Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Válka! Komentář Štěpána Chába

komentář 24.02.2022
Válka! Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Kremlin

Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin

Ruská federace pod vedením Vladimira Putina napadla sousední Ukrajinu a odstřeluje její vojenskou techniku i základny. Putin útok na Ukrajinu obhajuje tím, že sousední stát je třeba demilitarizovat, denacifikovat a že bleskovým úderem předešel daleko většímu krveprolití. Vladimir Putin tak zavlekl Evropu do válečného konfliktu, který má potenciál uvrhnout do nebývalé krize celý kontinent. Nevěřím, že do krize, která vyvolá válku na celém kontinentu, ale před dvěma dny jsem nevěřil, že Rusko vtrhne na Ukrajinu, tak radši mlčím.

A tak twitterově-facebookovou generaci čeká kruté vystřízlivění. Nejdřív to budeme řešit vlaječkama u svých profilových fotek a pak se prostě poděláme. Protože na něco takového není nikdo z nás připravený.

A že tím Rusko předešlo rozsáhlejšímu konfliktu, kdy nestabilní a pološílená Ukrajina v kleštích svých oligarchů mohla se vší výzbrojí zaútočit na Doněck a Luhansk? A kdo takové bajky teď bude poslouchat? Na slova – mohlo dojít k mnohem většímu konfliktu – se bude reagovat prostým – okupujete cizí stát, s vámi se nikdo bavit nebude, jste okupanti. A ono to tak bude. Rusko zahájilo válku proti suverénnímu státu. To není výlet mezi teroristy na Blízkém Východě, kde všichni decentně mlčíme a vlažně tleskáme, protože se to děje těm daleko a je to válka jen v televizi. Teď přišla válka se vší svou krutostí, tupostí a odporností, která se začala dít tady a teď a zasáhne nás všechny.

Čeká nás další forma bipolárního světa, kdy na jedné straně bude šílený Západ se svými levičáckými tendencemi umlčovat vlastní obyvatelstvo už definitivně pod záminkami o nerovné rovnosti nebo protlačování progresivistických teorií o nekonečném množství pohlaví do praxe, a na druhé straně bude neméně šílené Rusko s Čínou? To zase bude svět rozvrácený naprostou tupostí při přetahování o to, kdo má větší rakety? Jděte s tím, milý soudruzi napříč glóbem, do pekel.

Jaké se nabízí řešení? Dvě. Západ, a my s ním, se pokusí ekonomicky zlikvidovat Rusko, zcela ho odpojit od západních trhů i západní svobody a dostat ho na kolena. Ovšem Rusko se na takovou situaci připravovalo osm let už od Krymu (ostatně stejných osm let, během kterých Rusko volá - berte mě vážně, mluvte se mnou jako rovný s rovným, a my ukazovali prostředníček, smáli se a plácali Ukrajince po zádech za to, že porušují Minské dohody - což není obhajoba ruské agrese, ale posmutnělé konstatování). Má jeden z nejnižších státních dluhů, velké rezervy ve vlastní produkci a v zádech Čínu, která Rusku přislíbila přátelství navěky. A Čína, ta je v celém tom konfliktu klíčová. Její postoj. Její přístup. Její slova. Tam upřeně hleďme a napětím nedýchejme. Dopad našich ekonomických sankcí můžeme vynášet do nebes, Rusko je prostě přežije. Samozřejmě, že je pocítí, bolestně, ale nezažene je to do kouta. My, jako nejzadluženější část světa, sankce proti Rusku pocítíme také. A to víc bolestně, než samotné Rusko. Kolik lidí projeví neskonalou solidaritu s Ukrajinou, až jim na složence přistane dvojnásobný účet za plyn? 

Nebo je tu řešení vojenské, kdy se NATO rozhodne postavit se za Ukrajinu a prostě Rusko zatlačit zpátky. Jenže ta představa je šílená, protože Rusko není Afghánistán. Jak dlouho bude trvat, až se do kouta zahnaný Putin rozhodne použít jadernou zbraň? Taková válka by byla definitivní. Prostě bychom se vyhodili i s planetou do povětří. Ale snad v této otázce zůstala a zůstane příčetnost u všech, kteří jaderný arzenál drží.

Rusko se tímto krokem samo odsoudilo k izolaci a posměchu a k postupnému a potupnému uvadání a chřadnutí. I kdyby nedošlo k horké válce po celém kontinentu, v což stále plně doufám, ten punc agresora Rusku zůstane. A to i přes výkřiky o bývalé Jugoslávii, odtržení Kosova a jeho uznání ze stran mnoha a mnoha západních států. I kdyby to byla na tisíckrát podobná situace, tak stejně jako odtržení Kosova a jeho uznání bylo chucpe, je chucpe to, co vyvolal Putin. Snad chápu, proč to Rusko dělá, ovšem nechápu, proč to dělá takhle. Vždyť je to odstřelení mezinárodní politiky na bůh ví kolik desetiletí dopředu. To opravdu selhala veškerá diplomacie? Mluvení? Vyjednávání? Všechno? 

Dovolím si citovat George Orwella: „Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci.“ Vaše neschopnost, drazí politici, udržet svět v míru a prosperitě je obludná. Trumfujete se v debilitě. Vaše jednání selhala. Jednání všech, kteří do toho měli co mluvit. Pohrdám vámi, že se nedokážete domluvit a místo toho lidsky i ekonomicky likvidujete všechno ve vašem dosahu, jako kdyby to byla nějaká výhra v lunaparku. Pohrdám vámi, protože vaší politikou je zlo. Napříč glóbem. Všemi. Jste mi z duše odporní. A je mi až bolestně líto, že do světa, který ničí takové kreatury, jsem přivedl své děti. Jste monstra. Všichni, komplet. Jen na stupínku vítězů v debilitě teď stojí Putin a píše další kapitolu krvavých dějin lidstva.

Psáno pod náporem prvotních dojmů.

 

Vložil: Štěpán Cháb