Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Snaha o záchranu klimatu je jen dalším vyjádřením bílé nadřazenosti. Už zase. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.07.2021
Snaha o záchranu klimatu je jen dalším vyjádřením bílé nadřazenosti. Už zase. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Velmi nevhodný snímek, ekologicky neuvědomělý

Evropská komise přišla s dlouho očekávaným klimatickým balíčkem, kterým se mají vyřešit ty naše tornáda a povodně. Do roku 2030 se má snížit produkce skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990. Do roku 2035 se pak, z vůle téže Evropské komise, musíme vzdát automobilů se spalovacími motory. Ale má to jeden zásadní problém, nedomluvili jsme se se zbytkem planety.

Takový plán jde totiž uvést v praxi a dočkat se kýžených výsledků až po dohodě s celým světem. Včetně Ugandy, Burkiny Faso nebo Prčicemi. Protože jakmile svým mesiášským komplexem zahrnu jen Prčice a přidružené osady členských států unie, a zapomenu na Ugandu, Čínu, Jemen a podobné, nutně znevýhodním právě domorodé obyvatelstvo Prčic a okolí. Čímž masivně podpořím ekonomiku těch ostatních, nikoliv Prčic a okolí. Ekologická revoluce se mohla odestát někdy před třiceti, možná dvaceti lety, kdy byl Západ jedinou proměnnou na světě, která určovala směr. Zásadní je to slovo proměnná. Třicet let uteklo a okolí Západu morbidně zesílilo, my jsme oslabili co do významu i vlivu. Naše nynější snaha tak může být chápaná jako jeden z nejhorších teroristických činů historie na obyvatelích Prčic a okolí.

Obzvláště v Africe bude hodně dobrá nálada. Čína se jala velkou část Afriky okupovat závaznými investicemi. Díky tomu Afrika zbohatne, začne se emancipovat (a podléhat Číně). Což je, přiznejme si, mnohem lepší metoda, než kterou doposud předváděl Západ, který posílal do Afriky humanitární almužny, které vedly jen k tomu, že se z Afriky stal žebrák Zeměkoule. Investice naopak Afriku praští přes nataženou ruku žebrající o milodary a zvednou jí hlavu. Aby se mohla rozhlédnout a říct si – tohle je naše hrdá cesta (v područí Číny). A tato fáze vývoje Afriky rozhodně nepovede k tomu, aby se tam začal utlumovat průmysl a bohatnutí.

Takže naše snaha bude naprosto neplodná. Přijdeme i o ten zbytek vlivu a významu, zchudneme, přičemž klima ovlivníme tak nepatrně, že se to bude v tabulkách jevit jako statistická chyba. Afrika společně s Čínou porostou raketově kupředu. My budeme upadat. Smysl by dávalo, kdybychom společně s Čínou pomohli emancipovat Afriku. Nechat ji zbohatnout, stejně tak Jižní Ameriku a jih Asie. A po dosažení blahobytu bychom si všichni sedli k jednomu stolu a řekli si – fajn, všechno máme, teď začneme platit dluhy, které jsme si u Zeměkoule udělali. Všichni společně, včetně Prčic a Ugandy. Jinak to prostě nedává smysl.

Jak praví španělské moudro – ten, kdo má v srdci revoluci, mívá kouř v hlavě. Moc hezké moudro. Evropská komise představila revoluční plán, ale pro svůj fanatismus přestala rozlišovat mezi pojmy dobrý nápad a ekonomická sebevražda. Nějak se jí tyto pojmy slily do jednoho. Naprosto klíčovým poznatkem by mělo být – pokud to nezačneme dělat všichni, napříč celou planetou, nemá to význam. Pak se dostaneme jen k tomu, že budeme šikanovat Prčice a okolí. A snahy o vyvolání paniky s námi jdou celé 20. století (snaha o paniku tu byla samozřejmě i předtím, ale to se strašilo tím, co se urodilo v hlavách černoprdelníků, čemuž nemůžeme dávat váhu).

V 60. letech se světu představily děsivé vize o přelidnění. Vymřeme, bude hladomor, boj o zdroje, planeta přece neuživí víc než pět miliard obyvatel. A ejhle, jsme skoro na osmé miliardě a zatím pohoda, klid. V 70. letech začaly vědce a veřejnost sužovat hrůzné představy o vyčerpání přírodních zdrojů. Do roku 2000 nebude ropa, uhlí, železo. Budou války, budeme umírat, budeme si zoufat. Och jéje. Hysterie, všude samá hysterie. V 80. letech jsme se začali zabývat kyselými dešti. Vybijí všechno živé, budeme umírat v hladu a křečích. V týchž 80. letech začalo haló kolem globálnímu zamrznutí. Doba ledová se vrací. Od 90. let nám tu jede globální oteplování, za které mohou prakticky a jen a výhradně lidé a jejich činnost. Hysterie napříč 20. stoletím vedla k několika málo vypečeným scénářům v Hollywoodu, ale to je asi tak všechno.

Vlastně není, teď tu máme hollywoodský scénář Fit for 55, který nám představila Evropská komise. Ale zase tím, my malověrní, vyjadřujeme naši bílou nadřazenost (buhehe, snaha o záchranu klimatu je vyjádřením bílého supremacismu, to až dojde progresivním kruhům, to bude v alejích nablito), nedokážeme se na to podívat globálně a zahájit spolupráci. Myslet v celých, nikoliv jen v promile. Evropská komise tím ukazuje, že není vlivná, že ji málokdo bere vážně. Jenže domorodcům v Prčicích a širém eurounijním okolí hollywoodský scénář Fit for 55 sáhne tak zásadně do peněženek, že to povede k jisté nelibosti. Děsivé je, že nás Čína 'uzbrojí' v technologických inovacích a ve výsledku bude ekologičtější než my. Protože bude investovat do vývoje, nikoliv do jeho potlačování. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace