Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ach jo, Lipavský a dáreček od Pirátů. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.02.2022
Ach jo, Lipavský a dáreček od Pirátů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Česká televize

Popisek: Jan Lipavský zachycen na obrázku, který budí posměch, oprávněně, je to totiž velmi komická momentka

Fotografie Jana Lipavského, tohoto času ministra zahraničních věcí České republiky za Českou pirátskou stranu, kterak stanul na sto kilometrů od prvního ruského vojáka ve vojenské vestě a přilbě a tvářil se jako hovádko boží, sama sváděla k posměšnému komentáři. Ale bylo by to strašně laciné. Tak vypadal v helmě jako blbec. Kdo z nás by v takovém převleku za bohatýra ukrajinského původu nevypadal stejně hloupě. Jenže na druhý den se ozvala Česká pirátská strana.

Ta překlopila na svou facebookovou stránku slova ukrajinského velvyslance v ČR: „Moje tweety o návštěvě linie dotyku Jana Lipavského se staly terčem tak masivní operace proruských trollů, jako snad nikdy předtím. Znamená to jen jedno – svou návštěvou se trefil do černého. Děkuji, pane ministře, za včasnou iniciativu. Ukrajina si velmi váží Vaší podpory.” K tomu Piráti přičinili poznámku: „Cesta Jana Lipavského na Ukrajinu měla smysl!“

A já se tak ptám, to už si vládní strana Pirátů opravdu vystřihne piruetku s očividně vyšinutým jedincem, který prostou radostnou chvilku nad skutečně pitomou fotkou, kde Jan Lipavský vypadal komicky a nad kterou se půl národa srdečně pobavila, označí za prakticky nejmasivnější operaci proruských trollů? Opravdu? Vždyť Lipavský skutečně vypadal komicky. A logika ukrajinského velvyslance jde tak daleko, že označí za proruského trolla každého, kdo z toho má prostou škodolibou radost a o tu se podělí na sociálních sítích.

To máme pěkný inflační pád slova proruský troll. Já myslel, že to jsou ti přízrační agenti GRU Čuk a Gek, kteří nám, jak tvrdí BIS, vyhodili Vrbětice do éteru. Nějací Ruskem placení trollové v továrně na dezinformace někde z Petrohradu, kteří dnem i nocí jako dřevomorky hryžou tu naši vzkvétající demokracii. Prostě sofistikovaná úderka, která nám má za cíl dělat v hlavách guláš. A ono to je jinak. Všichni, kdo se jen pousmáli nad hloupoučkou fotkou Jana Lipavského ve vojenské helmě, jsou proruští trollové. Děkuji velvyslanci Ukrajiny za otevření očí.

Nic proti velvyslanci, má to doma, chudák, nahnuté, světová střelnice se s úspěchem přesouvá ze Sýrie a Afghánistánu k němu do obýváku, což je mnohým z nás moc líto a zuby nehty se snažíme, kromě vlády, křičet, že válka je vůl a vyvážet by se neměla nikam, ani na Ukrajinu. Ale zdá se, že zbrojařský průmysl nepřekřičíme. A tak jde s úšklebkem smějící se bestie chápat velvyslancovu emoční vypjatost. Ale že si jeho vypjatost vystaví naše vládní strana na svůj profil a má pocit, že tím obhájí neobhajitelné rozdmýchávání vášní v už tak přehnaně vášnivém prostředí? To mi promiňte, ale tam je to přestřelování nad toleranční úroveň smějících se bestií.

Je to proruské? Ale vůbec. To šturmování do války, to rozdávání dělových koulí z rukou vlády Ukrajině, to pózování s vojáky, kteří podléhají svým velením bůhví komu, to je… protilidské. Nehumánní. S vražedným potenciálem nechat krvácet lidi pod úplně pitomou příčinou jakési politické nudy z příliš dlouho trvajícího míru. Z nudy válku. Selhává ekonomika? Uděláme válku. Selhává důvěra v politiku? Uděláme válku. Všechno to stojí za zlámanou grešli? No tak uděláme válku.

Přiznávám se, že jsem někdy v roce 2010, když byli Piráti čerstvě na naší politické scéně, jejich partaj jednou volil. Jejich mořem byla alternativa, svoboda, mým také. Ale pak jsem začal rozhánět mlhu své naivity a teď, stejně jako Bartoš, jen tvrdím, že to byla chyba mládí. Byla, naivní ideály, že svět může být utopický. Houbeles, za zlámanou grešli to tady bude stát až do konce věků. Teď se, chuděry pirátské, utopili v bažině běžné politické rozbředlosti bez vývoje, stali se mainstreamovou stranou. Místo Lipavského mohl pózovat v helmě kašpar z jakékoliv jiné strany. Nezaměnitelný, nudný, šedý, nevýrazný, bez vlastních myšlenek, s připravenou argumentací běžného byrokrata, který má do státníka stejně daleko, jako celé lidstvo do dobytí vesmíru. Už jen proto, že státník se nechová jako ratlík na výstavě.

A tak se kdysi na svobodě postavená partaj Pirátů stala klonem těch, proti kterým se vymezovala. Vznikli jako partaj, která odsuzovala strany, se kterými teď sedí ve vládě a dělá přesně takovou politiku, proti které zpočátku tak křičela. Prostě další hadi ve Strakovce. Podle notiček si pirátský ouřada odjede pózovat na Ukrajinu, překopíruje si komentář paranoidního velvyslance Ukrajiny, celému národu vzkáže, že je plný proruských trollů a může sám sebe ukamenovat, protože se stal tím, proti čemu se zpočátku tak bouřil. Bartoši, Bartoši, to jste tomu, vy ministerskej tajtrdlíku, to jste tomu dal.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb