Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věděli jste, že Gruzínci měli své království, a to až do konce 19. století? Jeho duchovním centrem byla Mccheta, starodávná kolébka křesťanství. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé do Gruzie

14.08.2021
Věděli jste, že Gruzínci měli své království, a to až do konce 19. století? Jeho duchovním centrem byla Mccheta, starodávná kolébka křesťanství. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé do Gruzie

Foto: Miloš Beran (stejně jako všechny snímky v článku)

Popisek: Pravá víra

FOTOREPORTÁŽ Je jen opravdu těžko představitelné být v Gruzii a nenavštívit město Mccheta. Mccheta, též Mcheta (Gruzínci vyslovují jméno města jako ´Skejta´) je jedno z nejstarších měst v Gruzii, které se nachází nedaleko Tbilisi v místě, kde se vlévá řeka Aragvi do řeky Kura. Ve starověku byla Mccheta hlavním městem Gruzie.

Pozůstatky města v tomto místě jsou starší než 1000 let př. n. l. Podle legendy město založil na úsvitu dějin Mcchet, pravnuk Noeho a syn Kartla. Mccheta byla hlavním městem gruzínského království Kavkazská Iberie od 3. století př. n. l. do 5. století. Byla místem rozvoje raného křesťanství, když křesťanství bylo v provincii Kartli prohlášeno státním náboženstvím roku 337.

 

Flašinetář

Mccheta dodnes zůstala hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Král Kavkazské Iberie Dachi přemístil podle poslední vůle svého otce hlavní město do Tbilisi z důvodu výhodnější obranné pozice. Mccheta ale zůstala místem korunovace a pohřbívání gruzínských králů až do konce království na konci 19. století.

 

Gruzínsko-pravoslavný klášter Džvari ze 6. století, v překladu Chrám Kříže

Mccheta je nejpobožnějším městem Gruzie, od nepaměti byla svatyní pohanských idolů a místem, kde má křesťanství v Gruzii svůj původ. V roce 1996 byly památky Mcchety zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Katedrála Sveticchoveli

Mezi nejvýznamnější památky patří gruzínsko-pravoslavný klášter Džvari ze 6. století, v překladu Chrám Kříže, stojící nad městem. Místo, na kterém chrám stojí, bylo již v pohanských dobách významným obětištěm. Po přijetí křesťanství zde sv. Kristýna v malé jeskyni pod vrcholem vyprosila na Bohu pramen, který zde vytryskl a stal se hned cílem mnoha poutníků, kteří jeho vody považují za zázračné.

 

Tradiční gruzínská svatba v katedrále Sveticchoveli

Na tomto místě byl také vztyčen jeden ze tří poutních křížů sv. Kristýny, který sem osobně vynesla s králem Mirianem a biskupem Janem (další byly vyneseny na horu Tchoti a do tehdejšího města Udžarme). Druhý den viděli obyvatelé Mcchety zvláštní úkaz, při kterém z kříže stoupal světelný sloup, obkroužený dvanácti hvězdami, a z hory stoupal dým s vůní kadidla. Tento zázrak přiměl další obyvatele země, aby hromadně přišli do Mchchety a přijali od sv. Kristýny křest, který prováděla ve vodách řeky Aragvi. Kříž zde byl až do roku 2009, kdy byl přenesen do nového chrámu Sminda Sameba (sv. Trojice) v Tblisi a zde byl nahrazen novým křížem z cypřišového dřeva.

 

Tradiční pravoslavný křest v katedrále Sveticchoveli                                                          

Katedrála Sveticchoveli, v překladu Katedrála životodárných sloupů, je katedrála v centru města Mccheta. V roce 1996 byl klášter zapsán spolu s jinými památkami v Mcchetě na Seznam světového dědictví UNESCO. Katedrála byla po dobu několika staletí korunovačním a pohřebním místem gruzínských monarchů a současně hlavním chrámem Gruzínské pravoslavné církve.

 

Snad všichni Gruzínci jsou věřící

V současné době je sídlem arcibiskupa Mcchety a Tbilisi, který je současně katolikosem Gruzínské pravoslavné církve. Jedná se o druhou největší katedrálu v celé Gruzii, a to po katedrále Nejsvětější Trojice v Tbilisi. Katedrála byla postavena v letech 1010 až 1029 gruzínským stavitelem Arsakidze. Na jejím místě se nacházel kostel od 4. století. Jednalo se o první gruzínský kostel, který byl postaven za vlády kavkazsko-iberského krále Miriana III (306–337).

 

Místní nám vysvětlovali, že křesťanství přežilo v Gruzii dobu SSSR bez zásadní újmy, protože všichni tamní bolševici byli ve skutečnosti skrytě věřící

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace