Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řád Gusty Fučíkové pro naši milou Věru Jourovou. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.01.2022
Řád Gusty Fučíkové pro naši milou Věru Jourovou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Věry Jourové

Popisek: Věra Jourová

Evropský parlament před pár dny schválil návrh zákona o digitálních službách. Zákon známý pod zkratkou DSA má vykolíkovat pole stýkání a potýkání EU s digitálními giganty, jako je Google nebo Facebook. Česká eurokomisařka Věra Jourová uklidňuje oběti eurounijní politické péče, že zákon nebude znamenat nastolení cenzury v EU. Asi ne přímo v EU-institucích, ale v EU samotné tak trochu ano.

Česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v EU bdít nad dodržováním zásad právního státu v jednotlivých členských státech Unie, se ve vyjádření pro Echo24.cz pokusila české čtenáře uklidnit, že zákon známý pod zkratkou DSA nebude znamenat nastolení cenzury v EU. Má jít toliko o zákon, jehož cílem je udělat z internetu slušnější místo. Volání po tomto zákonu prý zaznívalo hlavně z Německa, Rakouska, Francie.

„Když se řekne regulace digitálního prostředí, tak se vždycky okamžitě dostanete v zásadě jen na jednu z tří pozic. Zaprvé: vůbec na to nesahat, jakýkoli zásah rovná se cenzura. Druhý extrémní názor: Musíme to celé sešněrovat, prostor vytvořený Facebookem a spol. v zásadě znárodnit, ustavit digitální policii a kontrolovat internet úplně do detailů. Mezi nimi je názor, který zastávám já a který, jak teď ukázalo i hlasování Evropského parlamentu, je nejrozšířenější: nějakou regulaci ano, ale svobodu slova v zásadě zachovat,“ uvedla Jourová.

Tak to vidíte. Nebude to cenzura. Ne úplná. Jen trochu. Svobodu slova chceme všichni společně pro další pětiletky v zásadě zachovat. V zásadě. Co to znamená, v zásadě. Tak trochu ano, tak trochu ne. Já nevím, není tak trochu cenzura prostě cenzura a tak trochu svoboda slova… také cenzura? A páky proti internetovým lotrům máme. Jen si vzpomeňme jak dojemně zaplakala poslankyně Pirátů, když stála u soudu proti madam Liskové, která ji zdrbla nevhodně na Facebooku. To bylo divadýlko jedna báseň. Takže skutečné i domnělé oběti internetové sprostoty se spravedlnosti dovolat mohou. Páky jsou. Každý je můžeme použít.

Ale ne podle unijních špiček. Podle nich je třeba svobodu slova pouze v zásadě zachovat. Hrozí vymazávání nevhodných názorů? V zásadě nehrozí. V zásadě. Na tom se snad všichni, povinně, s paní Jourovou shodneme. S Evropskou unií na věčné časy a nikdy jinak? No i tak na to jde koukat.

A pozor, Věra Jourová ukázala své know-how, tedy postup, jak pracuje. Takto přemýšlí, když má řešit nějaký problém. Zjednoduší si ho, implantuje si problém na běžnou situaci a podle toho jedná. „Máte soukromý dům, což je například Facebook, který si v tom digitálním světě vytvořil soukromý prostor. Pokud si každý pátek do svého soukromého domu zvete na party lidi a každý pátek tam někoho znásilní, začne do domu chodit policie a vyšetřovat, kdo by mohl být tím násilníkem. Ale zároveň se vás jako majitele začne ptát, jak jste zajistil ochranu – aniž z vás pachatele nebo spolupachatele dělá,“ řekla Jourová.

Tvrdá logika komisařky Evropské komise. Když zcela nevhodně rozvineme Jourové hru, dojdeme k tomu, že majitel domu a pořadatel party po nevhodné buzeraci policie, která začne party bedlivě sledovat a trousit poznámky, omezí svou party (na které už se teď, když si vzpomeneme, že se jedná o Facebook, může popíjet jen limo a ranaři pak šumák), před vchodem bude postávat patrola se žlutými hvězdami na modrém podkladu a vyžadovat osobní údaje, každé druhé romantikou naplněné líbání bude vyhodnocené jako znásilnění, nebo přinejmenším jako pokus o znásilnění. Party se tak odebere do říše moderované schůze na národním výboru, kde se bude dekorovat každý, kdo do pětiletky přispěje větším nadšením a zápalem Stachanovova typu.

Jen je dobré pamatovat na moravské (asi moravské) moudro - dejte do sudu s kejdou kapku vína, ve víno se nezmění, dejte do sudu vína kapku kejdy, celý sud se změní v kejdu. Děkuju, paní Jourová, jste jednou z klíčových příčin úpadku naší civilizace. A děláte to s nadšením a zápalem. Zasloužíte si nejvyšší Řád Gusty Fučíkové. Gratulky do Brusele.

 

Vložil: Štěpán Cháb