Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ne vraha, ale volajícího zavřít, až zčerná. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.12.2021
Ne vraha, ale volajícího zavřít, až zčerná. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Protest za propuštění Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks, před britskou ambasádou v Praze

Našel plány na hromadné vraždy, našel důkazy o hromadných vraždách, o zločinech. Našel porušování státních i mezinárodních zákonů a úmluv. A pak je zveřejnil. Nahlásil je veřejnosti, aby viděla vraha. Na to konto ho obvinili ze znásilnění, musel se skrývat, pak ho uvěznili a jednají o tom, že ho nechají zavřeného na doživotí. Na několik doživotí za sebou. Přes 170 let mu chtějí vyměřit. Bez pardonu. Je z toho na smyčku. Přitom by měl dostat Nobelovu cenu míru. Řeč je Julianu Assange, kterého Velká Británie právě svým soudním rozhodnutím odsoudila k peklu v USA. Chystají se demonstrace. I u nás.

Julian Assange je spoluzakladatelem whistleblowerské základny Wikileaks, kde se publikují dokumenty a informace vytažené z utajených archivů jednotlivých států. Assange začali policisté světa nahánět kvůli vyzrazeným informacím o válce v Iráku a Afghánistánu, kde se armáda USA podle uniklých informací dopouštěla opakovaně válečných zločinů. Místo odpovědných politiků či armádních supů byl potrestán Assange. Sedm let se skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně před vylhaným obviněním ze znásilnění. Obvinění vzešlo ze Švédska. Následně vyšlo najevo, že se jednalo jen o styk bez ochrany. A to styk se souhlasem ženy. Nikoliv násilný. Ale co, na každého se vaří voda. A na koho se nevaří, tu stihnou příslušné složky uvést do varu svépomocí.

V roce 2019 byl z ekvádorské ambasády vyvlečen britskou policií, protože v Ekvádoru se politická situace změnila natolik, že Assange začal překážet, tak ho vydali. Od té doby je v britském vězení a čeká na verdikt soudního procesu, kdy se USA dožadují vydání jeho osoby do pracek americké spravedlnosti, kde mu hrozí trest několikanásobného doživotí. Britský soud otálel, odmítal se podvolit požadavkům USA. Ale minulý týden vydal povel k přezkumu předchozího verdiktu soudní stolice. Přezkum může vést a nejspíš povede k vydání Assange do USA.

Na to konto pirátská europoslankyně Markéta Gregorová svolala demonstraci na Palackého náměstí v Praze. A to na středu v 16:30, kde se demonstrující budou dožadovat propuštění Assange. „Vydání Assange by znamenalo jeho poslání prakticky na smrt. V americkém vězení si i podle lékařských posudků může sáhnout na život,“ varovala europoslankyně. „Bitvu za jeho život vnímám jako boj za práva a bezpečí novinářů, ale i svobodu slova. Zveřejněním tajných dokumentů odhalil Julian Assange řadu závažných praktik ze strany americké vlády. Whistleblowery musíme chránit, nebo se můžeme rozloučit s demokracií,“ vysvětluje Gregorová.

A tady nejde jinak, než s Gregorovou souhlasit, ač se z její strany jedná jen o volnočasovou demonstraci, která bude zakončená sojovým latté, a ne o důkladnou a poctivou politickou práci, kterou má odvádět a pokusit se tak zasáhnout do jednání o věznění Assange a celosvětové diskusi o jeho šikaně, vždyť je to, pro pána, europoslankyně a ne nějaká holka z davu, co si půjde zakřičet na náměstí. Pokud začne stát nahánět novináře za to, že o něm řekl něco, co se mu nehodí do krámu, je to špatně. Je to velmi špatně. Pokud novinář odhalí, že stát se dopustil závažného porušení vlastních zákonů a úmluv, musí se z toho vyvodit odpovědnost. Ti, kteří porušili zákon, musí za porušení pykat. Musí, jinak jde spravedlnost stranou. A s ní i jakékoliv předstírání, že žijeme ve svobodném systému.

Uvěznění a dlouholeté šikanování Juliana Assange jde bezprecedentně proti pojetí západní demokracie a jeho osud je klíčový pro definování samotného systému. Mohl by se Assange v USA dočkat spravedlivého soudu? Bylo by to fajn, ve Velké Británii žije ve vězeňském bezčasí, protože tamní justice pořádně neví, co s ním. Assange je totiž politický vězeň. V USA by se Assange mohl dočkat spravedlivého soudu. Ale víme, jak to chodí. Za jím zveřejněné informace o páchání válečných zločinů nebyl obviněn nikdo. Válečný stroj jel vlastně bez zakuckání dál. Jen jeden člověk, který věřil, že žije ve světě svobody, si dovolil zapochybovat a přidat ke svým pochybnostem důkazy. A tak ho zamázli. Už je bez mála deset let na indexu a pod dohledem represivních součástek států. A to je špatně. Moc špatně. Pro celý tak zvaně svobodný svět.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb