Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdy konkrétně jsme si odhlasovali přechod na monarchii? Komentář Štěpána Chába

komentář 12.01.2022
Kdy konkrétně jsme si odhlasovali přechod na monarchii? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Jana Farského

Popisek: Jan Farský, poslanec jen funkcí, nikoliv činností

Teroristická vláda Petra Fialy se chopila kormidla a zavelela směr západ, na oběti nehleďme, siroty nelitujme, my vládneme, my můžeme všechno. Očekával jsem, tak nějak vskrytu duše, že přijde skutečně slušná politika. A ono nic. Slibovali, nesplnili. Ještě nemají ani důvěru Sněmovny a už je chytly velkopanské manýry.

Zaskočme si k panu poslanci Farskému ze STANu. Ten je vždy korektní, ač si myslí své, ten chyby nedělá. Ten Fialově vládě dělat ostudu nebude. Tak ne, i pan Farský se utrhl ze řetězu a ukazuje poddaným, zač je toho nová vláda. Oznámil totiž, že byl se svým projektem přijat a podpořen na půlroční stáž do USA. Wau, gratulki, pane bývalý poslanče, jedete si splnit svůj sen, dostat se dál, to je moc pěkné. Jenže pan Farský jede jen na půl roku a zpátky by rád naskočil do rozjetého vlaku. A tak se svého poslaneckého mandátu nevzdá. Bude dál poslancem, ač nebude vykonávat práci poslance.

Velmi šlechetně oznámil, že nebude krkna a svůj poslanecký plat nebude rozhazovat po USA, ale nechá jej chodit do neziskovek. První na řadě je na trochu zvláštní ideologii postavený Člověk v tísni (který dělá tolik, tolik krásných věcí, prospěšných, důležitých, a vedle nich pár skutečně škaredých a šeredných, které by dělat neměl). To je dobře, že pan Farský myslí na naše dobro a plat přenechá neziskovce.

A protože poslanci by měli jít příkladem, představil jsem si, jak přicházím za svou šéfredaktorkou a oznamuju jí, že na půl roku mizím na Aljašku studovat tamní floru a faunu, a že to rozhodně zaručí budoucí rozvoj redakce, protože tolik článků o lišejníku by prostě nikde a nikdy nesehnala. S jakou radostí by mě vyslala vstříc poznání. Plat by mohla posílat na velryby… jo nemohla, já bych žádný plat neměl, protože bych nepracoval. No počkat, pan Farský to tak má, bere plat, nepracuje, místo toho si trajdá po Americe a dělá kariéru. A až se vrátí, tak ho uvítají s ovacemi.

A co Pepa z kolbenky? Denně u pásu, třídí tam šrouby a vlastní myšlenky a tu ho napadne – hele, pan Farský, můj idol, ve volbách jsem mu to hodil, dokonce jsem ho proti Pirátům vykřížkoval, odjel si studovat vorvaně do USA, práce mu zůstala, neziskovky mu budou vystýlat další existenci plátky růží, protože jim přeposílal svůj plat za práci, kterou nedělal, to já se zařídím podle něho. Jak na to bude koukat vedoucí na směně? Poplácá Pepu po rameni a řekne mu – jdi, Josef, jdi, a ukaž to za nás celému světu, my tu pětiletku schvátíme za tebe, místo i plat ti podržíme. Řekne mu to? Tak, pane Farský, řekne mu to vedoucí na směně? Pepa z kolbenky má mít před zákonem stejnou pozici jako monarcha Farský. Ale když on je poslanec, a ještě z vládní bandy monarchistů. To je jiná. Prostě jsme si rovní, jasně, ale někteří jsou si rovnější, to víme už od Orwella. A on to měl promyšlené. Dobře promyšlené. Dobrá, já i Pepa z kolbenky jsme hrdinové ze soukromého sektoru. Poslanec Farský žije z veřejného sektoru. Co s tím? Áha...

A co takhle, pane Farský, kdyby s podobnou vyčuraností přišla nějaká upachtěná, státem placená šedá myš z Úřadu práce, které jste teď nepřidali na jejím mizerném platu? Co kdyby řekla – tak já jedu, mějte se tu, za půl roku přijedu, plat mi držte, místo taky. Jaká by byla odpověď? Ne, chápu, na ty dole musí být přísnost. Jinak by se tu jako opice houpali na stromech v parcích, jak viděl ve své hrůzné vizi Švejk. Ti nahoře, to je jiná. Pane Farský, tak co, je to rovnost před zákonem? Je to rovnost? Jo, vy jste slíbil, že na důležitá hlasování z Ameriky přifáráte (ta ekologická stopa, až mě jímá enviromentální žal, pane Farský), jenže poslanec tu není jen od toho, aby zajel do Sněmovny jednou za měsíc zvednout pacičku, on má dřepět ve výborech, rvát se za občana a být občanovi k dispozici. A jo, vy si to pak odmakáte. Až se vrátíte. Nepovídejte. Stejně jako šedá myška z úřadovny a Pepik z kolbenky? Žijeme v turbulentní době, která si žádá turbulentních výkonů svých zákonodárců. Nikoliv zákonodárců, kteří budou trajdat po světě a zvyšovat tak u některých enviromentální žal.

Pane Farský, dokážete si představit to tolerantní ticho, kdyby před čtyřmi lety, když vyhrálo Babišovo ANO, oznámil Jaroslav Faltýnek, že jede na stáž do čínského Wuchanu a že je to v pohodě, protože plat brát nebude, to on ne, on ho pošle na fond česko-čínského přátelství? Pane Farský, tiše byste přihlížel a když už byste se k tomu vyjádřil, tak jen plný lásky a pochopení k Faltýnkově potřebě si vylepšit kádrový posudek? Nebo byste věren své ukřičené existenci stál první před kamerami a ječel spolu s Rakušanem a Pekarovou, že je to nepřípustné? Co, pane poslanče pokryteckého STANu?

V rozhovoru pro iDnes poslanec Farský na otázku, zda přemýšlel o rezignaci, odpověděl: „Ve chvíli, kdy bych rezignoval, tak zklamu primárně své voliče. Chápu, že bych tím potěšil voliče jiných stran. To není výlet, to je vědecká stáž, která se, doufám, promítne do politiky České republiky.“ Jenže takhle to, pane Farský, nefunguje. Ne ve veřejné funkci, kde jste placený z daní celé populace České republiky. Nikoliv jen z daní vašich voličů, ale z daní všech. Pro všechny, ať vás volili nebo ne, jste se upsal výsledkem voleb i svou kandidaturou. A volby vás, i díky propadnutí milionu hlasů, nevyslaly na vědeckou stáž pro váš soukromý kádrový růst, ale na práci zákonodárce.

A že byste rezignací potěšil voliče jiných stran? Čím? Na vaše místo by nastoupil náhradní poslanec či poslankyně za STAN, který skončil před branami Sněmovny, protože vás vejlupků ze STANu už tam bylo moc. Kdo by byl potěšen? Tak leda váš nástupce, ostatním by to bylo jedno. A že půjde váš nezasloužený plat, pane poslanče Farský, na účet Člověka v tísni? Člověče zlatej, já bych Člověku v tísni nedal ani prochozené kecky, natož peníze. Ale vy budete dávat mé peníze, které mi ukradnete (co jiného to je než krádež, když budete brát plat, ale pracovat nebudete, přičemž na plat půjdou peníze z daní, které platíme my všichni), Člověku v tísni s hřejivým pocit ve svém srdíčku, že pomáháte potřebným. Ale vždyť vy ty potřebné budete okrádat. Nepracuje, bere plat. Nepracuje, neodvádí hodnoty, bere plat. Nepracuje, bere plat. Já to pro jistotu zopakoval, aby to vyznělo patřičně naléhavě. Nepracuje, bere plat. Nepracuje, bere plat, na který se sesbíráme my, daňoví poplatníci, z nichž drtivá většina vás, pane Farský, nevolila a nemá pocit, že by se měla utopit v lásce k ideologicky pochroumanému Člověku v tísni.

A co šedá myška z úřadovny podfinancovaných Úřadů práce? Já vím, co si vskrytu myslíte. Ta je blbá, na takové hurá projekty v USA nemá hlavu a ani peníze, ta studijní volno nepotřebuje, jediné, co potřebuje, je zapřáhnout a dřít do úmoru, že jo, pane Farský, že je to tak. Přesně to si o nich myslíte. O těch dole. Přiznejte to. Protože pokud to pokrytecky nepřiznáte a odjedete, nabouráváte celý společenský systém. A to vy si, pane Farský, jako zákonodárce, nikoliv monarcha, dovolit prostě nemůžete. Nesmíte. Takže hezky chodit přes píchačky vaší služby veřejnosti ve formě legislativce a koníčkům se věnovat ve svém volném čase. A pokud se vám to nelíbí, tak alou složit mandát. Jiná cesta není. Jinak rozložíte systém. A já osobně se půjdu houpat na strom do parku. Nahatý. Protože systém přestane fungovat, bude napaden parazitem.

 

Vložil: Štěpán Cháb