Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Namalujeme si křížek, podupeme křížek. Když se mrtvý stane předmětem politického boje. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.08.2021
Namalujeme si křížek, podupeme křížek. Když se mrtvý stane předmětem politického boje. Komentář Štěpána Chába

Foto: Milon chvilek pro demokracii / Petr Zewlak Vrabec

Popisek: Autogramiáda v Průhonicích na mostech mrtvých

Opozice jako jeden muž zase zaperlila. Andrej Babiš ohlásil své předvolební točení zmrzliny v Průhonicích. Na místo se seběhli obyvatelé protestního uskupení Milion chvilek pro demokracii a nastříkali na dlažbu náměstí kříže. Jako že za oběti covidu. Už zase. Já bláhový měl dojem, že pieta se jede jednou. Ale ona nejede, oni se ti mrtví musí vyždímat až do morku kostí, že jo. Politicky vytěžit, jinak umírali zbytečně. A to se v naší recyklační společnosti přece nedělá, takhle plýtvat materiálem. Jednou umřel, a jeho památka se bude zneužívat do té doby, dokud neproběhnou volby. Pak ať, konečně, odpočívá v pokoji.

A jako jeden muž se pak seběhla výstavka opozičních politiků a snažila se vykřičet si prostor u voličů. Už zase. Titíž, kteří loni postavili na Karlově mostě mlékem a strdím přetékající stoly, u kterých pak svorně papali a bumbali a dělali si selfíčka na oslavu vítězství nad covidem. Titíž, kteří v průběhu celého vlnění a umírání druhé a třetí vlny covidu seděli skrčení v poslaneckých lavicích, poděšeně se rozhlíželi po okolí a nesměle, ale o to víc drze tlačili a křičeli, že se vláda snad podělala a že má okamžitě rozvolnit. Což došlo tak daleko, že na vrcholu třetí vlny se tato veleslavná opozice usnesla na tom, že v tu dobu končící nouzový stav neprodlouží, protože politické body, protože musí ukázat voličům ramena. Dokonce se umíněná opozice během zdravotní krize usnesla, že bude vyslovovat nedůvěru vládě.

„Jestli na tomto místě bude dnes premiér dávat zmrzlinu, tak má kačení žaludek. Nelze zapomenout na jeho podíl při chaotickém rozhodování vlády kvůli kterému se ČR stala během pandemie koronaviru jednou z nejhůře zasažených zemí na světě s největšími počty mrtvých. Za toto nese, jak ostatně sám říkal, hlavní díl zodpovědnosti!“ napsal na svém facebookovém profilu Marián Jurečka, v tuto chvíli předseda KDU-ČSL, která je v dočasné předvolební koalici SPOLU s ODS a TOP 09 (teří již při sestavení koalice deklarovali, že je to jen účelovka do voleb, po volbách ty své skotačivé fotky na houpačce a v obětí lásky a porozumění a s buřty vymažou z paměti a začnou si zase srdnatě konkurovat a nenávidět se).

Jak si pan Jurečka nevidí do mluvidel. Při tvrdém lockdownu se fotil s pívečkem na ulici, křičel obden, že opatření se musí rozvolnit, změkčit a házel spolu se SPOLU vládě do zvládání krize vidle ze všech světových stran. Však nepoužitelný pandemický zákon je i jejich dílem. Mám moc rád takové pokrytce. Ale Jurečka jako lidovec to má v paži. Vyzpovídá se v kostele a vše bude odpuštěno a zapomenuto. Chvála na nebesích. Jenže počet obětí covidu bych, alespoň z toho politického hlediska, skutečně dělil rovným dílem. Vláda choatik, opozice chaotik, výsledek takový, jaký se nám zjevil ve statistikách i na hřbitovech.

„Já bych po křížích prostě nešlapal, ať je namaloval kdokoli. Když jsem viděl premiéra, jak s úsměvem rozdává zmrzlinu na křížích za oběti covidu, bylo mi z toho smutno. Nevylíže se zmrzlinou ze 30 tisíc obětí,“ řekl na CNN Prima News šéf ODS Petr Fiala a znělo to (a mělo znít), jako kdyby Babiš po večerech běhal na hřbitovech a s šíleným smíchem dupal po hřbitovním kvítí. Pieta politickou kampaní. To je ale důstojná záležitost. K akci se nadšeně a s patosem vyjádřili i další dělníci opozičních koalic, ale darmo je vypisovat.

Jen si dovolím upozornit, že kříž je mnohými brán jako posvátný symbol, s kterým se neplýtvá. Neber jméno boží nadarmo, že jo. Nekresli pořád křížky za mrtvé, protože to začne pomalu vypadat, že jsou ti mrtví ukradení, že si chceš jenom kopnout do živých. Pieta je tak pošpiněná. Ze symbolické minuty ticha se staly nekonečné hodiny a týdny hysterického křiku. Ona vám ta politika antibabiš, drahé opoziční koalice, normálně zlomí vaz. Politicky a argumentačně se vymezovat vůči vládě a jejím krokům, jasně, hrňte to na mě. Ale šikanovat? Kdy se objeví křížky na premiérské sesli ve Strakovce, na kterou si Babiš přesto sedne, aby se pak mohlo křičet - Babiš si mrtvými vytírá už i zadek? Není to trochu dětinské a takové, no, nevyzrálé? Vy tam toho Babiše normálně dosadíte zase.

 

Vložil: Štěpán Cháb