Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé platí, energetici vydělávají, rekordní zisky hlásí i britský „ČEZ“. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.08.2022
Lidé platí, energetici vydělávají, rekordní zisky hlásí i britský „ČEZ“. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Elektřina, znak civilizace...

Britská energetická společnost BP hlásí mezi dubnem a červnem letošního roku rekordní zisk 6,95 miliardy liber, v přepočtu 202 miliard korun. To samé náš ČEZ. Ten tento týden ohlásil, že za první pololetí dosáhl čistého zisku 33 miliard korun a že má hudrání obyvatel ČR na háku. Zatímco loni to byl čistý výdělek jen bídně přes jednu miliardu. Jsem jen obyčejný člověk z vesnice bez akcií ČEZu, ale přesto za tím vidím jakousi zákonitost. Když lidem rostou platby za elektřinu, rostou pak zisky energetickým společnostem. Ale jak říkám, jsem jen obyčejný, bez akcií, z vesnice. Určitě za zdražováním cen a růstem výdělků energetiků budou nějaké sluneční erupce. Nějaká vyšší moc.

K tomu ČEZ oznámil, že do konce roku očekává, že mu čistý zisk vzroste na 60 až 65 miliard. Zároveň u toho slyšíme ze všech stran, že máme šetřit, šetřit, šetřit (nic proti, rozežranost by neměla být cílem našich existencí). Ale nedá mi to. ČEZ hlásí, že mu parádně stoupne čistý zisk, rekordně, nad očekávání. ČEZ hlásí doslova krizi odporně vysokých zisků, s kterými se musí, chuděra, vyrovnat. Zároveň u toho se lidé, ti obyčejní, z paneláku, z malého rodinného domku, začínají bát, že nezaplatí složenky tomu samému ČEZu. Vláda, aby podpořila hysterii a strach, vyhlašuje záchranné balíčky, kdy lidem… potažmo energetikům z ČEZu … zaplatí malou část z rostoucích složenek. Čímž oslabí státní kasu a vrhne nás do nejisté budoucnosti.

Přičemž by asi stačila jen obyčejná a jednoduchá otázka – proč rostou ceny, když pro to není reálný důvod? Kde je? Bohemia Energy zkrachovala dávno před nástupem války na Ukrajině. O bezprostřední krizi v energetice se mluví minimálně od té doby. Před tím to byly jen ojedinělé výkřiky do tmy, které ukazovaly na bezhlavé zavádění zelené energetiky, které může zapříčinit to, co prožíváme dnes a co, myslím si, že velmi účelově, skrýváme za ukazováním na ruskou válku na Ukrajině. Ale reálně v ní problém není. Plyn teče, ropa teče, vytváří se zásoby, bojíme se toho, že plyn téct přestane. Ale on stále nepřestal. Stačí jen nejistota na trhu, aby se zisky energetických společnosti dlouhodobě zmnohonásobily? Energie přece není a nesmí být luxusní zboží. K tomu rozhodně Green Deal vést neměl. Ten měl vést k co nejméně emisní energetické stabilitě. Že by si to trhy nemyslely? 

Nedává to logiku. Vezměme to na příkladu českých lesů a kůrovce. Teď je dřevo k prodeji relativně levné, dřeva je dostatek. Relativně levné nikoliv k minulosti, ale k budoucnosti, kdy dojdeme ke zjištění, že nám kůrovec sežral lesy, my jsme dřevo stihli prodat do zahraničí a koupit si valník dřeva na zimu se stane výsadou vrchních deseti tisíc. Za pár let to tady bude. Trh zpanikaří. Ale to bude vlastně logický následek toho, že jsme si nechali sežrat lesy a nesnažili se kůrovce jakkoliv zastavit (viz provopočáteční bezzásahovost na Šumavě, která kůrovce v ČR rozjela). U dřeva bude logické zdražování vycházet z toho, že dřeva bude daleko méně.

Jenže kde je obdobný problém v energetice? Uhelné elektrárny nám sežral kůrovec? Nebo jaderné elektrárny? Zkorodovaly nám dráty? Nebo za to opravdu může to, že Putin na Ukrajině válčí? Já nevím, plyn i ropa neustále proudí. Přes mnohá silácká slova z obou táborů proudí. Tam hraje roli politická nejistota, rozhodně ne reálný nedostatek surovin. Jako bude za pár let nedostatek dřeva příčinou jeho rapidního zdražování, není při nynější krizi energetiky reálný nedostatek zdrojů elektrické energie. Snad kromě sebevražedné politiky Německa, která povypínala všechny uhelné elektrárny, část jaderných elektráren a teď se hádá o to, jestli na konci roku vypne i tři zbývající jaderky. Nebo že by za to mohly emisní povolenky? Za mnohonásobné zisky energetiků? Skutečně? Tam jsou zatím jediné reálné důvody pro nedostatek, který může stát za zdražováním elektřiny. Jiný nejde vidět. Není tu. A radikálně se zdražuje nejen u nás a našich sousedů, ale i ve Velké Británii, která pro naše poučení i pobavení vystoupila z EU, takže ji nemusí škrtit to, čím nás přiškrcují byrokrati z EU. Přesto žije v nerozeznání podobné situaci.

Proto je samotné zdražování elektřiny a zisky energetických společnosti prostě čistě nemravné a až zločinné. Nikde není nedostatek, přesto ceny rapidně rostou. Pro jejich růst není důvod. Přesto rostou. Ale co, Wir schaffen das, na tomto principu jedeme, panikařícímu trhu navzdory.

Ve Velké Británii vznikla občanská iniciativa, která sdružuje lidi odmítající od října platit složenky za energie. Od prvního října chce totiž Velká Británie zvýšit zastropování cen energií. Nyní se do iniciativy připojilo 80 tisíc lidí. Málo, ale do října je času dost. Pak už ta panika bude všeobklopující a s jejím růstem poroste i panika na trzích. Hoďme se do klidu, asi to jediné pomůže. 

 

Vložil: Štěpán Cháb