Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Saúdská Arábie zvýšila nákup ruské ropy. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.07.2022
Saúdská Arábie zvýšila nákup ruské ropy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační těžba ropy

Saúdská Arábie zvýšila nákup ruské ropy. Od letošního dubna do června nakoupila tolik ruské ropy, kolik dovezla za celý rok 2021. Proč největší světový vývozce ropy nakupuje další ropu? No proč, levnou koupí a drahou vyexpeduje. A protože my ruskou ropu bereme jako zatíženou prvotním hříchem i celou škálou mnoha dalších, nakupujeme tu drahou od Saúdů. Máme to promyšlené. Jen Saúdové to mají ještě promyšlenější.

A tak Saúdská Arábie nakupuje ruskou ropu a my kupujeme ropu saúdskou. Ovšem jako Rusko vraždí na Ukrajině, vraždí Saúdská Arábie v Jemenu. V tomto ohledu mi přijde fascinující popis na české mutaci Wikipedie: „V důsledku vojenského konfliktu a blokády ze strany Saúdské Arábie postihl Jemen hladomor, který si v roce 2017 vyžádal životy více než 50 000 dětí. Mezi lety 2015 a 2018 zaznamenala OSN okolo 85 000 dětí, které zemřely hlady. V listopadu 2017 bylo v Jemenu 3,3 milionu podvyživených dětí. Jemen také zasáhla epidemie cholery, kterou se nakazilo přes milion lidí. Podle údajů Yemen Data Project od března 2015 do září 2017 bombardovala Saúdy vedená koalice 356krát farmy, 174krát tržiště a 61krát skladiště jídla. Cíle sloužící k distribuci jídla byly zasaženy téměř 600krát.“ Vše řádně ozdrojováno. Zajímavostí je, že ani válku proti Jemenu Saúdové nenazývají válkou, ale vojenskou intervencí. Intervence, to zní tak mírumilovně. I Rusové své válce na Ukrajině říkají speciální vojenská operace. A také to zní moc hezky, mírumilovně.

Válka v Jemenu je děsivá. Stejně jako každá jiná. Jenže ta v Jemenu je s podporou USA a upřímně, kdy naposledy jsme viděli nějakou jímavou fotku v médiích po útoku saúdských stíhaček na obytné budovy? Nějaké fotky alespoň jednoho z 85 000 dětí, které vinou Saúdů v Jemenu zemřely hlady? Kdy naposledy jemenský ambasador školil Parlament České republiky a vybíral dobrovolné příspěvky od českých milionářů, kterým svědomí nedalo? Podpora Saúdům ze strany USA probíhá, i když na straně Saúdů bojují teroristé z Al-Kajdy, tedy z teroristické organizace, u které Američané tvrdí, že mohou za 11. září a jsou tedy na předním listu teroristických nepřátel, proti kterým vedeme válku už přes dvacet let. Viz spojenecká okupace Afghánistánu dlouhá dvě desetiletí a následný hrdinný úprk uprostřed noci, kdy se veškerá moc předala těm, proti kterým se bojovalo. Drtivá většina oněch teroristů, kteří podle USA stojí za 11. září, byli, ostatně, Saúdové, toliko ke klikatým diplomatickým vztahům, kde hlavní slovo drží ropa (energetika) a zisk z ní.

K podpoře saúdských výbojů Američany: „Někteří z americké armády dobře vědí, že podporou koalice v Jemenu pomáhají i tamní odnoži al-Kajdy. Ale podpora SAE a Saúdské Arábie proti tomu, co USA vidí jako íránský expanzionismus, má přednost před bojem proti al-Kajdě,“ řekl analytik Michael Horton, který se zabývá studiem terorismu.

Fascinující na tom je, že sankcemi na ruskou ropu odmítáme něco, co nemáme, přičemž to životně nutně potřebujeme. A tak to kupujeme od státu, který si začne pro sebe kupovat levnou ruskou ropu a nám prodá za západní, tedy krizové, ceny ropu svou. Kde je v tom jaká logika? A kdo na tom tratí nejvíc? Ano, Rusko, to musí prodávat ropu pod cenou. Ale zase se mu rozšiřuje odběr ze strany, jako je Saúdská Arábie, která tak doslova nekřesťansky vydělává na naší odhodlanosti zlomit Rusku vaz. Vydělává na tom Čína, která začala nakupovat ruský plyn za třetinové ceny. Vydělává na tom Indie, která začala zvýšeně odebírat ruskou ropu. Z takového výpočtu mi vychází, že za ty hloupé jsme tu jen my, a celý zbytek světa se nám směje tak, až ho bolí břicho. 

Je to těžké, když máme na výběr jen mezi státy, které se o své sousedské vztahy starají s flintičkami v ruce, a my na nich musíme být tak zatraceně závislí, protože u nás jsou ložiska prakticky čehokoliv vyplundrovaná, ovšem naše spotřeba je vybičovaná na nejvyšší obrátky. Kdybychom všichni v Evropě obeslali reklamační oddělení celého stvoření a na protest vylezli zase na stromy, asi bychom udělali nejlépe. 

Žijeme v divném světě, za volání po míru dostává člověk přes hubu. Hodnoty jsou překopané. Vyměňujeme u obchodních jednání o energetice jednoho psychopata za druhého, přičemž s nimi sami jednáme jako psychopati. Tváříme se, že naše lpění na lidských právech je v některých oblastech světa i obchodu nepřekročitelné, ale o pár kilometrů dál, kde se lidská práva porušují systematicky už desetiletí a v daleko větší míře, cudně hledíme do rohu, abychom se nedotkli agresora, protože ho potřebujeme, a tak se stavíme na jeho stranu. Máme pro to slovo, pokrytectví, ale použít se ho bojíme, abychom nedošli k zjištění, že pasuje přímo na nás. Mají to teď ti naši pokrytečtí papaláši těžké. 

Přestaňte střílet do lidí a neničte jim život. A to ne pouze vy v Rusku, ale na celé pitomé Zeměkouli. Není to normální. Máme se propracovat k pochopení a ke štěstí, ne k nenávisti.

 

Vložil: Štěpán Cháb