Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Že by Kalousek chyběl ve škole při občanské výchově? Anebo prostě a jednoduše lže! Komentář mediálního odborníka

16.09.2013
Že by Kalousek chyběl ve škole při občanské výchově? Anebo prostě  a jednoduše lže! Komentář mediálního odborníka

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Miroslav Kalousek

Z toho, co zaznamenaly sdělovací prostředky v uplynulém týdnu a co zaujalo mediálního odborníka Petra Žantovského, píší Parlamentní listy.cz pravidelný komentář. Žantovský si z domácích luhů a hájů tentokráte bere na paškál Kalouskovu lež, Bursíkovu nepoučitelnost a vyslýchací žurnalistiku České televize ve srovnání s TV Barrandov.

Žantovský okomentoval kampaň TOP 09. „Do jisté míry mě překvapilo, že opravdu jedinou ideou kampaně TOP 09 kromě ochrany práv, ´Kam jdeme?´ a podobně, což nám připomíná z minulosti neúspěšné využití podobných hesel typu ´Dokázali jsme, že to dokážeme´, které se objevilo v roce 1996 a později vedlo k dalším prohrám, tak TOP 09 hlásá jedinou zásadní ideu. Postavila totiž svoji kampaň na boji proti prezidentovi Zemanovi,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Lidé budou brát „knížecí partu“ jako hlas ukřivděného poraženého

„Rozumím tomu, když je v čele TOP 09 neúspěšný protikandidát z druhého kola prezidentské volby. Ale myslím, že si to občan přeloží také jako hlas ukřivděného poraženého, a nikoli jako reálný politický hlas či výzvu k něčemu opravdu zásadnímu. Když slyším hovořit pana Kalouska o tom, že se tu vytváří prezidentský systém, tak si říkám, že by pan Kalousek měl navštívit osmou třídu základní školy a být přítomen nějakému předmětu jako občanská výchova nebo základy společenských věd, nebo jak se to teď jmenuje. Tam by se dozvěděl, co to je prezidentský systém, v jakých zemích je aplikován a čím se vyznačuje,“ podotýká Petr Žantovský.

Už jen z výuky v osmé třídě by se Miroslav Kalousek dozvěděl, že nic takového v České republice není a i kdyby se prezident Miloš Zeman rozkrájel ve snaze posílit formální i neformální mandát, tak bez změny Ústavy prezidentského systému nedosáhne. „A protože vím, že pan Kalousek není hloupý ani nevzdělaný a v té osmé třídě zcela jistě byl, tak ho mohu jedině podezřívat z toho, že pravdu ohýbá podle svého účelu a zneužívá zdánlivě alarmující výkřiky ke své kampani, která je tím pádem ale založena na lži, nikoli na pravdě,“ konstatuje mediální odborník s tím, že pojednat kampaň monotematicky je chybou a nepřinese TOP 09 žádný velký úspěch.

Místo vyslýchací žurnalistiky ČT kapka živé vody

V souvislosti s kampaní si pochvaluje čtvrteční diskusi zástupců silných stran na televizi Barrandov, kterou moderoval Tomáš Vyšohlíd. „Byli tam pánové Kalousek, Hašek a Kuba, tedy čísla dvě v těch příslušných stranách. Potěšilo mě, že diskuse probíhala velmi věcně a korektně i z hlediska zrcadla názoru na politiky, kteří ve studiu seděli. Přikládám zásluhu za tuhle skutečnost panu Vyšohlídovi, který diskusi moderoval s elegancí, s respektem vůči hostům, s vnímáním diference mezi tím, kdo je novinář a má se ptát, a tím kdo je hostem a má mít prostor říct své názory,“ míní Petr Žantovský.

To je podle něj věc, kterou v kontextu mnoha jiných televizí či médií neznáme. „Když to porovnám s některými publicistickými pořady třeba v České televizi, které se čím dál víc orientují na takový vyslýchací způsob žurnalistiky, koneckonců kvůli tomu také odešla paní Drtinová z hlavního diskusního pořadu Události, komentáře, tak to pro mě byla kapka živé vody. Najednou jsem viděl novináře, který si uvědomuje, že je novinář, a ne politik. Že on není tím, kdo dělá dějiny, ale pokud někdo dělá dějiny za účasti voličů a lidí této země, tak to jsou ti lidé, které tam má jako hosty, a proto je třeba dodržet vůči nim určitou kulturu chování,“ myslí si mediální odborník.

TV Barrandov nabídla věcnou debatu místo efektního plácání

Pokud je totiž novinář hrubý na politiky ve studiu, tak tím určuje i atmosféru celé diskuse a umožňuje politikům, aby byli potom hrubí sami na sebe. „Potom z toho není žádná věcná debata, ale jenom takové efektní plácání a celé to vlastně zahušťuje atmosféru ve společnosti a jenom to prohlubuje znechucení občanů z vývoje politiky. Takže velká jednička televizi Barrandov, od níž jsem upřímně řečeno nečekal, že se v jejím politickém publicistickém pořadu dozvím něco nového a dočkám se takto novinářsky úspěšného jednání,“ chválí Petr Žantovský.

Závěrem neodolá, aby neokomentoval veletoče posledních dnů v podání Martina Bursíka. „Jak jsem tak trošku tušil, slavná Liberálně ekologická strana LES pana Bursíka ohlásila, že se nezúčastní těchto voleb. Musím říct, že mě to trošku vedlo k úsměvu, protože pan Bursík je zjevně neúnavný a nepoučitelný jedinec, který si myslí, že jeho pozice na výsluní je věčná a že jenom to, že má na soupisce svých věrných a podporovatelů jména typu Švejnar, Šiklová, Holubová, ho samo o sobě vynese k výšinám. To mi přijde opravdu už velmi naivní,“ kroutí Petr Žantovský nevěřícně hlavou.

Komentář v jiném stylu, než že báječný chlapec už není politicky mezi námi

„Rozhodnutí nekandidovat je zřetelně dáno zklamaným zjištěním, že ve volbách ta strana nemá šanci získat byť čtvrt procenta voličské přízně. Jednak pan Bursík v čele zelených už voličům dostatečně ukázal, čeho je schopen a co bychom od něj mohli očekávat. To rozhodnutí nekandidovat je realistické a třeba to pana Bursíka dovede časem k rozhodnutí začít se živit prací a přestat pomýšlet na to, že bude hybatelem dějin. Myslím si, že jeho čas skončil. A občané mu to svojí v průzkumech vyjádřenou nepodporou dávají jasně najevo,“ konstatuje mediální odborník.

V souvislosti s expředsedou Strany zelených Martinem Bursíkem je zvědav na jedinou věc. „A to, jestli se vůbec najde nějaký český komentátor, který by se nad neúspěchem pana Bursíka zamyslel a okomentoval třeba pro dominantní média. Ale aby ho okomentoval realisticky, nikoli jenom nějakým vzlykajícím tónem, že je škoda, že ten báječný chlapec už není politicky mezi námi. Tak na to jsem velmi zvědav a čekám na to,“ uzavírá Petr Žantovský ohlédnutí za týdnem v médiích.

Jiří Hroník, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová