Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volný trh selhává? Kdepak, selhává příčetnost Evropské unie. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.08.2022
Volný trh selhává? Kdepak, selhává příčetnost Evropské unie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Není těch vlajek nějak málo? Stejně jako regulací?

Ministr pro zbídačení ČR Jozef Síkela si povšiml, že ceny energií se nějak utrhly ze řetězu a že je potřeba s tím něco udělat. Vláda, která už tři čtvrtiny roku vysílá signály jako E.T., který chce domů, nestačila signály zároveň přijímat. To, že se energetika pouští z kopce a ceny porostou, jsme si mohli všimnout už minulý rok, ti všímavější už rok předminulý. Vláda i ministr pro řízené krachování průmyslu Síkela (za Redlův STAN) chce celý problém řešit na evropské úrovni. A začíná se mluvit o tom, že selhává volný trh.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl ministr Síkela. No, není to báječné?

Ministr pro bankrot České republiky Síkela uvažuje o tom, že svolá mimořádné jednání Rady Evropy. Pozor, jen uvažuje, nesvolává s panikou v oku, jen o tom uvažuje. Dává na misku vah pro a proti. Někdy k prosinci že by si ministři dali v Bruselu kávičku? Nebude to moc brzy? Já jen že taková mimořádná jednání měla začít před dvěma roky a samotnému řečnění a hledání řešení mělo předcházet rituální upálení podepsané fotografie Grety Thunbergové, když už ne Grety samotné. Kriste pane, jsme lidi, přece nebudeme pálit postižené děti, stačí pálit jen jejich fotky.

K tomu se ozývají hlasy, že volný trh s energiemi nejen zdivočel, ale rovnou selhal. Skutečně selhal? Upřímně, já bych také selhal, kdyby mi postupně odřezávali prsty, nohy, ruce, uši,… Hned bych se válel na zemi a křičel – tak takhle ne, pánové, takhle vám maraton neuběhnu, ani kdybyste fakt hodně chtěli. Neuběhnu. A přesně to chceme po volném trhu. Odřezali jsme mu regulacemi evropského střihu všechny končetiny a teď na něj křičíme – dělej, musíme vyhrát závod v celosvětovém zbrojení, přecházení na bezemisní ekonomiku, musíme si udržet standard, životní úroveň… a volný trh, jako mrzák utlučený regulacemi Bruselu, se snaží, ale plazením, nikoliv sprintem. On už se na víc nezmůže. Přeregulovali jsme ho. Nejbohatší a nejperspektivnější ekonomiku světa jsme regulacemi připlácli k zemi a tváříme se, že to je volný trh. Hovnajs, jak by řekl král Ubu, žádný volný trh, zadělaná unijní pětiletka s kolosálním byrokratickým aparátem to je.

Co definuje volný trh? To, že se do něj politici permanentně montují až do takové míry, že dojdeme do stavu, kdy lidé začnou křičet po návratu ke komunistickým principům zestátňování (i já už po něm volám a po večerech se za to fackuju lopatami větrných elektráren, protože současný stav už je nad takovou propastí, že to snad ani jinak nejde řešit, krize probíhá, a odplevelit systém od regulací by trvalo roky). Dobrá, pár otázek pro obhajobu volného trhu.

Skutečně volný trh zavedl systém emisních povolenek? Byl to logický krok volného trhu, který si řekl, že se budeme trestat za výrobu elektřiny? A co zavírání elektráren? Opravdu byl takový přebytek elektřiny, která se prodávala třeba za deset halířů za kilowatthodinu přímo domácnostem a společnostem, až z toho začínal kolabovat volný trh, protože to bylo prostě moc levné? Nebo se uhelné a jaderné elektrárny zavírají z politického rozhodnutí pologramotných opic z Bruselu, které žijí tím svým fanatismem Grety Thunbergové?

Skutečně volný trh zakázal od roku 2035 výrobu aut se spalovacím motorem a jako evoluční vychytávku nabídl elektroauta? Ta elektroauta, která jako „palivo“ používají elektřinu, které máme vinou nechutně zregulovaného volného trhu tak málo, až nám hrozí blackouty? Ta elektroauta, která jsou kvůli německému fanatismu při zavírání uhelných i jaderných elektráren jen dalším ohrožením stability, protože cucají šťávu, kterou potřebují domácnosti a podniky? A že jsem tak smělý, není německý přechod na ekologickou lajnu kokainu příčinou toho, že jsme tolik závislí na ruském zemním plynu? Němci totiž, ve své historické prozíravosti, kdy minulé století dvakrát dovedli Evropu na okraj naprostého kolapsu, a toto století v tom zdárně pokračují, rušili své elektrárny s důvěrou v ruský plyn. Jako by se nechumelilo. A teď to všichni máme.

A co dotacemi podporované neziskovky, které mají za úkol, samy si ho nejspíš vytyčily, zlikvidovat každou možnou cestu volnému trhu? Neziskovky, které v zákrytu, nebo i nepokrytě volají po socialismu? A stát i unie si je z vybraných daní platí. Proboha, proč? Aby se ten přeregulovaný státní chudáček nemohl už ani hnout? Zablokovat Gretiným fanatismem výstavbu dálnic, železnic, vodních cest. Zastavit rozvoj, evoluci, kterou volný trh prostě nabízí a s jehož nepřeregulovaným chodem bychom byli naprosto v jiném výchozím bodě? Ne, ne, my se radši vrátíme k socialistickému přerozdělování zdrojů. To, co prožíváme, není krize volného trhu, zažíváme pád vinou ideologie, která se stala pohonem pro bruselskou úderku rudé mládeže a jejích vazalů jako je protektor Fiala a jeho grupa bláznů a šílenců ze Strakovy akademie.

„Ceny energií jsou mimo realitu. Pokud by EU navrhla zastropování, podpořil bych ho..." řekl pro CNN Prima News ministr pro bezradnost Síkela. To je ale věrnost pánečkovi, že jo? Žádné tvrdé politické stanovisko - nedopustím, aby moji obyvatelé vaší vinou trpěli, proto jdu svou vlastní cestou. Síkela nemyslí, nejedná, on čeká na instrukce svého vedení, tedy Bruselu. Prostá podržtaška, nic jiného, podržtaška bez osobnosti a vlastní invence. A tohle nás vede krizí nevšedních rozměrů. Tohle! Na to se dá reagovat jediným - Svatý Václave, nenech zahynouti nám, ni budoucím. 

Pokračovat by se dalo do nekonečna. Regulace průmyslu, obchodu, vývoje, lesnictví, zemědělství, rybolovu, dopravy, letectví... Do všeho se propsaly regulace. Některé pozitivní, co by ne, ale mnoho z nich svazujících a vedoucích ke krizi. K tomu se samozřejmě nachomýtl i Putin se svou válkou na Ukrajině. Ovšem nezregulovaná ekonomika by dokázala Putinovu výboji na Ukrajině vzdorovat mnohem účinněji. Ale takhle? Takhle jsme jako říše Vogonů, mamutí civilizace byrokratismu a nepružnosti. Tohle NENÍ volný trh! Tohle NENÍ volný trh. Mělo by se to opakovat. Mělo by se to křičet vládě do okem. Mělo by se to rozeznít ulicemi. Protože nahoře to nevidí. Netuším proč. Ale nevidí. Nechci další řízený socialismus, řízené hospodářství, řízené životy, ale přesně k tomu to teď směruje. 

„Green Deal je realita. Nemá už smysl spekulovat nad tím, jak by to mohlo být jinak. Teď musíme využít příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodářství modernizovat českou ekonomiku a zvýšit kvalitu života,“ pronesl v květnu 2021 budoucí premiér Redlovy vlády Petr Fiala, člen novodobé rudé mládeže. To nám to pěkně uzrálo. Vždyť my tím vším úpadkem chceme zvýšit kvalitu života, no kdo by to byl řekl. Nemá smysl spekulovat. Ne, nemá, už má smysl jen propadnout panice a svalit to na volný trh, který selhává. A proč selhává? Nebo už je, stejně jako u jiných témat, zakázáno ptát se po příčinách, věčný plukovníku Koudelko?

Vezměte si svetr, jak doporučuje ministr pro opožděné reakce Síkela, snižte si teplotu na radiátoru, dodává a přidává tabulku, na kterou teplotu bude povinné v zimě snížit topení, Pirát Michálek doporučuje termoprádlo, senátor Fischer lobbuje za svetr, a když to nebude stačit, máme si vzít druhý svetr, nabádá předsedkyně Sněmovny. Řešení lidí, kteří ví, co mají dělat a sedí na těch správných místech. Ne, mluvit o demisi je marné, oni brání republiku. Ale kdo bude bránit republiku před nimi, to je záhada. Asi to za ně budou muset vzít do ruky lidové vrstvy a prostě je z té Strakovky i s tou jejich bezradností vyhnat.

A kde je zakopaný pudlik? Kde? Příčinou toho bahna, kterým se teď prodíráme, je Evropská unie. Jedině a jenom Evropská unie. Její bezhlavé regulace, ideologická pomatenost, na emocích a dojmech postavená politika, její diktát, ano, diktát norem a nařízení, které chrlí jako smyslů zbavená. Naše vlády, všechny, jsou jen trpaslíky, kteří přejímají šílenství unie a zavádějí ho i u nás, nikdy si nedupnou, nikdy neřeknou – ale vždyť to jde nejen proti dobrým mravům, ale i proti přežití naší republiky. Evropská unie blouzní, potácí se pod vlivem drog vlastní sebestřednosti a nevidí, odmítá vidět dopady vlastních rozhodnutí. A my, jako blbečci, jdeme s davem ke srázu a voláme sláva, sláva naší velikosti, naší jedinečnosti, sláva našemu bláznovství. Za chvíli s davem z toho srázu skočíme. Jsme, teď už ano, slepá vývojová větev. My se z vlastního rozhodnutí likvidujeme a ničíme. Sláva bláznovi, sedí na trůně a káže vodu, chlemtaje ne víno, ale lidskou krev.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb