Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Západ selhává v prosazování svobody. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.07.2021
Západ selhává v prosazování svobody. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube

Popisek: Juliana Assangeho vytahovali před dvěma roky britští policisté z ekvádoského velvyslanectví jako králíka z nory, strávil tam sedm let

Julian Assange je stále ve vězení. Za to, že zveřejnil na svém serveru Wikileaks desítky a stovky přímých důkazů o páchání válečných zločinů, kterých se dopouštěla armáda Spojených států ve válkách v Iráku a Afghánistánu. Za tuto doslova službu celému lidstvu přišel o svobodu a mnohé zaoceánské politické autority křičely po jeho popravě.

Nejdříve byl falešně obviněn ze znásilnění (#MeToo hadr, odstřel protivníka vagínou) dvěma švédskými ženami (znásilnění se změnilo na přestupek, kdy vyšlo najevo, že je obviněn jen ze sexuálního styku bez kondomu, což je ve Švédsku brané jako přestupek), v Londýně byl zadržen, následně na kauci propuštěn s omezeními (denně se hlásit policii, zákaz nočního vycházení). Věc se ovšem změnila. Assange se utekl na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, kde požádal o azyl. Ten mu byl udělen. Na velvyslanectví strávil dalších sedm let života. Ale protože politická situace v Ekvádoru se změnila a Assange už nebyl žádaný, přišla si pro něj před dvěma roky na velvyslanectví britská policie. Od té doby je v britském vězení. USA okamžitě požádaly o jeho vydání. U tamních soudů mu hrozí desítky let ve vězení podle zákona z roku 1917 o špionáži.

Klíčový svědek se stahuje

V celé kauze Assangeho zamíchal kartami klíčový svědek americké FBI. Sigurdur Ingi Thordarson, tehdejší spolupracovník Wikileaks, přiznal, že záměrně vyráběl falešné důkazy proti Assangeovi, které budou mluvit ve prospěch obžaloby a tedy zájmům Spojených států. Jeho svědectví bylo pro americkou stranu naprosto klíčové. Nějaký dopad? Ne. Assange nadále zkoumá vězeňskou celu zevnitř a americká strana tvrdě žádá, aby byl vydán v plen jejich spravedlnosti. A americká spravedlnost stále baží po jeho krvi.

Jdou po krvi

Američtí a kanadští potentáti z řad politiků se celou dobu honu na Assangeho nechávají slyšet v tom smyslu, že by měl být Assange zabit, že si zaslouží smrt, že je horší než teroristé Tálibánu nebo Al Káidy, volají po jeho popravě. Co Assange udělal tak strašného? Šlápl na kuří oko válečným supům a prozradil lidstvu, že ona spravedlivá a demokracii rozvážející armáda USA páchá válečné zločiny. Ke kterémuž tvrzení dodal i písemné a obrazové nevyvratitelné důkazy. Jinak řečeno – odhalil zločiny a za to má po zásluze trpět. Trpí, už bez mála deset let ho drží pod krkem a on není schopen pohybu.

Vězni svědomí?

Stejně jako Rusko honí jako nadmutou kozu svého vězně svědomí Alexeje Navalného, který právě tráví svůj 'volný čas' opět v kriminálu a jeho názoroví souputníci jsou pronásledovaní ruským molochem, honí Spojené státy Juliana Assangeho (a Edwarda Snowdena, který našel azyl právě v Rusku). Přičemž je zjevné, že Julian Assange se fakticky žádného zločinu nedopustil. Jen mluvil, o čem neměl. Jenže je to novinář, člověk, v popisu jehož práce je, aby se honil za pravdou. Pokud je zavřený Assange, můžeme pak bez uzardění tvrdit, že světová média se shlédla v redakční politice našeho Rudého práva. Normalizace, překrucování a velmi hlasité mlčení. Assange odhalil světu špínu armády USA, týrání, vraždění pro potěšení, s nikým to ani nehnulo.

České souvislosti?

Jak je možné, že pro Ministerstvo zahraničních věcí České republiky není bezdůvodné věznění Juliana Assangeho tématem? Jak to, že si MZV nepředvolalo na kobereček amerického velvyslance? Jak to, že nemáme, my, s humanistickou a lidskoprávní politikou, jasně danou linku v Evropské unii, kde bychom hlasitě požadovali vyvolání silného a stálého tlaku na USA stran stažení všech obvinění? To když zavřou Navalného, všem v okolí narostou ramena a ruská velvyslanectví se vyprazdňují po celém kontinentu. Ale Assange? Tiše, nebo se Big Boss (a po informacích, které přinesl Edward Snowden, i Big Brother) šeredně naštve. Je to nemravné. A neskutečně pokrytecké.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb