Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemáš covid pas, nesmíš do obchodu. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.08.2021
Nemáš covid pas, nesmíš do obchodu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Koho by kdy napadlo, že čínský vir nám tu začne zavádět čínskou politiku

Ve Francii se proticovidová opatření uchytila skutečně pevně. Od 9. srpna tam platí vyhláška, že do obchodů o velikosti nad 20 000 metrů čtverečních mohou zákazníci jen po předložení covid pasu nebo platným QR kódem, který prokazuje bezinfekčnost. To znamená otestování nebo podstoupené očkování.

Oficiálně se nic neděje. Opatření skrze deník Le Monde komentují zainteresované osoby jako dobré, které nebudí u lidí odpor, pouze dílčí nesnáze. To znamená, že když je jedinec před obchodem přistižen s neplatným covid pasem nebo prošlým testem, není vpuštěn – následně protočí oči, nebo se snaží ostrahu přesvědčit, aby přimhouřila oko a pustila přistiženého jedince jen pro pár baget a sýr. Kontrolou před vstupem do obchodu projde každý. Opatření se dotkla 150 největších hypermarketů ve Francii.

Dostalo se ke mně video, které mluví trochu jinak, než jak přednesl před veřejnost deník Le Monde. Na něm jsou lidé opatřením velmi podráždění a dochází k tahanici a křiku. Ale, předpokládejme, že je to jen ojedinělý incident, když Le Monde konstatuje, že vše je v pořádku, můžeme spát dál, nic se neděje, nikomu nic nehrozí, vše je tak, jak má být. Možná až na skutečnost, že se některým lidem nepovoluje vstup do míst, kam má veřejnost všeobecně vstup povolen. Ale to je přece jedno, to je jen marginálie bez větších dopadů.

 

Už od počátku covidu a restrikcí proti němu ze všech možných koutů znělo – musíme být solidární s rizikovými skupinami, nesmíme ohrožovat rizikové skupiny, zavíráme, protože musíme brát ohled na rizikové skupiny (musel jsem to zopakovat třikrát, aby to skutečně zaznělo). A společnost přikývla – ano, musíme být solidární s rizikovými skupinami. To byl hlavní důvod, proč jsme se sklonili před často absurdními požadavky. Pak přišlo spásné očkování. Rizikové skupiny obyvatel dostaly do rukou zbraň, díky které už se celá společnost nemusí krčit pod různými opatřeními. Mělo by tedy logicky následovat naprosté upuštění od jakýchkoliv restrikcí. Logicky. Došlo k němu?

Nedošlo, máme mít totiž nově strach z mutace delta, která napadá daleko mladší ročníky. Jenže mladší ročníky mají svou imunitu, na které si covid vyláme zuby. Jakákoliv dosud známá mutace covidu proběhne bezpříznakově, tiše, bez zájmu. Ale budeme uplatňovat čím dál horší restrikce. Jenže už neplatí vynucovaná solidarita z loňska, kdy neměly rizikové skupiny v rukou vakcinaci (ať už si o ní myslí, kdo chce, co chce). I hysterický ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro deník Právo pravil, že nejčernější scénář pro nadcházející podzim jsou čísla pozitivních testů přesahujících jeden tisíc. Ani ten Dušek nepředpovídá za pomoci skleněné koule opakování letošního ledna a února. Zároveň u toho se velmi hlasitě mlčí o tom, že očkování není příliš účinné, že je vlastně tak trochu neúčinné a že všechna ta sranda je tu jen... no, pro srandu. Nebo není? Nebo je? Nebo není? Po roce a půl křepčení kolem covidu je... i není. Protože experti napříč glóbem stále tvrdí, že očkování pomáhá i nepomáhá.

Ve Velké Británii zrušili veškerá proticovidová opatření v polovině července. Nikdo tam po nikom nic nechce, očkování je podporované a doporučované, ale nikoliv vnucované upíráním služeb. A čísla jim nevylétla do nezvladatelných výšek, nemocnice nezačaly kolabovat. Společnost si žije svým životem. Ten, kdo je v rizikové skupině, se naočkoval, ten, kdo věří své imunitě, si užívá života. Ve Francii se ovšem bez covid pasu nedostane člověk do restaurace, má zakázané služby jako je kadeřnictví, nově nesmí do obchodu s plochou nad 20 000 metrů čtverečních. Proč? Rizikové skupiny jsou (možná) chráněné, tenisky i iPhony jsme ve vakcinační loterii rozdali, co dál? Do října, do voleb, budeme mít klid, pak se začne řešit co s neposlušnými i u nás. Co takhle jim dát pokoj? Jako ve Velké Británii? Nejlépe hned?

 

Vložil: Štěpán Cháb