Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane premiére, hezké, vtipné, ale trochu si děláte do vlastního hnízda. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.08.2021
Pane premiére, hezké, vtipné, ale trochu si děláte do vlastního hnízda. Komentář Štěpána Chába

Foto: Andrej Babiš

Popisek: Předvolební zmrzlinářské auto našeho milého pana premiéra

Premiér Andrej Babiš vyrazil do předvolebního boje s heslem ‘Sdílejte, než to zakážou‘, narážeje tím na Českou pirátskou stranu, která dle Babiše a jeho předvolební rétoriky zakáže člověku i bydlet. Jen bych si dovolil našeho premiéra upozornit, že vrchní pojistkou cenzury a zákazů je v Evropské komisi Věra Jourová. Ta vzešla, nemýlím-li se, ze stáje Babišova ANO.

Zároveň si dovolím upozornit milého pana premiéra, že vůči činnosti jeho Věry Jourové nepozvedl hlas, přičemž její poslední aktivita staví na tom, že v Evropské unii se podle Evropské komise pojede jen ta jediná schválená pravda (ať už pravdivá, nebo lživá), ostatní pravdy (ať už pravdivé, nebo lživé) se nechají vyhladovět. Zatne se jim přísun peněz z reklamy. Hlas proti své Věře Jourové mohl Andrej Babiš pozvednout nesčetněkrát. V Evropské radě mohl Andrej Babiš nesčetněkrát rejdy Věry Jourové, která tolik touží po korektním umlčení opozičního hlasu, zastavit. V Evropské radě se stále ještě jede na principu jednomyslnosti a Andrej Babiš se mohl ozvat.

Jenže ono se to dobře ozývá od stánku někde v Průhonicích, kde není žádné slovo závazné a zapisované do stenoprotokolu. To je vlastně jen takové nezávazné žvanění, že ano, pane premiére. Zásadní je, že vy, pane premiére, pasete Věru Jourovou v Evropské komisi, ona je váš hlas v komisi. A ten, na rozdíl od toho v Průhonicích, jedná s efektivitou smrtky.

Co vyvíjí Věra Jourová v Evropské komisi? Chce donutit inzerenty, aby neinzerovali své zboží a služby na dezinformačních zpravodajských a názorových webech. Tím chce Evropská komise, ústy Věry Jourové, dosáhnout toho, aby takzvané dezinformační weby padly na nedostatek financí. Měkká, ale totalita, milá paní Jourová, potažmo milý pane premiére. Boj proti domnělému protivníkovi povede k umlčování. A bez pardonu. Uvedu na příkladu Krajských listů.

Krajské listy se velmi dlouho potýkaly se zařazením mezi dezinformační weby. A boj o vymazání z takového seznamu byl dlouhý, útrpný a téměř nemožný. Dvě netransparentní společnosti v soukromých rukou (Konspiratori.sk a Manipulatori.cz) nás zahrnuly do seznamů a odmítaly s redakcí Krajských listů komunikovat. Když už k nějaké reakci došlo, byla kusá a nicneříkající. Teprve ustavičné prošení šéfredaktorky a opakované předkládání důkazů o opaku pohnulo obě společnosti k vyškrtnutí Krajských listů ze seznamu takzvaných dezinformačních webů. Byli jsme tedy více než rok vedeni jako dezinformační web. Přičemž na tyto dvě společnosti se spoléhá. Ony mají tu jedinou možnou pravdu, a když tvrdí, že je web dezinformační, je prostě pro oficiální místa dezinformační.

Jenže kdyby v tu dobu platila plánovaná cenzurní pravidla Věry Jourové, potažmo našeho milého pana premiéra, Krajské listy by prostě nepřežily. Pak bychom na internetu měli k dispozici takovou pěknou bolševickou zpravodajskou službu v čele s Mafrou, která dlí ve svěřeneckých fondech našeho milého premiéra z Průhonic, a pravdu bychom měli skutečně jen tu jednu, povolenou z vyšších míst. Ale to už tu, sakra, (ne)jednou bylo a nikdy to nevedlo k ničemu dobrému. Nebo už se nám paměť krátí a jsme zase připraveni na nucené ticho?

Sdílejte, než to zakážou? Pane premiére, je to pěkná myšlenková zkratka, marketingový tým vám očividně nezestárnul a stále jede bomby, ale milerád ji obrátím proti vám. Ono nejde tolik o zmrzlinu, o vaši knihu, o vaši kampaň. Jde o to, že se pomalu a s vytrvalostí Emila Zátopka dupe na základ naší společnosti, a tou je pluralita názorů, ne výběr mezi vanilkovou a čokoládovou nebo jahodovým sorbetem. A hlasem celé změny vedoucí k zákazům je vaše Věra Jourová, potažmo vy sám.

 

Vložil: Štěpán Cháb