Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S politikem aktivistou to dotáhneme nejdál. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.11.2021
S politikem aktivistou to dotáhneme nejdál. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jan Hus a balónek

Z Evropského parlamentu se zase vysypal pytel blech s cílem rozdrbat Českou republiku na základě toho našeho rasismu a nesnášenlivosti. Španělský europoslanec Juan Fernando López Aguilar ze Španělské dělnické socialistické strany pozvedl v třídním boji pěstičku a jal se připomínat letní střet české policie s narkomanem Stanislavem Tomášem, který se v Teplicích pokusil pod náporem drogové oblouzněnosti rozbít okénko auta vlastní hlavou.

Policista ve snaze Tomáše uklidnit, na něj zaklekl. Při převozu do nemocnice Stanislav Tomáš zemřel a hrozilo, že se spustí lavina jako v USA. Policejní brutalita, vrozený rasismus a nesnášenlivost. Jenže všechno utichlo. Jen Romea se snažila prolomit ticho s tím, že se stanoviskem patologa jejich právník nesouhlasí.

„Stanislav Tomáš, evropský občan, Rom, občan České republiky zemřel po brutálním policejním zákroku. Byl udušen. Připomněl bych případ George Floyda s jedním rozdílem – že v Evropě nezazněly hlasy, nevzniklo hnutí s heslem ´Nemohu dýchat´," prohlásil na plénu španělský poslanec Juan Fernando López Aguilar a zkonstatoval, asi poučen brožurkami neziskovek, že proti Romům je veden v Evropě systematický rasistický útlak.

Dále poslanec pohovořil o tom, že Evropský parlament před rokem přijal Strategii proti segregaci a diskriminaci romské populace a ve prospěch jejich inkluze (ono už by to asi chtělo po těch stoletích a stoletích soužití nějaký výsledek integrace, nedá se přece integrovat do nekonečna na úkor všeho živého i neživého okolo). Podle poslance Aguilara by Evropská unie měla svou snahu o výše řečené prohloubit a její prosazovaní zintenzivnit. Poslanec při projevu u pultíku nervózně žmoulal respirátor, tu naznačil, že si jej strčí do kapsy, následně si jej překvapivě předal do druhé ruky a zmuchlal do kuličky. Zda poničený respirátor po projevu nabídl do aukce jako umělecké dílo, netuším.

Výživně se k tomu pak vyjádřil český europoslanec Tomáš Zdechovský: „Když jsem jim poskytl videa i výpovědi svědků, řekli mi, že je to nezajímá, protože policejní vyšetřování bylo zmanipulované a nemohou věřit českým úřadům. Dával jsem europoslancům příklady o zapojení Romů ve společnosti, ale tvrdili mi, že to je propaganda. Většinou se pak odkazovali na zprávy neziskových organizací, pro které je segregace a rasismus téma,“ řekl Novinkám. Fascinující. Evropští socialisté nevěří českým úřadům, protože přednější je přece vlastní světonázor. Větší důvěru vkládají do neziskových organizací, pro které je rasismus zásadní téma jejich existence. Božínku, nebýt rasismu, co by ty neziskovky dělaly. Kdyby ho bylo málo, tak by mohly třeba začít nafukovat kauzy narkomanů, a tvrdit, že se nejednalo o oběť drog, ale vrozeného a systémového rasismu. Protože s takovou by obhájily svou existenci. Může se stát, ne že ne.

A tady jsme u podivnosti našeho politického systému, který začíná produkovat právě takový aktivistický přístup k řešení problémů celé společnosti. Že je to jen okrajový a extrémní příklad slepého politika-aktivisty ze Španěl? Ale kdeže. Vždyť jsme svědky podobné politiky neustále. A právě teď se s ní potýkáme i ve vlastní peněžence. Energošmejdy z Bohemia Energy nepoložilo jen to, že kšeftovali s levnou energií, která skokově stoupla, položilo je, že stoupla cena emisních povolenek na objednávku podobně na mozku obdarovaných europoslanců, jakým je španělský Aguilar. Aktivismus bez zakotvení v realitě. Zachráníme planetu. Do konce týdne. A jestli ne, tak na vás všechny pošleme neziskovky. Tak nějak podobně přemýšlí velká část Evropského parlamentu. Nebo jejich moudrá, ach jak moudrá imigrační politika? Také jeden mozkový trust za druhým.

Aktivistická politika je jako mor. Rozrůstá se, požaduje, klade nároky a začíná selectovat na ty vhodné a na ty zapovězené. Politici se škatulkovým myšlením. Co si jednou do škatulky zařadí, to už z ní nikdy nevyndají. Nemám dojem, že to je definice státníka, který nás s úspěchem provede obdobím krizí. To bude na světě legrace.

 

Vložil: Štěpán Cháb