoliv je herečka na cestách. Ona ovšem ráda spěchá domů, protože oba její muži jsou nejdůležitějšími osobami v jejím životě. I když se synem to určitě není vždycky snadné: „Doma mám puberťáka, takže je pořád co řešit,“ usmívá se při vzpomínce na to, že ani s ní to v dětství a mládí neměli rodiče lehké, protože byla hodně temperamentní. 

Televizní festival Zlatá Praha zahájí Dagmar Pecková

Filmové premiéry, hudební představení i bohatý doprovodný program včetně hudebně-tanečního večera v latinskoamerických rytmech. Taková bude letošní Zlatá Praha. Devětapadesátý ročník mezinárodního festivalu nabídne osmaosmdesát soutěžních a dva nesoutěžní snímky o hudbě a tanci z celého světa, díky nimž diváci kromě tradičních operních či tanečních domů a koncertních sálů navštíví třeba vrcholky švýcarských Alp, řecký ostrov Delos nebo hranici mezi Severní a Jižní Koreou. Jeden z nejstarších televizních festivalů v Evropě hostí Nová scéna Národního divadla od středy 21. do soboty 24. září.

 

V pořadí již devětapadesátý ročník festivalu slavnostně odstartuje operní pěvkyně Dagmar Pecková (na snímku) a její hosté. O slavné Mozartovy árie, operetní repertoár či písně Gustava Mahlera ale tradičně nepřijdou ani televizní diváci, kterým zahajovací večer v přímém přenosu nabídne kulturní program ČT art. O významné pěvkyni pojednává dokument Stoptime Dagmar Peckové, jenž bude mít slavnostní festivalovou premiéru o den později, ve čtvrtek 22. září. Foto se svolením ČT 

Videomapping rozzáří Vršovice a Vinohrady

Signal Festival se koná letos již podesáté a tentokrát míří poprvé do Vršovic. Ročník 2022 nabídne celkem 15 instalací na 2 festivalových trasách – Centrum a Vinohrady/Vršovice, kde se vrátí na divácky nejoblíbenější lokaci náměstí Míru. Baziliku sv. Ludmily oživí videomapping po čtyřleté pauze. Projekci francouzského vizuálního kolektivu AV Extended doplní hudba českého hudebního producenta Aid Kida. Dílo tak oslavuje předání francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie.

 

Slavnostní zahájení Signal Festivalu proběhne na náměstí Míru ve čtvrtek 13. 10. 2022 od 19:00 hodin. Akce se koná pod záštitou MČ Praha 2. Na snímku slavnostně nasvícená Bazilika sv. Ludmily. Foto Signal festival  

Vanda Hybnerová čte praštěné historky Kristiny Hlaváčkové

Známe to dobře všichni – všednodenní a jiné životní maléry, které jsou spíš k smíchu než k pláči, zejména pak dějí-li se jiným. Málokdo je ale umí popsat s takovým vtipem, lehkostí, nadhledem i špetkou sebeironie jako úspěšná autorka Kristina Hlaváčková. Praštěné historky odehrávající se na české chalupě, za volantem, pracovním stolem nebo třeba při cestách na Aljašku a do Austrálie vydala knižně pod všeříkajícím názvem Ono samo se to… v roce 2018. Nyní vycházejí také jako stejnojmenná audiokniha, kterou s dokonalým přednesem nahrála Vanda Hybnerová.

 

„Audiokniha sice nemá vůni papíru, kterou mám tak ráda na knihách, ale má spoustu prostředků, jež papírová kniha nemá. Poslouchat můžete u něčeho, když nemáte čas si číst. Podle mě se nám povedlo hodně dobře vybrat doprovodnou hudbu, která skvěle navozuje a podporuje atmosféru, živost a vtipnost. Navíc jsme dotočili i pár kousků, které z knihy jaksi vypadly, takže audiokniha má vlastně i pár bonusů,“ láká pak k poslechu sama autorka, na snímku s Vandou Hybnerovou. Foto se svolením Martin Kubica

Zdroje: TV Nova, Supraphon, Signal festival, Česká televize, Super.cz

 

Vložil: Ela Nováková