Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojďte si plivnout na Čínu, to se teď nosí. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.02.2022
Pojďte si plivnout na Čínu, to se teď nosí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Historie Olympijských her

Sláva sportu, jelikož udržování zdravého těla udržuje i zdravého ducha. A Olympijské hry jsou svátkem zdravých těl a tedy i zdravých duší. Mě by sice donutili popoběhnout jen pod hrozbou bičování, ale chápu to nadšení pro princip nejrychlejšího a nejsilnějšího. Nutno si ovšem všimnout, že Olympijské hry v Pekingu zavedly několik nových disciplín. Jednou z nejprogresivnějších se pak stává plivání. Že bychom to neměli uznat jako disciplínu? Ale dejte pokoj, alespoň si i my obtloustlí nesportovci zasportujeme a strhneme nějaký ten rekord.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zvolil v roce 2015 Čínu jako pořadatelskou zemi pro konání letošních zimních Olympijských her. Ne že by se o pořádání Čína nějak výrazně rvala. V souboji o pořádání her totiž prohrála ve všeobecné nechuti sypat do toho 'olympijského nesmyslu' peníze. Hlásil se už jen Kazachstán. Západní země? Dělaly z rozpaků patou důlek v zemi, pískaly si a rozhlížely se po ptactvu nebeském, ale přihlášky k MOV z jejich strany nepršely. Dá se říct, že v sekci přihlášek nastalo u MOV to pravé globální sucho. Lechtivé náznaky s přihláškou signalizovalo jen Norsko, ale po propočítání nákladů a protestech obyvatel, kteří tu parádu nechtěli platit, své nadšení pro věc stáhlo. A tak to chytla Čína jako jediná relevantní země, která se přihlásila.

Ono to začíná pomalu vypadat, že někdy v blízké budoucnosti se o pořádání her už bude hlásit jen Severní Korea a MOV nezbude nic jiného, než to Pchjongjangu přiklepnout. On nikdo jiný zájem utratit půlroční rozpočet hlavního města za týden běhání a skákání nebude mít. To pak začne zase mezinárodní politika vyšilovat a trpaslíci vyskakovat do výšky, protože v Severní Koreji jsou přece koncentráky a komunismus a hlad a bůh ví co ještě. Jenže to ‘maloměšťácké‘ pokrytectví takových trpaslíků vyjde na světlo, když si uvědomíme, že jsme to té Severní Koreji prostě předali. Stejně jako Číně.

Pak se dočkáme takových veletočů hodiny nenávisti na mnohých politických i mediálních frontách, když si rychlobruslařka Martina Sáblíková uleví a vzkáže z Pekingu, že to tam je moc pěkné, perfektně připravené a s veškerým servisem. To pak Sáblíkovou zatratíme jako neuvědomělou kolaborantku s čínským režimem. Jako kdyby Sáblíková tajně někdy v roce 2015 tehdejší primátorce Prahy Adrianě Krnáčové vyrvala přihlášku na pořádání letošních zimních her z rukou a prohnala ji skartační jednotkou čínské výroby. A teď, když už je v Číně, tak ji můžeme hrdinně a z kanceláře odsoudit za to, že si nenatáhla úbor superhrdinů a tamní koncentráky na vlastní pěst neosvobozuje. Nebo toho pokrytectví je už dost?

Skeč komediální skupiny Monty Python, kde John Cleese paroduje nenávist médií (a politiků) ke komunismu. Mám neodbytný pocit, že to je pořád to samé.

O možné existenci koncentráků v Číně a neurvalém chování k Ujgurům ví svět už dlouhá léta. Jak je tedy možné, že Čína nebyla vyhnána ze společenství civilizovaných států? Jak je možné, že tak demokratičtí politici dlouhá léta nekonali, když teď křičí, že Čína je totalita a že sportovci, kteří si tam zajeli pro medaile, jsou téměř kolaboranti s tamním režimem? Jak to, že se nepředháněli, ti naši bojovníci z teplých kanceláří, v tom, aby přihlášku Číny na pořádání her přeplatili svou přihláškou? Kde jste byli, ministři propagandy, v té době?

A tak jsme zavedli další disciplíny olympijského zápolení v plivání po Číně a okopávání čínských kotníků? Která další země podala přihlášku? Jen Čína a Kazachstán. Je dobré, že Čína svátek sportu zaplatí ze svého, že si naši ‘kolaborantští‘ sportovci dovezou medaili, nebo alespoň pěkný zážitek z totalitního, ale dobrého servisu v olympijských vesnicích, ale selhali naši politici. To oni kolaborovali s rozpočty vlastních zemí, protože si dokázali spočítat, že něco takového, jako Olympijské hry, teď už zaplatí jen Čína. U nás totiž umíme moc pěkně řečnit, slibovat různým Sáblíkovým rychlobruslařské haly, ale faktické dopady jsou naprosto minimální. Jen trochu ušpiněného novinového papíru. Je také otázkou, jestli je ten novinový papír ušpiněný tiskařskou černí, nebo jiným barvivem založeným na přírodní bázi.

O existenci Číny, mílí politici, víte už dlouho, o existenci tamního režimu také, o represích proti lidem v Číně také, tak teď nekřičte, ale styďte se. Nebo ty represe jsou jen takový mediální obrázek té zlé Číny, na kterou je potřeba dupat, protože je mimo sféru našeho vlivu a její bohatství je z naší strany nekontrolovatelné? To vy jste se, milí politici, postarali o to, že sportovní oslavy míru se konají právě v Číně. Už zase jsme svědky vašeho selhání. Nikoliv selhání sportovců nebo MOV.

 

Vložil: Štěpán Cháb