Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Češi jsou líní? Umírat hlady v nedůstojných podmínkách rozhodně. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.10.2021
Češi jsou líní? Umírat hlady v nedůstojných podmínkách rozhodně. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Vysněné bydlení takového mizerně placeného Čecha v montovně

Začíná se rozjíždět kolotoč tvrzení, že Češi jsou líní dělat těžkou práci. Na trhu je 120 tisíc volných míst, většinou funkce čukra na různé oborové varianty (odborný název, kdo neví, nechť gůglí pojem čukr; Brňáci pro ženu, zastávající toto zaměstnání, mají označení picaruka). Jsme líní, zpohodlněli jsme. Ale je to tak skutečně?

Tady se odvolám na heroickou práci reportérky Saši Uhlové nazvanou Hrdinové kapitalistické práce. Saša Uhlová se nechala zaměstnat na několika pracovních pozicích té nejpohrdanější práce za bídný peníz minimální mzdy a pracovních podmínek, z kterých je na zvracení. A odešla posílena na duchu, ale ráda, že to vůbec přežila. Co bylo vyzněním její série reportáží? Taková práce je bídně placená, skutečně bídně, vyžít z takové výplaty nejde. Podmínky jsou mnohdy drastické, buzerace běžnou součástí, pracovní podmínky silně nevyhovující, k člověku se chovají pohrdavě.

A já se ptám. Skutečně jsme líní, jak tvrdí potentáti napříč republikou? Je potřeba robotizovat (bolševický canc o dobývání Marsu, který v těch našich montovnách bude ztuha aplikovaný). A je potřeba dovézt zahraniční levnou pracovní sílu (a jsme tam, kde máme být). Proč je potřeba dovézt levnou zahraniční pracovní sílu? No protože je potřeba šetřit a vydělávat. A zaplatit Čecha, se vším všudy i s odvody na zdravotní a sociální, to je drahé, moc drahé. A tak hledáme nejlépe nějaká zoufalá ‘úkáčka‘ přes agentury, která budou dělat za polovic a bez jakéhokoliv pojištění. To se to pak budou penízky sypat.

Já nevím, nedělá se tu z lidí banda blbečků? Jak by mohl Čech nastoupit na bídně placenou práci, z které má uživit sebe i rodinu, když dostane plat, za který uživí sotva sebe? Chybí lidé? Kulové, přebývá práce, která chce z člověka vyždímat poslední kousek života, udřít ho a zaplatit mu jen tolik, aby nepošel hlady. To je jediný důvod, proč do republiky vozit hladová ‘úkáčka‘ přes agentury. Protože Čech platí v Čechách, žije v Čechách a rodinu má v Čechách. Tak na bídně placenou práci prostě nemůže nastoupit, protože by tu rodinu neuživil.

A je zcela na místě křičet, ať se podmínky napraví do té míry, že člověk i v pitomé práci bude mít šanci uživit sebe a rodinu a vzít ji o víkendu třeba do kina a nebát se, že druhý den kvůli tomu nebude na jídlo. Ale to je důsledek posledních třiceti let. Rozprodali jsme hodnotné, rozkulačili neprodejné a ze zbytku udělali montovny vlastněné zahraničními ‘investory‘, kde lidé ne že nechtějí dělat, ale dělat nemohou, žili by v hrozné bídě. Proč se to svádí na to, že jsme líní? Nejsme, jen bychom rádi žili s trochu větší důstojností, než je nepřetržité utíkání před exekutorem.

A jaké to má důsledky? Češi, kteří chtějí uživit rodinu, utíkají za bídnou prací na Západ. My máme úkáčka, na Západě mají Čechy, Poláky, Maďary. Skvělé, nádherné, promyšlené do všech detailů. Náš porevoluční vývoj je zcela zbabraný. A nikde na dohled světlo na konci tunelu. Žádná naděje. S vývojem evropské i české ekonomiky to naopak vypadá, že bude mnohem hůř. Skvělé, nádherné, promyšlené do všech mizerných detailů.

 

Vložil: Štěpán Cháb