Historie i moderní architektura, víno a koňak, to je perla Kavkazu. S cestovatelem Milošem Beranem potřetí do Gruzie
21.08.2021
Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Vyřezávané dřevěné verandy jsou pro Tbilisi typické
FOTOREPORTÁŽ Hlavní město Gruzie, často označované za perlu Kavkazu, se rozprostírá na pahorcích kolem řeky Mtkvari. Leží na pomezí Evropy a Asie a snoubí se v něm jak prvky socialistického realismu, tak orientální středověké architektury, a vytváří tím nepopsatelnou atmosféru. Je protkáno úzkými uličkami, dlážděnými kočičími hlavami, a v roce 2007 bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Kontrastní směsice starých křesťanských památek, stojících bok po boku s nejmodernějšími architektonickými stavbami, nepořádek, polorozpadlé barevné domy s typickými zasklenými arkýři vedle širokých zelených bulvárů, vynikající víno i koňak, všudypřítomné gruzínské písmo i hudba znějící ulicemi. Bylo založeno v 5. století králem Vachtangem Gorgasalim a s přestávkami bylo hlavním městem regionu přes 1500 let.

Gruzie je vinařská velmoc, srovnatelná třeba s Francií. Vinná réva se tu podle archeologických nálezů pěstuje už zhruba osm tisíc let.
Centrum města tvoří náměstí Svobody (Tavisuplebis Moedani) s velkou sochou svatého Jiří a třída Rustaveli s budovami Národního muzea, opery a s obchody v západním stylu. Nedaleko odtud lze nalézt i tradiční tržnice a bleší trhy. Nejlepší výhled na město nabízí starobylá pevnost Narikala s vysokými obrannými zdmi a nedávno obnoveným kostelem svatého Mikuláše. Ve čtvrti Abanotubani je možné navštívit tradiční sirné lázně s mramorovými soukromými bazénky a klasickými gruzínskými lázeňskými procedurami (zdroje: ZDE a ZDE).

Typická stará zástavba v Tbilisi

Kontrast starého s novým. V pozadí katedrála Nejsvětější Trojice, otevřená v roce 2004.
Skvělý výhled na město Tbilisi je od monumentální katedrály Nejsvětější Trojice na levém břehu řeky Mtkvari. Ač může působit starodávně a udržovaně, stavba 87 metrů vysokého chrámu od architekta Archila Mindiashviliho byla zahájena teprve v roce 1995. Architektovi se podařilo vytvořit skvostnou svatyni, která se i přes svůj nízký věk může hrdě stavět vedle starých klášterů ortodoxní církve, zároveň je to třetí nejvyšší stavba pravoslavné církve na světě.

Součást komplexu katedrály Nejsvětější Trojice

Katedrála Nejsvětější Trojice
Celý areál je tvořen rozsáhlým otevřeným, vydlážděným komplexem s širokým výhledem na staré město, park nabízí i travnaté plochy k odpočinku. Jediné, co může klid narušit, je poměrně velká návštěvnost. Myšlenka postavit novou katedrálu se objevila v roce 1989 v souvislosti s výročím 1500 let od zřízení autokefality (autokefální církev je společenství křesťanů, které je organizačně a právně nezávislé, nepodléhá tedy žádné vnější autoritě, autokefalita je typická pro pravoslavné a orientální církve) Gruzínské pravoslavné církve a současně 2000 let od narození Krista. Rok 1989 byl současně klíčovým rokem národního probuzení ze sovětské nadvlády.

Tbilisi je plné půvabných zákoutí

Zátiší s kočkou v Tbilisi

Vložil: Miloš Beran