Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Covid není z laboratoře, řvalo 27 světových kapacit, 26 z nich je napojených na laboratoř z Wu-chanu. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.09.2021
Covid není z laboratoře, řvalo 27 světových kapacit, 26 z nich je napojených na laboratoř z Wu-chanu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Koronavirus, hit loňského a letošního roku... a mnoha roků dalších

Vysoce odborný a uznávaný lékařský magazín The Lancet v březnu 2020 zveřejnil výzvu 27 předních světových kapacit, kde ty nabádají veřejnost a svět, aby přestal hledat původ covidu ve wuchanské laboratoři. Není tam, je to čistě přírodní virus a kdo tvrdí opak, je konspirační teoretik, pravili vědci a zaštítili své tvrzení svou mnohaletou praxí a specializací. A váha jejich jmen a odbornosti veškeré diskuse o laboratorním původu viru uzavřela. Ta se začala řešit už jen na ‘konspiračních webech‘. Jenže rok se s rokem sešel a šťouraví novináři z The Daily Mail vykoumali, že 26 z 27 oněch kapacit je spojeno s wuchanskou laboratoří.

Dopis 27 kapacit skutečně na rok ukončil jakékoliv debaty a spekulace o původu viru a přičaroval pochybovačům pověst konspirátorů (čímž je odstranil zcela beze zbytku z veřejné diskuse). Organizátor dopisu 27 odborníků, britský zoolog Peter Daszak, byl prezidentem americké aliance EcoHealth Alliance, která financovala výzkum na virologickém institutu ve Wu-chanu. Celé provolání kapacit Daszak sepsal na žádost „našich spolupracovníků“, kteří jej poprosili o „projev podpory“. A kolegialita se cení. Stejně jako zuby, nutno dodat, když je člověk začne cenit při zjištění výše řečeného.

Magazín The Daily Mail odhaluje spojení i dalších 25 kapacit na wuchanskou laboratoř a není to veselé čtení. Není to veselé čtení, protože nám boří onu těžce budovanou důvěru v odbornost lidí, kteří si navzájem rozdávají granty a ocenění a podporují se ve svých kolegiálních čachrech na úkor lidstva. Ale ano, takhle bojovně to nazvu. Na úkor lidstva, protože těchto 27 lidí na rok zablokovalo hledání pravdy, kterou už si Číňani mohli dávno předělat ve vlastní prospěch. A také jistě předělali.

Ale, předpokládám, že pojedeme dál na setrvačník a budeme dělat, že se nic neděje. Byl to jen takový hloupoučký přešlap, z kterého se nebudou vyvozovat žádné důsledky. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek dál bude děsit veřejnost svými věšteckými schopnostmi, parazitolog Jaroslav Flegr dál bude vyhrožovat všehomíru za to, že všichni povinně nebydlí v nafukovacích vakcinačních bublinách a právník Adam Vojtěch ještě měsíc bude vířit vody princezny koloběžky třetí. Jedeme dál, kola se točí, šosy vlají, vítr duje do vlasů. Pochybnosti nejsou na místě, je třeba plně důvěřovat hlavám, které si navzájem kryjí své kšefty a kamarádské přešlapy.

Ale proč věřit, když pochybnosti o možném původu viru z laboratoře rozfoukly svým nafoukaným dopisem kapacity, nad které není, a které mají takový střet zájmů, že by jim i náš vrchní dotační morfinista Babiš mohl závidět? V okamžiku, kdy se světově uznávané kapacity na něčem shodnou a vyzvou k něčemu svět (který se jejich doporučeními dále i řídí) a následně vyjde najevo, že to byla šmíra, komu věřit? A proč? Co když se tím zase někdo kryje? Co když usiluje zase o nějaký grant? Je možné, že pak podepíše kontrakt i s peklem? Co když nechce potopit ´starého přítele´, s kterým za mladých let v laboratoři pálil za obrýlenými asistentkami? Nebude lepší, když věci příští svěříme do rukou věštců, jasnovidců, kartářek a uhrančivých cikánek? Možná bychom na tom byli lépe než nyní.

Odborné kapacity, které sebraly světu rok času na pátrání po původu viru. Hlavně z toho neudělat politiku. Neobviňovat Čínu, která už si hřeje polívčičku třeba s tvrzením, že vir je vlastně z Itálie. Mlha přede mnou, mlha za mnou, já nic, já muzikant. Celé to je jen o tom, že se 'starému příteli' projevilo trochu té 'podpory'. Ale my v tom, sakra, žijeme už bezmála dva roky.

 

Vložil: Štěpán Cháb