Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokrytectví evropských států. Rvát se za čůrací místa pro transgender, nevidět skutečné znásilňování a mlácení. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.07.2021
Pokrytectví evropských států. Rvát se za čůrací místa pro transgender, nevidět skutečné znásilňování a mlácení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Terakotoví válečníci, zašlá sláva Číny. Teď už se sláva východní velmoci staví na jiných hodnotách.

Čínská oblast Sin-ťiang je pod drobnohledem lidskoprávních organizací i západních politiků. Všichni se předhání, jak Číně naložit za to, že segreguje a zavírá do koncentráků tamní obyvatelstvo. V koncentrácích dochází k převýchově, k násilí, ke znásilňování a k otrocké práci. Holt Čína, komunistická diktatura, která si dělá, co se jí hodí. A je na místě takové chování rázně odsoudit.

Jak dochází k odsudkům? Předsedkyně Evropské komise Uršula von Leyenová ve svém výročním projevu ke stavu EU kritizovala Čínu kvůli jejímu chování k Ujgurům i kvůli vyhrocené situaci v Hongkongu. A nejen předsedkyně. Její slova následovaly sankce EU, USA a Velké Británie proti čtyřem čínským potentátům a jedné bezpečnostní agentuře, která je s koncentráky v Číně spojená. Na což Čína reagovala sankčním seznamem na několik málo kádrů v Evropské unii. Tradiční diplomatická přestřelka bez jakéhokoliv dopadu na faktickou existenci tamních táborů, kde jsou zadržovaní Ujgurové.

A faktická čísla dovozu? Tedy jak mluví byznys? Dovoz z Sin-ťiangu do EU se během prvních šesti měsíců tohoto roku zvýšil o 131 procent, což bylo výrazně více než zásilek z Číny jako celku, které za stejné období stouply o 35 procent. Německá kancléřka Angela Merkelová stála a stojí samozřejmě na straně dobra a sankce i odsudky podpořila. A čísla z Německa? Podle analýzy čínských celních úřadů bylo Německo hlavním tahounem nárůstu produktů nakupovaných ze Sin-ťiangu. Dovoz ze Sin-ťiangu do Německa se v prvním pololetí zvýšil o 143 procent. Nutno poznamenat, že velká část produkce zboží vypadla z výrobních pásů fabrik, kde Čína provozuje otrockou práci. A není v tom jen Německo. Velká Británie, sirotek Evropské unie, zvýšila odběr zboží z oblasti o 190 procent. Výborné. Podobně na tom je i Holandsko s Belgií.

Celkem EU od ledna do června dovezla ze Sin-ťiangu zboží ve výši 316 milionů eur, což je trojnásobek hodnoty, kterou si nechaly dovézt z oblasti Spojené státy americké. A pozor, u USA došlo k razantnímu poklesu dovozu z tamní oblasti díky politice prezidenta Donalda Trumpa, který minulý rok uvalil sankce na zboží ze Sin-ťiangu právě kvůli podezření, že vzniklo pod bičem nucených prací. A doufejme, že dál bude klesat.

Ale z unie a jejích členských států? Dáme na sankční list několik málo jmen a a zahájíme zvýšený odběr levného zboží… však v tom máme praxi a historickou zkušennost. Německý IG Farben se také s nadšením přidružil k německému koncentračnímu táboru Osvětim a tyl z tamní otrocké práce. Je pak ‘legrace‘, že takto vyrobeným zbožím se tady v Evropě přehrabujeme svými rozmazlenými prackami, ale ústa máme plná pokrytecké humanity. To je, přinejmenším, velmi zvláštní. Trochu nepochopitelné. Jistě, prachy nesmrdí, nejsou špinavé, ale i to má svá úskalí. V Evropském parlamentu vznikla snaha zboží z této oblasti vypustit z dosahu obchodníků, ale zatím je to snaha zoufale neúčinná, protože obraty ze Sin-ťiangu jen a jen utěšeně rostou.

Ale vlastně chápu. Schválně jsem si prošel věci v mém dosahu. Počítačová myš – made in China, počítač – made in China, repráčky – made in China, telefon – made in China, lampička na stole – made in China. A tak přimhouříme oči nad otrockou prací, protože bez ní bychom měli toho blahobytu o trochu méně. Není to trochu pokrytecké? Tady je haló z toho, když se transgender osoba nemá podle svého přesvědčení kde vyčůrat, ale z toho, že si kupujeme zboží, které pochází z rukou lidí, kteří jsou zavíráni za vinu jen své existence, kterým jsou trhány rodiny, kteří jsou mláceni, sterilizováni, převychováváni k té jediné pravdě, a následně znásilňováni čínskými esesáčky, z toho si nic neděláme? Čína vyrábí čipy do telefonů, počítačů, do aut, ukájí naše blahobytné choutky horem i spodem. A bez nich bychom to měli těžké. Tak tiše, sice tam mlátí a znásilňují lidi, ale to je na pohodu, protože my z toho těžíme také. Krásné a příkladné pokrytectví evropských států.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace