Vězni svědomí stále v kriminálu. Propusťte Assangeho. Komentář Štěpána Chába
komentář
21.10.2021
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest za propuštění Juliana Assangeho, zakladatele Wikileaks, před britskou ambasádou v Praze
Dovolím si připomenout, že Julian Assange, spoluzakladatel Wikileaks, je stále vězněn ve Velké Británii. 27. a 28. října proběhne další jednání o jeho vydání do USA, které Velká Británie v předchozích stáních zařízla s odůvodněním, že si nemůže být jista spravedlivým procesem na půdě Spojených států.
Julian Assange prostřednictvím Wikileaks zveřejnil před rokem 2010 řadu utajených informací z válek v Iráku a Afghánistánu, kde prokázal, že se armáda USA vědomě dopouštěla válečných zločinů. Důkazů bylo na serveru Wikileaks tisíce. Magazín New York Times v tu dobu označil Assangeho za nejvýznamnějšího světového novináře. A zcela po právu, odhaloval hry mocných a ukazoval na jejich zločinné jednání.
V roce 2010 mezinárodní organizace Interpol umístila Assangeho na černý seznam hledaných osob. A to za stíhání ve Švédsku, kde se měl dopustit znásilnění. Později byla informace upřesněna a přeformulována. Assange se měl ve Švédsku dopustit jen tamního přestupku, a to sexu bez kondomu. V Británii byl zatčen, následně propuštěn na kauci s tím, že se denně musí hlásit policii. Tuto podmínku v roce 2012 porušil tím, že utekl pod ochranu ekvádorského velvyslanectví, kde požádal o azyl. Ten mu byl udělen. Následně strávil na tamním velvyslanectví bezmála sedm let. Když se v Ekvádoru změnily politické poměry, stal se Assange pro Ekvádor překážkou, nechal ho tedy vydat britské policii. Ta jej z velvyslanectví v roce 2019 vyvlekla a převezla do nejpřísněji střeženého vězení, kde od té doby obývá celu o rozměrech 4x4 metry a je pod neustálým tlakem toho, že o jeho vydání usilují USA, které by si na něm rády zchladily žáhu. Protože přece poukázal na válečné zločiny, kterých se USA vědomě dopouštěly.
Hry mocných, které Julianu Assangemu už deset let likvidují život. Protože o nich mluvil pravdu. To je jeho jediné provinění. Mluvil pravdu. Stejně jako Edward Snowden, který o několik let později zveřejnil utajované informace o plošném sledování populace americkou agenturou NSA, která spadá přímo pod vládu USA. Tolik opěvovaný liberální prezident USA Barack Obama měl přímý vliv na agenturu a o sledování nejen věděl, ale schvaloval ho (a pokračoval v něm i Obamův nástupce Donald Trump a Joe Biden a jejich administrativy). Snowdenovo odhalení bylo další fackou do tváře mocných. Snowden, pravděpodobně poučen osudem Assangeho, uprchl do Ruska, kde požádal o azyl. A ten mu byl i udělen. Od té doby žije v Rusku, v USA by ho čekalo doživotí.
Ale když jsme u toho Ruska. I Rusko má svého křiklavého vězně svědomí. Tím je Alexej Navalnyj. Opoziční politik liberálního založení, který na svobodě kopal do kotníků mocných při jejich vládnutí. Což je nutně úloha opozice a vlastně jedině díky takovému okopávání může být společnost označovaná za svobodnou. A pokud je Navalnyj uvězněn v jednom z nejtvrdších vězení Ruska pro vykonstruované záminky (porušení podmínky zákazu vycestovat ze země), je to prostě další cynická hra mocných. V Rusku jsou pak odstavováni i Navalného spolupracovníci. Jako například Navalného kolega Andrej Borovikov, kterého poslala hra mocných v Rusku na dva a půl roku do vězení za sdílení hudebního klipu kapely Rammstein (!) na sociální síti. A to pod záminkou ohrožování mravnosti mládeže. Dva a půl roku za sdílení hudebního klipu. Fascinující hra mocných v olympijských hrách cynismu.
Často se s naší šéfredaktorkou přátelsky přeme o směrování Evropské unie. S pohledem na výše uvedené však ve shodě konstatujeme, že můžeme být rádi, že naše evropské společenství je postavené na principech svobody právě evropského chápání (zatím, dodávám já), tedy svobody, kde jsou hry mocných omezované legislativně a tak nějak z principu. Jsme, jak si myslím, na vrcholu chápání svobody a ve středu nejpříjemnějšího společenského i politického zřízení na celém glóbu. Jen se nám do toho Evropská komise pominula na rozumu a začíná čím dál víc tlačit kontinent do značně nerozumné budoucnosti, která nám může naše vybudované výsady sebrat. Ale proti tomu jde bojovat. A dobrá zpráva – bojovat, aniž bychom se museli bát, že skončíme v kriminálu za sdílení klipu nebo pronášení pravdy. Zatím, dodávám skepticky.
Vložil: Štěpán Cháb