Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Migrace bude budoucími historiky považována za osudnou apokalypsu EU. Tohle jméno si zapamatujte, Niall Ferguson. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

10.10.2021
Migrace bude budoucími historiky považována za osudnou apokalypsu EU. Tohle jméno si zapamatujte, Niall Ferguson. Okénko ´ven´ Miloše Horkého

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Niall Ferguson na přednášce v slavném britském think tanku Chatham House v roce 2011 (Chatham House získal v roce 1926 královskou listinu od Jeho Veličenstva krále Jiřího V. a struktura správy slouží jako záruka jeho nezávislosti a nestrannosti – pozn. red.), rok 2011

Niall Ferguson je jedním z těch, které americký magazín Economist zařadil do kategorie ´global thinkers´, Economist ho tedy považuje za ´globálního myslitele´. Redakce magazínu Economist ho oslovila, aby poskytl komentář k – údajně - klesající moci Spojených států amerických.

Niall Ferguson kromě toho, že je profesorem historie na Harvardu, a výzkumným pracovníkem na Oxdordu (Jesus College) i na Universitě ve Stanfordu (Hoover Institution), je také autorem několika knih a rovněž autorem mnoha provokativních prohlášení:

 

„Liberalismus v klasickém smyslu slova je dnes na Západě považován za samozřejmost. Svobodu považujeme za samozřejmost, a proto nechápeme, jak neuvěřitelně zranitelná je.“

The Guardian 2011 

„Stejně jako Římská říše na počátku 5. století, i Evropa nechává svou obranu rozpadnout. S růstem jejího bohatství se zmenšila její vojenská zdatnost a s ní i její sebedůvěra. Její nákupní centra a sportovní stadiony se staly centrem dekadence. Zároveň otevřela své brány cizincům, kteří zatoužili po jejím bohatství, aniž by se zřekli víry svých předků.“

Boston Globe 2015 

„Stále více se domnívám, že otázka migrace bude budoucími historiky považována za osudovou apokalypsu EU. Brexit se v jejich líčeních bude jevit jako pouhý počáteční symptom krize. Při zpětném pohledu argumentem budoucích historiků bude, že masivní migrace - ´Völkerwanderung´ - zahltila projekt evropské integrace, odhalila slabost EU jako instituce a přiměla voliče vrátit se zpět k národnostní politice, která jim nabídla řešení.“

Boston Globe 2018

 

Jak stojí výše, The Economist ohodnotil Nialla Fergusona jako ´globálního myslitele´ a požádal ho o komentář k upadající moci Spojených států. Ferguson uzavírá svou úvahu připomínkou osudu Československa v roce 1938, který předznamenal 2. světovou válku. Jeho komentář vyšel v srpnu 2021a stojí za zaznamenání.

 

Churchilova apokalypsa

Churchilla ve 30. letech 20. století velmi trápilo, že vláda otálela. To byl základní důvod politiky appeasementu tehdejší Chamberlainovy vlády. Místo toho, aby se vláda připravovala na obranu Británie a energicky zbrojila - v reakci na stále agresivnější jednání Hitlera, Mussoliniho a militaristické vlády císařského Japonska, podepsala Mnichovskou dohodu. 

Amerika chce mír

Většina Američanů, stejně jako většina Britů v meziválečném období, prostě nechce uvažovat o možnosti velké války proti jednomu nebo více autoritářským režimům, která by zvýšila již tak rozsáhlé vojenské závazky země. 

Pokles britské ekonomiky

Podle odhadů ekonomického historika Anguse Maddisona poklesla britská ekonomika ve 30. letech 20. století co do výkonu nejen pod úroveň ekonomiky americké (již v roce 1872), ale také pod úroveň ekonomiky německé (poprvé v roce 1898, a po katastrofálních letech německé ekonomiky po první světové válce s hyperinflací a následným propadem, klesla britská ekonomika pod německou úroveň znovu v roce 1935, tedy dva roky po nástupu Hitlera k moci). Britský ekonomický výkon klesl dokonce i pod úroveň Sovětského svazu (v roce 1930)! 

Pokles americké ekonomiky

Amerika se dnes potýká s podobným problémem relativního poklesu hospodářského výkonu. Na základě srovnání parity kupní síly, což je statistický nástroj, který umožňuje eliminovat vliv nižších cen čínských výrobků, dohnalo a předehnalo HDP Číny úroveň amerického HDP již v roce 2014. 

Na bázi běžného dolaru je americká ekonomika stále větší, ale předpokládá se, že se tento rozdíl bude zmenšovat. V letošním roce bude čínský HDP v běžných dolarech činit přibližně 75 % amerického. V roce 2026 to bude 89 %. 

Ideologie Si Ťin-pchinga

A ambice čínského vůdce Si Ťin-pchinga jsou také dobře známé - včetně obnovení ideologického nepřátelství Komunistické strany Číny vůči svobodě jednotlivce, právnímu státu a demokracii. 

Americká apokalypsa opíše apokalypsu britskou

Nálady Američanů vůči čínské vládě se v posledních pěti letech výrazně zhoršily. Nezdá se však, že by se to promítlo do zájmu veřejnosti aktivně čelit čínské vojenské hrozbě. Pokud Peking napadne Tchaj-wan, většina Američanů bude pravděpodobně opakovat slova britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který v roce 1938 notoricky známou německou snahu o rozdělení Československa označil za „hádku ve vzdálené zemi mezi lidmi, o nichž nic nevíme“.

 

Niall Fergasun tedy zná evropskou historii 20. století, inu, není divu, je profesorem historie na Harvardu. Věřme však, že jeho proroctví o americké paralele britského selhání roku 1938 – nedojde naplnění.

 

 

Vložil: Miloš Horký