Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Štábní kulturu to nemá. Prezident Macron: Chci neočkované s*át až do konce. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.01.2022
Štábní kulturu to nemá. Prezident Macron: Chci neočkované s*át až do konce. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Emmanuel Macron, prezident Francie

Když se z nemoci stane politikum, ocitneme se na hraně. Francouzský prezident Emmanuel Macron pro deník Parisien vyjevil svou proticovidovou strategii: „Jen malá menšina vzdoruje. Jak zredukujeme tuto menšinu? Neočkované, ty chci skutečně s*át. A budeme v tom pokračovat až do konce.“ Slova pronesl s oznámením, že neočkovaní nesmí do divadla, na sportoviště, navštěvovat vybrané služby a mnoho dalšího, prostě učiněný pogrom.

Macronova slova pozornost upírají i k nedávné nakládačce v holandském Amsterodamu, kde policisté nevybíravě tloukli demonstranty proti covidovým opatřením vlády. To zvláštní video, kde policista strká policejního psa k na zemi ležícímu demonstrantovi a nutí ho, aby bezbranného demonstranta pokousal, přičemž do demonstranta zároveň tlučou dva policisté pendreky, je ekvivalentem Macronova s*aní do puntíku. S*reme na neočkované. S*reme na chudé. S*reme na kulaky. S*reme na Židy. Má to podobné tendence. S*reme na určitou skupinu populace je riziková politika. Obzvláště, pokud se děje v té nejvyšší politice. A ve vyšším zájmu. Vyšší zájem je vůbec v politice jedním z nejhorších možných zájmů.

V Holandsku i Francii už bezostyšně jedou vyšší zájem jako vrchol své politiky. A většina populace s tím bude souhlasit. Demonstranti i neočkovaní jsou totiž přítěží společnosti, plní nemocnice tím svým sobectvím, okrádají většinovou společnost o klid… mělo by se s nimi zatočit. Politika, která si vytkne s někým zatočit, je politika na hraně. V Holandsku jsme viděli, že do člověka, který překáží, se může beztrestně sadisticky mlátit. Ve Francii jsme viděli, že nejvyšší státní představitel může o skupině obyvatel říct, že je bude záměrně s*át, tzn. šikanovat, ubírat jim práva, dělat z nich lidi druhé kategorie. O dost smutnější pak je, když dojdeme k poznání, že Macronovi je vlastně nějaká proočkovanost ukradená. Za pár měsíců ho čekají prezidentské volby, kde bude obhajovat. A jak obhájit post? Přes 70 % populace Francie je očkovaných, zbytek dělá bordel. Macron jen vsadil na svou politickou kampaň. Nechce primárně trestat neočkované, chce Elysejský palác. A toho chce dosáhnout štvavou kampaní proti neočkovaným. Však Francie si prochází další vlnou, lidé jsou nervozní. Macronovi by to mohlo vyjít.

A jsou neočkovaní a odpůrci opatření proti covidu blázni, kteří skutečně ztěžují společnosti (ne)zvládnutí covidu? A není právě to, co musí umět skutečně svobodná a demokratická společnost zvládnout? Jiný názor? Jiný pohled? Jiný přístup? Přičemž pochyby, nikoliv konspirační teorie a dezinformace, ale pochyby jsou neoddělitelnou součástí společnosti, kterým bychom měli dávat prostor. A jsou součástí i diskuse o covidu. Pochyby, námitky, ukazování na zjevné nedostatky politiky „S*reme na vás", která se nám tu začíná infekčně šířit daleko nebezpečněji, než samotný covid.

Přijít má pouze přesvědčovací kampaň, nic jiného. Ta přesvědčí daleko víc, než když mnohdy a mnohými nenáviděný politik řekne: „S*reme na vás, teď vás začneme šikanovat.“ To je skutečně přesvědčovací kampaň na stále ještě (?) dobrovolné očkování? Vždyť je to doslova odrazovací kampaň, na kterou bojovně naladěný odpůrce odpoví: „Jo, tak ty nás chceš s*át, tak teď uvidíš ten bordel. Na mě s*át nikdo nebude.“ Toho méně bojovně naladěného to jen utvrdí v jeho odmítání. Je to kontraproduktivní a kocovina z toho bude příšerná. 

Abychom neskončili jako v Číně, kde covidové provinilce jakéhokoliv druhu provedou uličkou hanby celým městem. To není v pořádku. Pokud se stále chceme honosit přídomkem 'svobodná a demokratická‘ Česká republika (Holandsko, Francie, Rakousko,…), musíme jít jinudy.

Pravda, v Číně mají nárůsty covidových čísel minimální. Oproti Evropě směšné. Ale tam jedou totalitní metody. I my přejdeme na covidovou totalitu? Teď jsme ve fázi, kdy ti, kteří se neočkovali, už se očkovat nebudou, jsou to prostě odpůrci (ať už svůj odpor mají, nebo nemají založený na racionálních argumentech).

S tím je potřeba začít pracovat. Nebude dobré místo vymýšlení šikany zahájit prevenci? Nabádat ke sportu, zdravému životnímu stylu, dávat místo pokut a šikany odpůrcům vitamínové balíčky a návod, jak se před covidem co nejúčinněji ochránit, když u nich bude chybět vakcinace? A když onemocní, tak je den co den kontaktovat a ptát se na vývoj nákazy a tím zachytit případné budoucí komplikace a reagovat na ně mnohem dřív, než bude potřeba volat rychlou? Je to naivní hloupost? Větší, než oznamovat, že na lidi teď s*reme a začneme je šikanovat? Jaké bude mít tohle důsledky v chápání svobody a demokracie? U očkovaných i neočkovaných. Přiznávám, že jsem za celé dva roky neslyšel české politiky zapáleně mluvit o tom, že jsme tlustý národ a že je načase s tím něco udělat. Ty naše pupíky přitom mohou za většinu návštěv na JIPkách v době covidu. 

Vložil: Štěpán Cháb