Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Soudný den pro Polsko. Rodiče mohou nesouhlasit, to je skandální. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.01.2022
Soudný den pro Polsko. Rodiče mohou nesouhlasit, to je skandální. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: LGBT je samozřejmě jedním z důvodů novely polského zákona o vzdělání

Polská vládní strana Právo a spravedlnost odsouhlasila novelu zákona o vzdělání, jež zřizuje komise nad školami, které budou schvalovat, či zakazovat působení neziskových organizací na žáky a studenty. Součástí novely je i to, že svůj nesouhlas mohou vyjádřit i rodiče dětí a musí na ně být brán ohled. To vše je samozřejmě důvod pro vyštvání Polska ze společnosti civilizovaných zemí.

Onehdá jsem se řádně rozčílil nad přednáškou Pavla Šafra a jeho dominy Johany Hovorkové z internetového deníku Forum24, kteří jezdili dělat školení do gymnázií po celé republice. Jejich politická vyhraněnost je čirá a hraničící občas až s fanatismem. Na školách učili o tom, že jim nesympatický tisk, jako MF Dnes nebo Lidové noviny, je plný fake news. Co proti nim mohli nezkušení studenti udělat? Nic. Proti nim si stoupl mediálně i rétoricky otřelý manipulátor a snažil se jim vštípit do hlav své vlastní vidění světa. Patří to do škol? Rozhodně ne. I podle zákona 561/2004 sb.

To samé zažíváme s Člověkem v tísni. Jinak bohulibá neziskovka s několikamiliardovými příjmy, která pomáhá při živelných pohromách nebo radí lidem, co s dluhy, si vytkla za cíl, že začne studenty a žáky vyučovat v rámci boje proti dezinformacím tomu jedinému správnému smýšlení. A to pod patronací ředitelů škol i školských institucí. Přitom ve škole podobná neziskovka nemá co dělat, protože vyučuje jednosměrné uvažování, které vyvolává nekritické přijetí jednoho směru politiky a vytváří ve studentech pocit, že černobílé vidění světa je správné. Což, opět, není podle zákona 561/2004 sb. přípustné.

Zpět k Polsku. Polsko svou novelou zákona o vzdělání začalo uplatňovat to, co by mělo být i u nás přirozené. Nepouštět do škol rétory napuštěné vlastní ideologií, kterou chtějí promítnout i do budoucí generace. Není to nepodobné praktikám totalitních režimů, které také s nadšením budovaly v dětech to jediné správné smýšlení. Ať u hitlerjugend nebo u pionýrů. Studenti nejsou zkušení, nejsou ostřílení a někým, kdo je rétoricky přestřílí za pár minut, se nechají udolat. Protože jejich smýšlení o společnosti a politice se teprve utváří. Stejně jako jejich schopnost argumentovat a bránit se manipulacím protiřečníka. Polsko se proti tomu novelou postavilo.

Polské neziskovky se po odsouhlasení novely vzduly. Prý je novela zaměřená převážně proti výuce o LGBT. Ano, troufám si souhlasit. Polská vláda nechce, aby se jako o faktu mluvilo ve školách třeba o tom, že existuje neomezené množství variant pohlaví, aby se vyučovalo o tom, že ráno může být člověk muž, v poledne žena a večer nebinární osoba. Aby se v Polsku zaváděla politika bezbřehé tolerance k šílenství, které popadlo v poslední době převážně západní svět, kde například muž, který znásilní ženu, ale policii začne tvrdit, že je žena, skončí v ženské věznici veden jako žena. Zcela chápu, že v tomto chce zůstat Polsko na straně rozumu, nikoliv na straně rozmělnění a zlikvidování jakéhokoliv řádu, který společnost dělá společností.

Navíc jako pojistku proti zneužití samotným státem ukotvila polská vláda v novele, že přednášku na škole může odmítnout za nezletilého žáka či studenta i jeho rodič. Polský stát si tak neuzurpuje právo určovat, čím se bude dítěti vymývat mozek, dává do rukou rodičů zbraň, která může zastavit i případnou státem řízenou převýchovu na pionýra. Což je veskrze svobodné a v rámci možností nejlepší řešení. Rozhodně lepší, než v České republice, kde sice jakýs takýs zákon o zákazu propagace politického smýšlení ve školách máme, ale zároveň s ním na školách sem tam působí různí Šafři a nepočítaně neziskovek. Od těch výborných, které se snaží dětem ukázat škaredý svět drog a odradit je tak od něj, až po takové, které učí správně politicky myslet, jako je Člověk v tísni. Nemluvě pak o ideologicky zaslepených příštipkářích z různých menšinově sexuálně zaměřených neziskovek.

 

Vložil: Štěpán Cháb