Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Technologický patent a patent na design. Dva čerchmanti, kteří doslova brzdí vývoj civilizace. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.07.2021
Technologický patent a patent na design. Dva čerchmanti, kteří doslova brzdí vývoj civilizace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Čistě ilustrační mobilní telefon

Mezi technologické patenty lze v USA řadit patenty na software. V USA je patentováno například i odemčení chytrého telefonu posunem prstu po dotykovém monitoru (tuto metodu si patentovala společnost Apple). Posun je přitom naprosto přirozený způsob, jak odemknout dotykový mobil nebo tablet. Firmy tedy musí přicházet s takovými metodami, jako je odemknutí monitoru posunem prstu do kruhu nebo odemčení posunem dvěma prsty.

V roce 1998 firma Microsoft málem zbrzdila vývoj World Wide Web tím, že jí byl uznán patent na kaskádový styl. Díky tlaku veřejnosti od uplatnění patentu Microsoft ustoupil. V roce 1999 si Amazon patentoval nákup za pomoci 'One Click' metody. Tedy metody na jedno kliknutí. Po uznání patentu Amazon ihned žaloval společnost Barnes & Noble, která jela na podobném systému prodeje. Barnes & Noble byli donuceni proces nakupování online ztížit, uměle zkomplikovat, aby se vyhnuli placení výpalného za užívání patentu.

Patentoví právníci

Mezi patentové giganty patří společnost Apple a Samsung. Obě mezi sebou vedou neustálé soudní spory. Zaměstnávají desítky patentových právníků, kteří nedělají nic jiného, než že koncipují žaloby pro užití patentu jejich společnosti. Nebo naopak, koncipují obranu proti žalobám druhých stran. Nejčastěji zkříží své právnické kordy na území USA a Asie. Proč tam? Proč ne v Evropě?

Evropská unie se autorským právům USA brání

Evropská unie se i přes tlak nadnárodních společností snaží udržet patentové právo, a to obzvláště to vztahující se k softwaru, na uzdě. Rozdíl mezi americkým a evropským chápáním patentu je markantní. Zatímco v Evropě spadá vývoj softwaru pod autorské právo, které chrání zdrojový kód softwaru, v USA lze uplatňovat nárok na kompenzace i v případě, že funkce, která vyšla ze zdrojového kódu, je podobná jako u vlastněného patentu. V Evropě je chráněn zdrojový kód, v USA jeho výsledek, tedy například 'One Click' Amazonu nebo odemčení monitoru potáhnutím, které vlastní Apple. Absurditou pak je možnost patentovat si, v rámci softwarového byznysu, i obchodní metodu (viz právě Amazon). Díky evropskému právu jsou nadnárodní společnosti v Evropě tak trochu bezmocné. Soudní spory by zde dopadly většinou v neprospěch žalující strany. V USA se z uplatňování patentového práva stal ovšem velký byznys.

Patenty chrání, ale i škodí

Tento přístup k patentování softwaru přitom zcela očividně škodí samotnému vývoji mobilních zařízení a aplikací. Důvod je jednoduchý – při vývoji musí společnosti myslet neustále na to, zda svým softwarem neporušují patent, který vlastní nějaká gigantická firma. A s ohledem na to, že v USA je již patentována kdejaká blbost, je tu skutečně velká pravděpodobnost, že vývojář stvoří něco podobného. Při uvedení výrobku na trh pak vývojáři hrozí dokonalé zruinování. Korporace si tak svým způsobem hlídají svůj píseček. Jinou cestou je, aby si vývojář užití podobné cesty vývoje zaplatil – tj. aby si právo na užití patentu zakoupil. Nebo aby se nechal gigantem zaměstnat a vyvýjel pro něj, nikoliv za sebe.

Utlouct vývoj patentem

Ale co když je to vývojář jako Bill Gates nebo Steve Jobs? Bez peněz, někde v garáži. Sedí nad geniálním konceptem něčeho, může jím ovlivnit celý svět, ale korporace to ve shodě s právem nedovolí. Radši jej finančně nebo existenciálně (nebo obojí) zničí. Kdo na tom vydělá? Lidstvo určitě ne. Korporace určitě ano. Pro koho je lidská společnost? Pro korporace, nebo pro lidi? A je přínosnější užitek pro všechny, nebo výdělek jen pro pár majitelů neskutečného množství absurdních patentů? Vždyť Apple už má patent i na uživatelské prostředí pro iTunes!

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb