Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ne Hitler, ale klima je na vině. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.06.2022
Ne Hitler, ale klima je na vině. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ostnaté dráty pro pravdu

Odběhneme si na chvíli z našich luhů a hájů přes africkou Nigérii, vezmeme to přes Irsko, a skončíme v Bruselu s přestupem v Hitlerově Berlíně. Na první pohled to může vypadat, že spolu osa Nigérie – Irsko – Evropská unie – Hitlerův Berlín nesouvisí. Ale souvisí. Vše souvisí se vším. Obzvláště, když takovou osu napadne jistá zaslepenost.

V Nigérii vtrhla ozbrojená banda budižkničemů do kostela svatého Františka a při svatodušní mši zabila 40 lidí, 60 lidí skončilo v nemocnici. Podle nigerijských orgánů se mohlo jednat o útok Islámského státu, který se po Nigérii začíná šířit. Podle bezpečnostních odborníků mohlo jít o boje mezi milicemi farmářů a pastevců nebo o zapojení mafiánských band. Přesto naprosto přesvědčivě vede ukazování na muslimskou komunitu, která podobné hurá akce pořádá v Nigérii čím dál častěji. Prašť jak uhoď, 40 mrtvých už svou naprosto zbytečnou smrt nemohou reklamovat.

Masakr okomentoval irský prezident Michael D. Higgins s tím, že bychom neměli házet vinu na pastevce, kteří jsou povětšinou muslimského vyznání. „Skutečnost, že k takovému útoku došlo na místě bohoslužeb, je zdrojem zvláštního odsouzení, stejně jako jakýkoli pokus o hození viny na pastevecké národy, které patří mezi hlavní oběti důsledků změny klimatu,“ řekl prezident Irska.

Přitom ze samotné Nigérie zní, že problém je ale úplně jinde. „Vzestup a šíření radikálního islámského extremismu jsou projevy manipulace náboženství pro politické účely a hlavně projev toho, co dnes mnozí vnímají jako projekt islamizace Nigérie prezidenta Buhariho ve spolupráci se severní muslimskou elitou,“ řekla Kathleen McGarvey, vedoucí Misionářských sester Panny Marie Apoštolské. Ta strávila mnoho let v Nigérii, kde pomohla založit Mezináboženské fórum Asociace muslimských a křesťanských žen, známé jako Women's Interfaith Council, které získalo v roce 2021 v Cáchách cenu míru. Pak dodala, že podobné masakry probíhají ve vesnicích s převážně křesťanským obyvatelstvem na severu Nigérie prakticky bez zájmu jak nigerijských politiků, tak i světových médií. Přičemž sever Nigérie mají pod palcem právě ony muslimské elity spolupracující s prezidentem Muhammadem Buharim, který je, k překvapení všech, stoupencem islámu. A tak přimhouří oko nad kdejakou lapálií, při které zemřou v rámci náboženských válek nějací ti překážející křesťané.

Nigerijský biskup Jude Ayodeji Arogundade, do jehož diecéze kostel svatého Františka spadá, na konto irského prezidenta poznamenal: „V celé Nigérii panuje hluboký strach v každé části země a taková situace nemá nic společného se změnou klimatu. … Vyzývám ty, kteří se snaží využít této strašné události k promítnutí jakékoli formy ideologické agendy změny klimatu, aby upustili od takového oportunismu,“ řekl. „Komentáře spojující banditismus, únosy a příšerné útoky na nevinné a bezbranné občany Nigérie s otázkami týkajícími se změny klimatu jsou skrýváním skutečné pravdy,“ dodal.

Irský prezident Higgins se svým vyjádřením pokusil vyvinit radikální islámisty a to s absurdním důrazem na to, že oni jsou největšími oběťmi změny klimatu. Vrazi jsou oběťmi. Orwellovština jako vyšitá. Strach pojmenovávat realitu, touha přepisovat ji svou ideologií. Politika a rétorika vrcholového politika země Evropské unie. Sní po večerech o tom, že získá fotku Grety Thunbergové s jejím vlastnoručním podpisem? Nejspíš ano.

Stejnou logiku můžeme poslat i do minulosti, kdy se Němci snažili převzít iniciativu na západní frontě. V prosinci 1944 zažívala Evropa extrémně chladné počasí. Průmyslová revoluce probíhala dobře a sama druhá světová válka uvolnila obrovské množství uhlíku. Proto by se dalo předpokládat, že extrémní zima byla způsobena změnou klimatu. Německo mělo nedostatek paliva a jeho občané mrzli. Hitler proto rozpoutal bitvu v Ardenách, aby získal energii pro své občany trpící dopady klimatických změn. Další zvěrstva páchaná SS během bitvy byla způsobena nepřiměřeně oblečenými vojáky trpícími zimou, nikoliv kvůli fanatické rasistické ideologii. Teď mi to dává smysl. Ani Hitler, ani Himmler za to nemohli. Nemůže za to ani islámský extrémismus. Můžou za to jen ti, u kterých chceme, aby byli na sankčním listu nebo pod bičem nekonečného dehonestování a zesměšňování. A proč k tomu neprovětrat naši víru v klimatickou změnu, která se proměnila v podobný fanatismus, který před dvěma týdny vystřílel rukama svých stoupenců kostel svatého Františka v Nigérii? Všechno to má svou jasnou logiku irského prezidenta. Zkuste si dosazovat za slova změna klimatu slovo ďábel, víra začne dávat smysl. Pravdu si přizpůsobíme, to slibujeme.

 

Vložil: Štěpán Cháb