Byznys s uprchlíky jedou už úplně všichni. Ale ne všichni si na něm smějí vydělat. Komentář Štěpána Chába
komentář
14.12.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Zbytky po cestě mořem
Na hranicích Polska a Běloruska to neustále dře o Lukašenkův vytříbený smysl pro humor. Lukašensko jistě vnímá unijní diskusi o migraci, kde se převážná část politické reprezentace staví za lidská práva a otevírání hranic, a tak běloruský oligarcha těmto milým lidem otevřel novou migrační cestu, doufaje, že tím špičkám Evropské unie udělá radost a ony stáhnou sankce proti Bělorusku. Radost neudělal, nerozuma, jen narazil na evropské pokrytectví. A to pokrytectví kráčí mílovými kroky kupředu. Evropské špičky u Běloruska migrační cestu zastavují, ale samy plánují převézt Afghánistán do Evropy. Pro začátek 40 tisíc Afghánců. Pak zbytek.
Server Euractiv informoval o tom, jak se Evropská unie vyrovnává s migračním tlakem na polsko-běloruské hranici. A je to boj, to si přiznejme. Polsko zavedlo na hranicích výjimečný stav, napumpovalo prostor vojáky, nechá ho monitorovat vrtulníky a nepouští přes hraniční čáru ani nohu. K hranicím nepustí ani neziskovkářské potentáty, aby jim ve vojenské operaci dělali bordel. Ne všichni s polským postupem ovšem souhlasí. Logicky, Bělorusko dováží z Blízkého východu a Afriky migranty, aby je zneužilo pro svou politiku hloupého nátlaku. Ti lidé na hranicích trpí vinou Lukašenka a Polsko by mělo hranice otevřít, mělo by otevřít azylová řízení i svou náruč. Polsko Lukašenkově nátlaku neustoupí. A to s rozpačitou podporou Evropské unie. Ale s podporou, to je důležité.
Součástí té podpory je také uvažování nad tím, že by Evropská unie zahrnula na sankční list aerolinky, které s Lukašenkem na přepravě migrantů spolupracují. Vozíš migranty Lukašenkovi? Tu máš po papuli. To by, přiznejme si, mohlo zafungovat a migrační kohoutek by se utáhl. Aerolinky jistě upřednostní přistávání v Berlíně a Bruselu, než z dlouhodobého hlediska vlastně nezištnou pomoc Lukašenkovi.
Ale nekřiví se tím trh s migranty? Proč na nich může vydělávat jen Libye a Turek? Proč ne i Lukašenko? Hledí někdo také na jeho práva? Vždyť turecký sultán Erdogan se chová prakticky stejně jako Lukašenko a choval by se vlastně o dost hůř, kdybychom mu z daní neposílali hromadu peněz, aby migranty přes hranice do unie nepouštěl. Jenže není všem dnům konec. Lukašenka vypráská polská armáda, Erdoganovi zaplatíme, aby sem migranty nepouštěl. Ono by to začalo pomalu vypadat, že k nám nikdo nelegálními cestami nebude chodit. Nebudou se pak křivit práva nám, obyčejným Evropanům, na náležité obohacení migranty? Nebudou, nebojte, nemusíte zvyšovat poplatky Lékařům bez hranic ve vlastní duševní tísni z toho, že tady bídně zhyneme bez obohacení. Unie má záložní plán hodný smýšlení Filištínských.
Když je cesta přes Bělorusko zašpuntovaná a Erdogan jako hrabivá slepice sedí na pokladech zaslaných z unie, rozhodla se unie dovézt si migranty bez Lukašenkovi asistence sama. A rovnou 40 tisíc. Z Afghánistánu. Přímou leteckou linkou, placenou, jak jinak, daňovými poplatníky členských států Evropské unie (což mě vede k úvaze nad sankčním listem vůči aerolinkám. Ten se asi sestavoval tak, že se vedení aerolinek řeklo – nechte Lukašenka Lukašenkem. Od něj budete mít jen drobné. To my budeme platit valutami a převážet k nám migranty budete ve velkém. Nejsme troškaři. Nebudete na tom škodní).
A to vše se platí z peněženek daňových poplatníků. Ale ano, i my přispíváme. Koupili jste svému dítěti k Ježíšku hračku? No tak vězte, že 21 % z ceny šlo na daních do státní pokladny a následně do rozpočtu unie. A ano, zrovna těch vašich 21 %, a na just zrovna těch přispělo zrovna na nějakou tu kapku leteckého benzínu do (nad)vládního speciálu linky Kábul – Berlín (chtělo by to dodat – a zpět – ale ono už to zpět nebude). A to, musí se to dát do souvislostí, bez ohledu na emisní stopu takového přesunu 40 tisíc Afghánců. A ta musí být strašidelná. Vysloveně. Kvůli ní budeme muset příští rok zbourat přinejmenším o jednu uhelnou elektrárnu navíc, abychom to matce přírodě vrátili.
A teď jaký obraz to musí mít v Afghánistánu, který jsme dvacetiletou okupací a válkou s Tálibánem přenechali tomu samému Tálibánu ve zbídačeném stavu? Po celém Afghánistánu v mnohé ozvěně zazní – bohatá Evropa hledá lidi, kohokoliv, bereme batohy a hurá za dobrodružstvím. A jarní měsíce nám tak mohou vedle pomlázky okrášlit i stoupající čísla z migračních cest. A u řečnických pultíků jednotlivých členských států se zase bude lkát a volat po solidaritě a semknutí.
Vložil: Štěpán Cháb