Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plynové mrzení České republiky. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.04.2022
Plynové mrzení České republiky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Plyn; ilustrační foto

Jiří Pospíšil z TOP 09 s dalšími čtyřmi stovkami europoslanců vyzval Evropskou komisi, aby uvalila embargo na plyn, ropu a uhlí z Ruska. To znamená, že bychom z Ruska nebrali nic a nic Rusku ani neplatili. A jako náhrada se rýsuje přeprava břidlicového plynu z USA a dodávky plynu z Kataru a Ománu.

Zcela souhlasím, je třeba Rusku dát silně najevo, že jeho válečné úsilí na Ukrajině je načase ukončit a vrátit se alespoň v náznacích k jednacímu stolu a možnostem dialogu, při kterém nebudou umírat lidé. Z čistě praktického hlediska je ovšem potřeba se kouknout, jaké možnosti s plynem máme. A mluvit se o tom musí, protože Česká republika je na dovozu ruského plynu závislá. Bereme z Ruska 98 procent naší spotřeby plynu. Západní země unie na tom jsou v porovnání s námi daleko lépe.

Na plynu z Ruska jsme existenčně závislí. A to ne pouze v oblasti vytápění domácností, jak se naše závislost na plynu často zkratkovitě představuje, ale hlavně v oblasti průmyslu a výroby. Často zaznívá, že je možnost nahradit ruský plyn břidlicovým plynem z USA. Ale to je z technického hlediska, odhlédnu-li od čtyřnásobné ceny za takový plyn, neproveditelné. Potrubí z USA není a nebude. Plyn se tedy musí přepravovat tankery.

Ovšem Evropa je hladová. Za rok státy unie spotřebují 394 miliard m3 zemního plynu. Z toho 156 miliard m3 připadne na dovoz z Ruska. Tanker dokáže na jednu jízdu převézt přibližně 24 tisíc m3 plynu. Tak si to spočítejme. Za rok by z USA muselo připlout přes šest a půl milionu tankerů, aby zcela uspokojily potřeby Evropy. To je bezmála osmnáct tisíc tankerů denně, které by musely přirazit k břehům Evropy. Přičemž tankery nejezdí na větrný pohon, spalují mazut. A jedna cesta z USA do Evropy (a zpět) by byla noční můrou už nejen pro ekologické aktivisty, ale pro všechny. Navíc není do ČR z evropského pobřeží plynovod a přístavy na Západě nejsou na takový nával tankerů ani vzdáleně připravené. A ani nebudou. Osmnáct tisíc tankerů denně. Na to se nejde připravit. Plán na dovoz břidlicového plynu z USA je neuskutečnitelné bláznovství. Nemluvě pak o tom, že břidlicový plyn je jiný než ruský zemní a museli bychom investovat do nového zpracování. Další výdaje obřích rozměrů.

Pak tu máme vyjádření ministra dopravy Martina Kupky. Ten přislíbil, že se nemáme bát. V květnu prý vyrazí s dalšími ministry do Kataru, kde se pokusí vyjednat pro Českou republiku vyšší dodávky plynu. K tomu dodal, že domácnosti se nemusí bát vůbec, kdyby došlo na nejhorší, domácnosti totiž budou odpojené od plynu poslední. Nebál bych se tolik o domácnosti, to jde skutečně řešit svetry a sněhulemi i v posteli a přežít se to dá. Ale pokud se odpojí od plynu před domácnostmi průmysl a výroba, můžeme to tady rovnou zabalit, protože naše společnost zkolabuje.

Ale je možné, že právě Katar nás zachrání. Dovolím si připomenout, co je Katar zač. Katarský princ Hámid bin Abdal Sání si od roku 2002 do roku 2004 užíval pohostinnosti českého hlavního města. Za tu dobu utužoval nejen česko-katarské vztahy, ale i vagíny nezletilých děvčat z rozvrácených rodin, kterým platil za styk (jistě ne diplomatický) až dva tisíce korun. Česká spravedlnost jej po odhalení držela jedenáct měsíců ve vazbě.

Ale princ byl na osobní nátlak tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce (hrdý otec zakladatel té naší exekuční apokalypsy) přesunut zpět do Kataru, kde se měl potýkat s katarskou spravedlností. Ta jej propustila s tím, že princ už trpěl dost. Podporovat nezletilé v ČR jejich prostituováním je podle katarské spravedlnosti v pořádku. Soudkyně Iva Fialová, která dostala soudní složku po vydání prince do Kataru a znovuzahájení soudního stání v ČR, připustila, že si „děvčata vydělala slušné peníze“, nejvíc 180 tisíc korun. Hezké.

Navíc se Katar spolupodílel na svým způsobem vyhlazovací válce v Jemenu, kde mezi lety 2015 až 2017 zemřelo podle OSN hlady 85 tisíc dětí. A pozor, Saúdy vedená koalice bombardovala 356krát farmy, 174krát tržiště a 61krát skladiště jídla. Cíle, sloužící k distribuci jídla, byly zasaženy téměř 600krát (prakticky jeden denně). Takže cílené vyvolávání hladomoru. Také milý spojenec, který se s tím nemaže. Ale víme jak, v Jemenu nežijí lidé, tam je to v pohodě. Navíc válku podporují USA, tak je jasné, že nad utrpením tamních (ne)lidí můžeme muset mlčet. Ale stejně, i když to nejsou lidé, 85 tisíc dětí, které zemřely hladem, to je velmi cynické číslo, když vezmeme v potaz, že právě o katarské rámě se chystáme opřít v boji proti Putinovi. Za koalici bojuje i jedna z odnoží Al-Káidy. V roce 2017 Katar z koalice odstoupil a začal finančně platit vzbouřence v Jemenu, tedy druhou stranu konfliktu. Do Kataru za plynem, hurá.

Já jen že odběr plynu z jednoho státu, který je politicky nekompatibilní, vyměníme částečně za odběr plynu ze země, která je politicky nekompatibilní a diplomacie se s ní udržuje jen proto, že má ropu a plyn. A z toho může být mrzení zase v další kapitole dějin při predikovaném střetu civilizací. Až tam jim prdne v lebce, plyn nebude ze dne na den.

Je tu samozřejmě ještě plyn z Afriky. Tam jsou velké zásoby, ale tamní bezpečnost je velmi problematická a spojení plynovodem s Evropou je hudbou budoucnosti a plánů. Dočkali jsme se zajímavých časů, jen aby se nestaly daleko zajímavějšími, než kolik uneseme.

Pak došlo k jednání s Ománem, který by mohl dodávat pro ČR zkapalněný plyn. V rámci jednání je na stole i možnost, že bychom si v Ománu postavili vlastní výrobnu zkapalněného plynu. Výborné. Ale tady je potřeba upozornit na fakt, že výrobna zkapalněného plynu není jako si postavit chlívek na dvorku. Taková výrobna by stála podobně jako nový jaderný blok v Dukovanech. Já jen jestli na něco takového máme, když vláda vysílá neustále signály, že musíme šetřit, a tedy ani nejde srazit dočasně daně z pohonných hmot na nulu.

Dovolím si jedno zabloudění do historie. V třicátých letech minulého století vedly reparace, které Německo muselo platit, k tomu, že nastoupil Hitler a jeho režim (samozřejmě tam bylo více aspektů, ale tyto, spolu s finanční krizí, která nastupuje i teď, hrály zásadní roli). Pokud budeme tlačit finančně jak na sebe, tak i na Rusko, chudoba jak u nás, tak i v Rusku může vést k nástupům různých Hitlerů. Vytvoříme tak svým dětem svět, plný nestability a hrůzy. Válka na Ukrajině je mi odporná, zprávy z ní jsou děsivé a zrůdné. Je to válka, kterou bychom měli chtít zastavit, ne rozdmýchávat. Jednat se musí s agresorem. Stejně jako když přijede policejní vyjednávač ke konfliktu. Nejedná s oběťmi nebo rukojmími, jedná s agresorem, aby došlo k co nejmenšímu počtu mrtvých a aby celý konflikt co nejrychleji skončil. Taková politika by se měla tlačit. Zastavte válku.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb