Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na co konkrétně je pandemický zákon. A to přes optiku nepokojů v Kanadě. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.02.2022
Na co konkrétně je pandemický zákon. A to přes optiku nepokojů v Kanadě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Rouška, symbol naší doby... bohužel

Začnu dneska citátem, na to mě užije. „Zabíjejte nás všemi prostředky, ale nenuťte nás předstírat, že jsme byli eliminováni vyšším řádem reality,“ napsal Anthony Burgess, autor Mechanického pomeranče. Vláda si pandemický zákon prosadila, včera ho podepsal prezident Miloš Zeman a zákon tak vešel v platnost. Slovíčko ‘si‘ je v předchozí větě směrodatné. Pro nikoho jiného to nedělá a neudělala. Ve stejnou dobu se kanadský premiér Trudeau rozhodl vyhlásit válku vlastnímu obyvatelstvu. Vše spolu souvisí a visí nad tím stín otázek, na které se nedostávají odpovědi.

V Kanadě vyjel před třemi týdny konvoj svobody. Vznikl jako reakce řidičů kamionů na nařízení kanadské vlády, že přes hranice mezi USA a Kanadou budou moci jezdit jen naočkovaní řidiči. Ti neočkovaní mají utrum. Na to konto se řidiči napříč Kanadou, ale částečně i USA vzduli a rozhodli se, že věc už nenechají zajít tak daleko. A vyrazili. Z celé Kanady se sjížděli do hlavního města Ottawy s tím, že zahájí blokádu ulic. Mírumilovnou, ale dlouhou blokádu. Nutno zmínit, že to není žádná masivní demonstrace, kde by byli všichni řidiči nákladních vozů Kanady. Přesto je to demonstrace citelná. Jaká byla reakce kanadské vlády?

Premiér Trudeau utekl na svou daču někde na venkově s tím, že byl pozitivně testovaný na covid a je tedy na izolaci. Týden nevylézal na oči. Řidiči mezitím zaplavili Ottawu a dva dny a dvě noci protroubili. Bengál to musel být příšerný. Po dvou dnech a nocích se domluvili, že nebudou zase tolik hluční a určili si jednu hodinu denně, kdy budou troubit. Řidiči oznámili, že neodejdou, dokud kanadská vláda nedostane rozum a komplet neodstoupí. A to vše pod heslem fu*k Trudeau.

Kanadská vláda reagovala velmi zvláštně. Nejdříve probíhala rétorická cvičení plná odsudků proti protestujícím. Pak přišly na scénu činy. První bylo oznámení obsahující varování veřejností. Kdo donese protestujícím potraviny, palivo nebo nějaký další bakšiš na přežití, může být policií odchycen a uvězněn. Případně zaplatit pokutu. Nebo obojí. Ottawané vzali varování vážně a vyrazili vyzbrojeni taškami s nákupy a kanystry s palivem mezi protestující. A to prakticky okamžitě. Davy podporovatelů policie ani nezastavila, ani nezavřela, ani nepokutovala.

Jenže kanadská vláda šla dál. Protestující se dočkali velké podpory ve formě finanční sbírky. A co se nestalo? Kanadská vláda jim sbírku zastavila a nařídila provozovateli foundraisingové agentury, aby peníze rozeslala zpátky dárcům. Ta to udělala. Přišel další útok. Byl zatčen šéf konvoje svobody a jsou zatýkáni účastníci mírumilovných a nenásilných protestů. Přišel další útok. Některým řidičům, kteří se zúčastnili a zúčastňují protestů, byla rozhodnutím kanadské vlády a v úzké spolupráci s bankami zablokována hotovost na účtech a zrušena obdoba našeho povinného pojištění na jejich vozy.

Dovolím si zopakovat – za účast na protestech byla některým řidičům zablokována hotovost z jejich účtů. To se naposledy dělo Tommy Robinsonovi z Velké Británie. Novináři, který upozorňoval na bolavé kauzy veřejnoprávní BBC a informoval o pákistánském gangu, který desetiletí znásilňoval britské dívky. A jen díky jeho informování byl gang rozbit a potrestán. Za informování o gangu si poseděl i rok ve vězení a to na základě zcela absurdních záminek. Od té doby o něm není slyšet. Nebo jinak, je o něm stále ještě slyšet na sociální síti Telegram, jinde byl zcela vyblokován. A to včetně možnosti vlastnit účet v bance nebo nechat se podporovat přes PayPal.

To samé nyní kanadská vláda dělá protestujícím proti covidovým opatřením, která se mnohým lidem zdají vyhrocená. Mírně řečeno. Zcela svévolně vyřazuje část společnosti z chodu země, dává je na index. Dotační závislák a mediální vizionář Elon Musk Trudeaua označil za Adolfa Hitlera. A to asi i proto, že kanadská vláda se rozhodla vyrazit do boje i proti kryptoměnám, kterými jsou protestující řidiči podporováni. Kanada není provinční a bezvýznamný stát někde na okraji třetího světa. Kanada je jedním ze základních států Západu. A dělá prasárny totalitního charakteru. Já vím, většina obyvatelstva tleská. Naočkovaní, zarouškovaní a vlastně spokojení, že se o ně ti nahoře starají a pečují o ně jako o vlastní miminka. Ale většina bude totalitním manýrům vždycky tleskat, protože to je prostě pohodlnější. Poslušnost je pro dobytek, obzvláště, pokud je ta poslušnost vydupávána na úkor svědomí a s cílem nějaké tupé vyšší reality, kde si budeme hrát na ty správně a na ty špatné. Viz citát v úvodu. Institut Václava Klause přišel se zajímavým poznatkem. Když se v roce 2013 novináři ptali v předvolební debatě Trudeaua, jaký stát je jeho vzorem, oznámil, že Čína. Tam co politik řekne, obyvatelé okamžitě a bez remcání udělají. Tohle je teď vzor západních politiků? No potěš Pánbu, to jsme v kýblu.

Proč se to děje? Proč kanadská vláda zahodila soudnost a chytá totalitní manýry? Proč si v Kanadě někdo myslí, že to je správná cesta, která povede ke spokojené společnosti a smíru? Proč jsou lidé trestáni za nesouhlas? Je nesouhlas stále ještě součástí demokratické diskuse? Je Kanada stále ještě součástí demokratických států? Je stále ještě svoboda jedince uhelným kamenem demokratického řádu? Nezešíleli v Kanadě? Poslední informace z bojiště. Kanadská vláda trestá i domácí mazlíčky protestujících. Zvíře, které protestující mají s sebou, může být po zatčení protestujícího odchyceno a do osmi dnů utraceno, protože o něj nikdo nejeví zájem. No aby jevil, když je zavřený v kriminálu za to, že si dovolil myslet něco jiného, než tamní s totalitou se mazlící vláda.

A jak s tím souvisí náš pandemický zákon? To už mi asi přeskočilo, myslet si, že ti naši joudové ze Strakovky mají v plánu podobné skopičiny. Ano, nejspíš přeskočilo, protože hledám důvod toho, proč vláda projednání zcela zbytečného pandemického zákona předřadila dokonce i před schválení státního rozpočtu. Proč byl pandemický zákon tak důležitý, že se projednával mezi prvními zákony, které tato vláda nadhodila do pléna? Jak to, že se projednával v legislativní nouzi? Vždyť covid se stal marginálním, přestává se testovat, přestává se očkovat, vláda vypíná všechna opatření proti covidu, lidé už to mají dokonale na háku (a ti co nemají, stále ještě ze spaní bečí jako smyslů zbavení a nejradši by zatleskali nějaké té verzi totality). K čemu takový zákon bude, když si při jeho velmi divokém schvalování vláda jen uškodila a předala vavříny Okamurovi, který si tak užívá nově nabyté polohy ochránce svobody? Na co to všechno je? Na co, když všechny kapacity napříč názorovým spektrem říkají, že minimálně do podzimu teď bude klid. A právě až na podzim se zase vyrojí Kubkové a Flegrové a začnou vařit věštecké polévky apokalypsy. Na co ten zákon je teď? Dává možnost české vládě, chovat se podobně jako vláda kanadská? A mně stačí, že vláda má tu možnost. Nemusí ji použít, stačí mi, že si dovolila protlačit přes legislativní nouzi to, co jí dává možnost, jen možnost chovat se obdobně totalitně. A to do svobodné společnosti prostě nepatří. Do totality určitě. A v té se teď chystáme žít?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb