Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Německu a Francii to bouří. Přelije se to i k nám? Nebo si odpor zprivatizoval Volný a jeho parta? Komentář Štěpána Chába

komentář 05.08.2021
V Německu a Francii to bouří. Přelije se to i k nám? Nebo si odpor zprivatizoval Volný a jeho parta? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Dělají to ti policisté rádi? Občas to tak dost vypadá

VIDEO Německo i Francie jsou na nohou. Ve Francii už měsíc probíhají masové demonstrace proti covidovým opatřením. Protesty se zaměřují proti covid pasům a povinnému očkování u určitých profesí. V Německu lidé volají po ukončení všech opatření. A policie úřaduje. Ve Francii proběhnou prezidentské volby v dubnu 2022. V Německu proběhnou volby do Bundestagu už letos v říjnu. A ovlivní je samozřejmě i covidové restrikce.

K 31. 7. proběhly po celé Francii další vlny demonstrací, které se rozlily po celé zemi. A počty protestujících jsou úctyhodné. Reakce policie také. Na demonstranty použla donucovací prostředky, vodní děla a slzný plyn. Já nevím, není to málo, soudruzi policisté? To vás to mlácení lidí tak baví? Asi ano. Jen v Paříži protestovalo přes 200 000 lidí. Obklopeni byli třemi tisíci policisty. Protestuje se jen tak, z plezíru? Nikoliv. Od 9. srpna má ve Francii vstoupit v platnost nařízení, které káže, že lidé budou muset cestovat veřejnou dopravou a vstupovat do podniků, jako jsou kavárny, restaurace nebo kadeřnictví jen s covid pasem. Kromě toho se očkování stane povinným pro určité profese.

 

V Německu je situace obdobná. V Berlíně tento víkend také propukly demonstrace. Stovky zatčených, policie si před akcí, předpokládejme, aplikovala nitrožilně Rambův komplex a jala se řešit nesouhlas občanů jejich mlácením, chvaty a hmaty a silnou, silnou mírou agresivity. A zase, není to málo, páni policisté? Nebylo by fajn ty dobré lidi, kteří jen nesouhlasí, rovnou postřílet? Policie použila obušky, slzný plyn a velkou míru asociálnosti. Při protestech zemřel 49letý muž, který vyrazil na demonstraci do hlavního města se synem. Zemřel po policejním prolomení bariéry, kterou demonstrující svými těly vytvořili. Zatčeno bylo 600 lidí. Proč? Protože demonstrace nebyly povolené (proběhlo jich 13 nezávisle na sobě). Fascinující. Mlácením a potlačováním vás uzdravíme z námi privilegované nemoci. To je logika.

 

Lidé se snaží připojit k protestům, policie to nechce dovolit

Naproti tomu položme situaci ve Velké Británii, která k 19. červenci rozvolnila veškerá opatření a nikoho k ničemu nenutí a nikoho netrestá. Ten rozdíl je naprosto propastný. Naprosto křiklavý. Protesty ve Francii proběhly po celé zemi. Z větších měst například v Montpellier, Bordeaux, Marseille nebo Nice. V Německu se bouřilo hlavě v Berlíně.

A u nás, v České republice? O odporu ve Francii a Německu se nemluví. Snad abychom se nenakazili (ne covidem, ale nespokojeností) a nezačali příliš hlasitě upozorňovat politiky, že už jedou přes čáru (několik málo jedinců s covidem v nemocnici a opatření jako za války). Odpor proti covidovým restrikcím si prakticky zprivatizoval Lubomír Volný, který z toho dělá šarádu a ke kterému se přihlásí jen člověk se společenskými sebevražednými sklony (alespoň tak to vyhodnocuji). Což je trochu nešťastné, řekl bych. Česká televize zarytě mlčí. 200 000 demonstrujících jen v Paříži jí nestojí ani za zmínku. Připadá mi to jako takové podivné aktivistické mlčení, kterého je ve světě čím dál víc.

Jsme svobodná společnost, naše existence stojí a má stát na principech svobody a zcela minimálním zásahu státu do našich práv. Cesta ke svobodné společnosti rozhodně nevede přes obušky a slzný plyn. Ti, kteří se nechávají mlátit ve Francii a Německu, ti skutečně a fakticky bojují za Prahu (abych si něžně kopnul do Zemanova boje u Kábulu, který byl podle Zemana bojem za Prahu), protože právě jich se může leknout tamní politická reprezentace obušku a slzného plynu, na to konto pak naše politické houně třeba také poleví ve svém nadšení pro očesávání svobody jako takové.

 

Protesty probíhají po celé Evropě, tady protesty v Itálii

Jak napsal Bohumil Hrabal: „Buďte na lidi hodní, nebo vám nepůjdou na pohřeb.“ Možná bychom se tím mohli začít řídit. Rozhodně bychom ale neměli chtít dojít k Hrabalově poetickému poznání: „Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa.“ 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb