Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klaďas, nebo rošťák? To nikdy nebylo jisté. Nejspíš právě proto byl nenahraditelný. Tajnosti slavných

17.09.2021
Klaďas, nebo rošťák? To nikdy nebylo jisté. Nejspíš právě proto byl nenahraditelný. Tajnosti slavných

Foto: MIDO Film

Popisek: Tvrdý, neústupný, obklopený krásnými ženami a vždy nad věcí. Jean-Paul Belmondo v legendární akční krimikomedii z roku 1979 Policajt nebo rošťák

VIDEO Stal se hvězdou, která propojila celý svět. Milovaly ho obě strany železné opony, a kdyby se neodmítl naučit anglicky, snadno by dobyl Hollywood. Nejsympatičtějšího mizeru všech dob oplakává celý svět. (Pokračování ze středy 15. září.)

Jeho herectví spojuje tradiční vzdělání s moderní dobou, do níž Jean-Paul Belmondo patřil, a zdánlivou bezstarostností nastupujících šedesátých let. Rebel nové vlny francouzské kinematografie k tomu přidal neformální vzhled, s nímž se mladá generace snadno ztotožnila. Jeho nový hrdina byl sympatický, bláznivý a odvážný, promlouval k divákům s až nesrozumitelným akcentem darebáků pařížského předměstí, který si pečlivě nastudoval.

 

Policajt nebo rošťák:

Šílenec před kamerou

V roce 1962 dostal v historické romanci Cartouche poprvé příležitost k několika kaskadérským kouskům, které bral jako výzvu. A zrodila se další hvězda – kaskadér, který ale nikdy nezapomínal být hercem. Byl pověstný obrovským nadšením pro nejbláznivější a nejnebezpečnější akce, které mu občas vynesly i pár vážných úrazů. Ten poslední utrpěl v roce 1985 při natáčení televizní upoutávky ke krimikomedii Bezva finta. Kaskadérské kousky spojují většinu jeho rolí, v nichž býval buď pronásledovatelem, nebo pronásledovaným. Vždy byl neustále v pohybu a s žádným jiným hercem si nikdo netroufl natočit honičku bezmála tak dlouhou, jako polovina filmu, a přitom neubrat na napětí a dynamice. Přičinil se o to, že se v diváckých očích mohou stát hrdiny i smolaři a nešikové. Jean-Paul se totiž sice choval komicky, přesto měl do směšnosti má na míle daleko.

 

Profesionál:

Jako v italské komedii

K té by se dal s trochou nadsázky přirovnat jeho další bouřlivý partnerský vztah, plný vášně a emocí. O osm let mladší temperamentní Italce Lauře Antonelli zcela propadl a jejich láska vydržela až do roku 1989, kdy se seznámil s Nathalií Tardivel. O třicet let mladší epizodní herečka a někdejší členka hudební skupiny Les Coco Girls se bláznivě zamilovala a vůbec jí nevadilo, že se jejímu vyvolenému kvapem blíží šedesátiny. Poprvé osud Jean-Paula donutil uvědomit si, že není nesmrtelný, v roce 1999, když dostal infarkt přímo na jevišti. „V první chvíli jsem nevěděl, co mám dělat. Chtěl jsem za každou cenu dohrát, ale pak už si nic nepamatuji,“ prozradil později France Télévision. S tváří profesionální hráčky pokeru zvládla Natty i jeho další zdravotní komplikace v roce 2001, kdy ho během dovolené na Korsice postihla mozková příhoda. Podle svědků byl krátce totiž předtím na návštěvě u světoznámé topmodelky a vyhlášené krasavice Laetitie Casty, takže lze jen spekulovat, copak že u ní o pětačtyřicet let starší vyhlášený svůdník asi dělal. Belmondo ochrnul na pravou polovinu těla a lékaři považovali jeho stav za kritický. Přesto se jako zázrakem uzdravil. V rámci svérázné léčby se s Natty konečně oženil a v létě 2003 mu porodila dceru Stellu.

 

Dobrodruh:

V náruči zlatokopky

Manželství s Natty se po šesti letech rozpadlo a následovaly nekonečné tahanice o dítě. Jednou kvůli tomu Belmondo požádal o pomoc dokonce i policii. „Můj klient je silně rozrušený potížemi, s nimiž se setkává ve snaze vidět svou dceru,“ oznámil jeho advokát v La Gauette de France. Ani po druhém rozvodu nezůstal miláček žen dlouho sám, útočiště našel v náruči belgické Playmate Barbary Gandolfi. O čtyřicet tři let mladší sexbomba nebyla zřejmě žádná nevinná lilie, úřady ji podezíraly z praní špinavých peněz. Kráska ale trvala na tom, že za všechno může její expřítel, který provozuje síť striptýzových klubů. Svoji lásku bránil zuby nehty i Belmondo, když ale po čtyřech letech vztahu zjistil, že se v jejích rukou postupně mění v notně oškubanou husu, raději se s ní rozešel. Mezitím ale musel řešit celou řadu jiných nepříjemností. Například na Silvestra 2011 mu zloději vykradli pařížský byt, pak nejmladší dceři Stelle kdosi začal vyhrožovat smrtí, takže dostala policejní ochranu… Život slavné hvězdy zkrátka přináší spoustu úskalí, Belmondo je ale bral vždycky sportovně. Nebo se tak přinejmenším tvářil. Jeho jméno bylo spojováno s dlouhou řadou krásek, oficiálně ale žil jen s několika. Dokázal jim vůbec být věrný? „Pro všechny zúčastněné strany bude lepší, když vám řeknu, že ano,“ nechal se slyšet před časem v magazínu Cahiers du cinéma. „Mám krásné vzpomínky na všechny ženy, s nimiž jsem strávil nějaký čas.“

 

Samotář:

Nikdy nekončící dobrodružství

Pracoval s největšími režiséry své doby, během padesátileté kariéry natočil více než osm desítek celovečerních filmů, uměleckých snímků i kasovních trháků, které si v kinech nenechalo ujít rekordních 150 milionů diváků. Své první paměti, nazvané Třicet let a pětadvacet filmů, napsal již v roce 1963. V roce 1988 dostal za film Cesta zhýčkaného dítěte Cézara, cenu ale odmítl převzít kvůli dávnému sporu autora sošky s jeho otcem. V roce 1995 ho Magazín Empire zařadil mezi sto nejvíce sexy filmových hvězd všech dob a v roce 2007 se stal nositelem nejvyššího francouzského vyznamenání, řádu Čestné legie. V roce 2008 naposledy zazářil na filmovém plátně jako osamělý bývalý mariňák Charles v dramatu Francise Hustera Muž a jeho pes, přestože byl zdravotně indisponován po mozkové příhodě, která ho postihla v roce 2001 na Korsice. V roce 2011 převzal na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo a při té příležitosti byl uveden televizní dokument o jeho životě Belmondo, cesta…

 

Muž a jeho pes:

Jedinečný a nenahraditelný

V roce 2012 se stal rytířem Leopoldova řádu a v říjnu 2013 sklidil ovace na festivalu Lumière v Lyonu. Dne 9. února 2015 pak oficiálně oznámil v televizi RTL definitivní konec aktivní umělecké kariéry. Na festivalu v Benátkách v roce 2016 mu byl udělen Zlatý lev za celoživotní přínos světové kinematografii a ve stejném roce se davy fanoušků s chutí a zájmem začetly do peripetií jeho vzrušujícího osobního i profesního příběhu, který sepsal v mimořádně úspěšné monografii Mých tisíc životů. V České republice, stejně jako ve světě, zároveň s biografií vyšlo také velké fotografické album, nazvané Belmondo o Belmondovi, a oba tituly se u nás staly bestsellery. A v roce 2017 získal od francouzské filmové akademie zvláštní cenu César. Legendární Jean-Paul Belmondo zemřel 6. září 2021 v Paříži a Francie uctila jeho památku o tři dny později na nádvoří pařížské Invalidovny. Pohřeb v kruhu rodiny a přátel se uskutečnil 10. září 2021 v kostele Saint-Germain-des-Prés.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace