Místo, které se dotýká nebe. Snoubí se tu divoká příroda se středověkými vesničkami. S cestovatelem Milošem Beranem počtvrté do Gruzie
28.08.2021
Foto: Miloš Beran (stejně jako všechny snímky v článku)
Popisek: Duha nad Ušguli
FOTOREPORTÁŽ V severozápadním koutě Gruzie, na hranicích s Abcházií a Ruskem, vysoko v horách Velkého Kavkazu se nachází region Svanetie (Svaneti) obývaný Svany – jazykově a kulturně odlišnou skupinou Gruzínů. Obklopena několikatisícovými vrcholky je Svanetie nejvýše položenou obydlenou oblastí celého Kavkazu.
Dělí se na Horní a Dolní Svanetii – oblasti Mestie a Lentechi. Nachází se tu nejvyšší vrchol Gruzie, Škara. Oblast je historicky úzce provázaná s Gruzií a na rozdíl od jiných horských regionů Kavkazu má dlouhou křesťanskou historii. Během středověku nebyla nikdy okupována, proto se stala pokladnicí Gruzie.

Cesta do Ušguli je poměrně dobrodružná
Typickým rysem místních vesnic jsou obranné věže, které se stavěly od devátého století a mnohé se udržují dodnes. Díky nim, opevněným středověkým kostelíkům a nádherné krajině se oblast Horní Svanetie dostala i na Seznam světového dědictví UNESCO.

Místní malíř
Kromě jazyka si Svanové zachovávají i další specifické tradice, například tradiční svanské tance, mnohohlasé zpěvy, a pokrmy, které jinde než ve Svanetii neochutnáte (například masové koláče kubdari).

Starožitné vyřezávané dveře domu
Český zoolog a spisovatel Julius Komárek uskutečnil průkopnickou zoologickou studijní cestu Svanetií v červenci a srpnu roku 1913. Příjezd do Svanetie údolím Cchenisckali přes průsmyk Latpari, průjezd údolím řeky Inguri a přechod průsmyky Utviri a Chida přes Kodorský hřbet popsal ve své publikaci Kavkazská cesta vydané v roce 1947.

Ušguli - část Chazhashi
Pokud máte rádi divokou nespoutanou přírodu se středověkými kamennými vesničkami a vysokými horskými štíty, vřele vám Svanetii doporučuji. Lidé tu žijí stále po staru, ve spodních patrech masivních kamenných domů mají stáje pro koně, krávy a chlívky pro prasata. Rádi vám poskytnou autentické ubytování a tradiční stravu.

Lidé tu stále ještě žijí tradičním způsobem
Domluvíte se však jen rusky. S hospodářem potom můžete i popít místní pálenku. Ale civilizace pomalu ale nezadržitelně proniká i sem. Ubytování ve zdejších domech si můžete již objednat i na booking.com.

V Ušguli se dnes nachází 30 obranných věží, už jen zlomek z původního počtu
Masivnějšímu turistickému ruchu ještě brání relativně obtížná i trochu dobrodružná doprava horskými údolími nezpevněnými cestami nad strmými srázy s občasnými sesuvy. Ale Gruzínci již začali s budováním kvalitnějších a bezpečnějších přístupových tras. Takže nejvyšší čas vyrazit.

Řeka Inguri
V příštím díle si povíme ještě něco více o nejznámější vesnici v oblasti Ušguli, kterou jsem si speciálně oblíbil.

Počasí se zde často střídá

Vložil: Miloš Beran