Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maročana Mustafu mlátí v běloruském lese. A co tam Maročan Mustafa vůbec dělá? Komentář Štěpána Chába

komentář 18.11.2021
Maročana Mustafu mlátí v běloruském lese. A co tam Maročan Mustafa vůbec dělá? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Leonid Shcheglov/ Wyborcza

Popisek: Krize na polsko-běloruské hranici

Český rozhlas přišel s krásnou zprávou, která brnká na emoční součástky v nás, lidech jinak bohabojných. Na polsko-běloruských hranicích se kupí běženci a trpí. Strašně trpí. Bělorusové je dováží, Poláci je nechtějí a (ne)lidsko(bez)právní organizace Polsko obviňují když ne z genocidy, tak alespoň z porušování lidských práv.

Web Českého rozhlasu, jak je jeho zvykem, přizpůsobil svůj text (ne)lidsko(bez)právním organizacím a snaží se vyvolat v lidech vztek vůči bezcitnému Polsku, které migranty za lepším nechce, odmítá, nepouští na své území a když se migrant přesto protluče, ihned jej bez možnosti zažádat o azyl vrací Bělorusům. Rozhlas přišel i s příběhem Maročana Mustafy a jeho rodiny. Frašku s Mustafou pak překlopil z britského levicového deníku The Guardian. Cituji překlad Českého rozhlasu aktivistů z Guardianu, kteří citují zmíněného Mustafu:

„V Bělorusku mě zmlátili. Existují tam gangy, které stojí za armádou a útočí na nás. Zmlátí vás, vezmou vám peníze a rozdělí je padesát na padesát – část pro gangy a část pro vojáky. Tahle hranice je jako řeka smrti. Co máme dělat? Kam máme jít? Nevím,“ stěžuje si pro The Guardian 46letý Maročan Mustafa, kterého našli v lese dobrovolníci a Český rozhlas nám to hezky zprostředkoval přes ideologicky pokřivený okulár britského levicového média. Jak Guardian, tak i Český rozhlas nezapomenou několikrát zmínit, že v oblasti už je zima, nohy zebou, uši rudnou. Ale to nemusí připomínat, to máme i za oknem.

Mohu z ověřených zdrojů Maročana Mustafu ujistit, že v Maroku v pondělí bylo 22° C, polojasno, v úterý se trochu ochladilo, ale na kožich to nebylo, jen 21° C. Předpověď na další týden se pohybuje kolem 20° C. Pokusil jsem se prohledat i nabídky marocké obdoby úřadu práce, ale pro nedostatky v mých znalostech arabštiny jsem se ke konkrétním profesím neproklikal. Ovšem je zde, výhradně pro Mustafu, nabídka telefonního čísla marockého Ministerstva práce +212 537760521/ 25. Snad mu to pomůže v určení jeho dalšího života.

A válečný stav v Maroku, kvůli kterému Mustafa jistě vzal z Maroka kramle? Cituji z webu CestujLevně.cz, protože Mustafa levně cestuje, jistě to je jeho cílovka. Tedy citace o válečném stavu v Maroku: „Maroko je bezpečná země, stačí trochu zdravé obezřetnosti a můžete bez obav procestovat celou zemi na vlastní pěst. Jediným častým nebezpečím jsou kapesní zloději a různí podvodníčci, které potkáte na turistických místech.“ Božínku, takhle přesně se dá popsat i Česká republika.

(Ne)lidsko(bez)právní organizace dle Českého rozhlasu kritizují Polsko i za to, že v oblasti nájezdu migrantů vyhlásilo nouzový stav, takže kšefty s lidmi (ne)lidsko(bez)právní organizace nemohou provozovat podobně, jako ve Středozemním moři. Prostě to mají, chuděry z (ne)lidsko(bez)právních organizací, těžší. Achich, i je bychom měli politovat. „Potřebujeme se do zóny (podél hranic) dostat, ale to je nemožné,“ řekl záchranář Jakub Sieczko z organizace Medikové na hranici pro deník The Guardian, jehož slova nám předložil Český rozhlas.

A dostavila se i manažerka organizace Lékaři bez hranic Crystal van Leeuwenová. Na týdenní dovolenou k polsko-běloruským hranicím dorazila vyzbrojena brožurkami o lidských právech, bojovným duchem a odjela s nepořízenou. Přičemž apelovala na polské úřady: „Je těžké uvěřit, že se v Evropské unii odehrává takováto krize,“ řekla pak Guardianu a dodala, že Poláci mají oblast otevřít. A já blázen myslel, že se jí nebude líbit krize kšeftování s lidmi a politický nátlak Běloruska na Polsko, potažmo Evropskou unii, skrze uměle vytvářené a na politickou objednávku dovážené migranty. Ona hraje Lukašenkovu hru. Ona na ni naskočila. Máme tam nahoře moudré lidi, to se musí uznat. Teď je tu taková otázka - opravdu by veřejnoprávní médium mělo čerpat své vědomosti jen z radikálního levicového tisku Velké Británie? Jiný pohled na svět neexistuje? Třeba nějaké vyjádření představitelů polské strany? Co? Nebylo by? Český rozhlase, jsi placen z kapes všech lidí, nikoliv Lékaři bez hranic, abys jim musel dělat neplacenou reklamu. Rovné zpravodajství, ne vymývání mozků.

Evropská komise nabídla Polákům pomoc. Bude hradit 2 % nákladů na ochranu hranic, ale Poláci musí pustit k azylovým řízení s migranty Frontex (to je unijní hraniční taxi služba pro migranty, která hranice nehlídá, ale dělá z nich průchoďák). Poláci nabízenou 'pomoc' odmítli.

 

Vložil: Štěpán Cháb