Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dej německému policajtovi do rukou pendrek, stane se z něj gestapák. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.08.2021
Dej německému policajtovi do rukou pendrek, stane se z něj gestapák. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Německá policie mlátí výběrově, pomáhá a chrání výběrově

VIDEO V Německu to stále vře. Lidé protestují proti covidovým opatřením, obzvláště pak proti covid pasům a případnému povinnému očkování, o kterém už se v Německu vesele diskutuje. Lidé se scházejí, chtějí projevit svůj postoj, zcela legitimní postoj pramenící z jejich nedůvěry a strachu z restrikcí, a jsou mláceni německou policií takovým způsobem, že kdybychom takové násilí viděli u ruských policistů, Rusko už se pod sankcemi sesype.

Jenže jsme v Německu, ve výspě civilizace, demokracie a svobody, v zemi, která určuje kurz Evropské unie a která ekonomicky táhne Evropu kupředu. A tak média drží bobříka mlčení. V Německu se nic neděje, všechno je v pořádku, všichni se poslušně staví do řady a nikdo nemá o ničem pochybnosti. Alespoň tak to vypadá. Ale ano, Novinky přinesly článek o německé policii. Článek o tom, jak ji, chuděru mírumilovnou, vyklepali ultralevičáci na nějaké demonstraci, kde volali po spravedlosti pro všechny. Ano, tam se policie hrdinsky stáhla. Důvod? Asi došly kapacity. Ty s pendrekem a hodně špatnou náladou řádily na jiných demonstracích. A rozhodně ani vteřinu neuvažovaly nad stažením kalhot a úprkem před zuřivým davem.

Podívejme se na video, kde úřaduje německý policista s pendrekem, pěstmi a čistým potěšením do někoho si bouchnout, kopnout, někoho prohnat a vyválet v prachu ulice. Je hezké, že je policie tak progresivní. Mlátí muže, mlátí ženy, mlátí kohokoliv, kdo jde byť jen okolo. Ta brutalita a potěšení z ní je z videa očividná. Oni si to prostě užívají. Baví je to. Lepší než zavřené fitko, mlátit do živého terče. Jen s tou demokracií, civilizací a svobodou to má pramálo společného. Pendrek a gestapo. Ono to tak prostě vypadá.

 

Nepřestává mě fascinovat článek na Novinkách, kde se píše o chudácích policistech. Kam jsme se to propracovali? Zpravodajství výběrové, mluví se o tom, o čem se mluvit smí a má (levičáci přebírají ulici, policie jim jde z cesty, jejich požadavky jsou vlastně oprávněné) a o čem se mluvit nesmí a nebude (obyčejní lidé už mají plné kecky covidových opatření a plánovaného kastování společnosti, proto dostanou řádně po hubě). Ale tiše, mluvme jen o tom, o čem mluvit smíme. Svoboda, demokracie, civilizace. Nějak se nám ty pojmy ztratily ze zřetele.

Ale vlastně neztratily. V Berlíně před dvěma týdny proběhla tradiční a každoroční procházka LGBT hrdosti. U nás komorně a bez pochodu, v Berlíně se vší parádou. 35 000 pochodujících, velké sbližování, velké veselí, velká radost ze života v diverzitě a svobodě. Přehlídku zahájil svým projevem Klaus Lederer, berlínský senátor zastupující kulturu. Ten pravil, že mu běhá mráz po zádech z toho, že Maďaři odmítli zákonem, aby se děti ve školách indoktrinovaly homosexuální politikou. Nad velvyslanectvím USA vlála duhová vlajka. Ostraha jen mile a s úsměvem upozorňovala, aby oslavující dodržovali rozestupy a nosili respirátory, což se při tak velkém množství lidí ne příliš dařilo. Biskup Christian Stäblein požádal v kázání LGBT komunitu za odpuštění dávných vin církve (ten katolík, to je korouhvička). Policie mile přihlížela a nejspíš i mávala do rytmu techno beatů, které se linuly z projíždějících alegorických vozů plných tančících lidí. Duha se rozzářila nad Berlínem snad jako nikdy dřív.

 

O pár ulic dál, o týden později, v oparu brutality, byli biti lidé za to, že se snažili projevit svůj názor. Ne na LGBT komunitu, ale na covidové restrikce. I tam se pořádal pochod. Pochod oslavující demokracii a názorovou různorodost. Jenže na tento pochod dorazily policejní kapacity s pendrekem, nahromaděným vztekem a hodně špatnou náladou. Není to kastování už příliš očividné?

 

Vložil: Štěpán Cháb