Podle agentury STEM strmě stoupá Babišovo ANO, do sněmovny proniknou i zemanovci. Dohromady bude v dolní komoře 7 stran
16.09.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Volební průzkumy, ilustrační foto
Zářijové preference odrážejí veškeré změny, které nastaly od posledního výzkumu Trendy z počátku června. Od skandálu kolem premiéra, přes prozatímní vládu, rozpuštění parlamentu, vypsání předčasných voleb, až po začátek předvolební kampaně. Preference zavedených stran výrazně poklesly, potvrdila se tendence hledat změnu a volit něco nového. Do sněmovny by se tak dostalo 7 stran, kromě KDU-ČSL a SPOZ se výrazně prosadilo hnutí ANO. Mnoho lidí rozvažuje, neví, komu dát svůj hlas.
V září by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran. Zcela nově by se přes pětiprocentní práh dostalo hnutí ANO. ANO šlo v posledních týdnech strmě nahoru, ve volebním modelu by získalo 7,7 %.
ČSSD je stále na prvním místě. I když ztratila ve stranických preferencích, mezi pevnějšími voliči v modelu získává 30 %. KSČM je na druhém místě. Je jediná ze zavedených stran, která v současnosti výrazně neztratila. Ve volebním modelu si polepšila a dosahuje 15 %.

Na třetím a čtvrtém místě jsou TOP 09 a ODS. V modelovém volebním výsledku by TOP 09 získala 12 % a ODS 11 %. Větší zisk mandátů u TOP 09 oproti ODS odráží odlišnou situaci v krajích, což má vliv na d’Hondtův přepočet na mandáty.
Zemanovci mezi předpokládanými voliči v modelu získávají 7,4 %. KDU-ČSL ve stranických preferencích zůstala pod 5 procenty, ve volebním modelu mezi předpokládanými voliči však v důsledku pevného volebního odhodlání příznivců získává 5,5 %.
K volbám by podle svých slov přišlo 59 % občanů, 18 % svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 23 % obyvatel ČR. Ochota jít volit se oproti červnu zvýšila.
Citovaný výzkum STEM byl proveden v pravidelné sérii TRENDY metodou kvótního výběru ve dnech 29. 8. – 8. září 2013 na souboru 1093 dotázaných reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová