Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární pravoslavné kláštery, tajemné sídlo netopýrů a orlí samotka kajícného jeřábníka. S cestovatelem Milošem Beranem posedmé do Gruzie

18.09.2021
Legendární pravoslavné kláštery, tajemné sídlo netopýrů a orlí samotka kajícného jeřábníka. S cestovatelem Milošem Beranem posedmé do Gruzie

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Klášter Gelati

FOTOREPORTÁŽ Dnes se podíváme do několika významných pravoslavných klášterů v okolí Kutaisi a nakonec také nahlédneme do největší gruzínské jeskyně. Tím se rozloučíme nejen s Gruzií, ale i s mým celým fotoseriálem.

Tímto zdravím všechny své věrné i příležitostné čtenáře a děkuji jim za přízeň. Děkuji samozřejmě i Andulce Vančové, majitelce Krajských listů, za tuto možnost sebeprezentace.  Musím říci, že jsem si to užil, když jsem se vracel ve vzpomínkách ke svým cestovatelským zážitkům a sám jsem při přípravě některých textů objevil řadu zajímavých informací o těchto destinacích.  Ale vraťme se ještě k nádherné Gruzii a jejím starodávným klášterům.

 

Katedrála Bagrati v Kutaisi

Katedrála Bagrati v Kutaisi

 

Jeden z pravoslavných klášterů v okolí Kutaisi

Jeden z pravoslavných klášterů v okolí Kutaisi

Klášter Gelati

Gelati leží poblíž Kutaisi, vzdušnou čarou asi šest kilometrů na severovýchod. Klášter, který založil počátkem 12. století král David Stavitel, se stal významným náboženským a intelektuálním centrem středověké Gruzie. Nacházela se zde Akademie, která shromažďovala významné učence své doby a byla nazývána druhým Athosem. V areálu kláštera jsou tři chrámy – chrám Panny Marie s bohatou freskovou výzdobou a výjimečně cennou mozaikou, která zobrazuje Pannu Marii, a dva další chrámy, sv. Mikuláše a sv. Jiřího. Je možné navštívit i zrekonstruovanou budovu bývalé Akademie. V původní hlavní vstupní bráně se nachází hrob zakladatele kláštera, krále Davida Stavitele. Klášter stojí dodnes a patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v zemi. V jeho interiérech se zachovalo množství nástěnných maleb a rukopisů z 12. až 17. století.

 

Klášter Gelati

Klášter Gelati

 

Interiér kláštera Gelati

Interiér kláštera Gelati

Klášter Motsameta

Tento krásný klášter není tak populární jako Gelati, přesto také rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se šest kilometrů od Kutaisi a je postaven na útesu. Jeho jméno znamená v překladu místo mučedníků a je spojeno s bratry Konstantinem a Davidem ze šlechtické rodiny Argveti, kteří uspořádali neúspěšné povstání proti Arabům v osmém století. Poté co bylo povstání potlačeno, byli mučeni a nakonec zabiti. Jejich těla byla vhozena do řeky, kterou prý jejich krev obarvila do červena, a proto se řece, která zde protéká, říká Červená řeka.

 

Klášter Motsameta

Klášter Motsameta

Katskhi Pillar, z jeřábníka a dealera drog poustevníkem

Skalní pilíř, zvaný Katskhi Pillar, se nachází nedaleko stejnojmenné vesnice Katskhi v západní Gruzii. Původní budovy na vrcholu pocházejí z 9. století, kolem roku 1400 byly kompletně opuštěné a netknuté po dalších 500 let. Podobá se řecké Meteoře (kláštery na vrcholku skal), ale s tou výjimkou, že gruzínský klášter stojí osamocen. Tyčí se na skále, vysoké 40 metrů, a jediná cesta na její vrchol vede po strmém železném žebříku.

Už přes dvacet let má svatostánek, ležící blízko nebi, jediného obyvatele, osamělého mnicha, který dolů na zem sestupuje maximálně dvakrát týdně. A nahoru se zase mohou vypravit jen ti, kdo jsou pozváni. Náboženská aktivita se do kláštera ale vrátila až po roce 1990, kdy se mnich Maxime Qavtaradze vyšplhal na vrchol skalního pilíře, aby se ve svatostánku usídlil, a mohl tak být blíže k bohu – nejen kvůli oné doslovné blízkosti k nebi, ale také kvůli absolutní izolaci od okolního světa, která mu měla poskytnout klid na modlitby. Mnich žil ale dlouho v ruinách, klášter byl za státní grant opraven až mezi léty 2005 a 2009.

Qavtaradze v klášteře přebývá dodnes. Jídlo a zásoby mu nahoru posílají v košíku na laně, lidé musí použít železný žebřík, který je ze strany přichycen do skály. Říká, že je rozhodnut v klášteře na vrcholu skalního pilíře zemřít, podobně jako jeden z jeho předchůdců, až ho opustí síly a nebude již schopen po žebříku šplhat. V období Sovětského svazu tento muž pracoval jako operátor jeřábu, tudíž se výšek nebojí. Boží povolání vyslyšel ještě jako mladý muž, když byl, jak se říká, na dně po propuštění z vězení  za opilství a prodej drog.

 

Skalní pilíř Katskhi Pillar s klášterem

Skalní pilíř Katskhi Pillar s klášterem

Prométheova jeskyně

Největší gruzínská jeskyně leží u obce Kumistavi, zhruba dvacet kilometrů na sever od Kutaisi. Byla objevena teprve v roce 1984, ale velmi rychle se stala velkým tahákem pro turisty, přestože je pro ně zpřístupněna jen asi desetina celkové rozlohy jeskyně. Uvnitř si návštěvník může prohlédnout velké dómy, podzemní jezero i řeky. Dojem z kilometr a půl dlouhé prohlídky s místním průvodcem umocňují barevně osvětlené krápníky a klasická hudba. V jeskyni panuje vysoká vlhkost, teplota činí trvale asi 14 °C a žije zde spousta netopýrů.

 

Skalní pilíř Katskhi Pillar s klášterem

Prométheova jeskyně

(použité zdroje ZDE a ZDE)

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace