Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koupím auto. Platím prasaty. Nebo chlévskou mrvou. Zn. spěchá. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.06.2021
Koupím auto. Platím prasaty. Nebo chlévskou mrvou. Zn. spěchá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Nesouhlas povede k podobnému stavu?

Technologický a digitální pokrok a jeho výhody. Jsou nekonečné. Českou korunou nezaplatíte v Řecku, ale platební kartou, vydanou v ČR, a s českými korunami na účtu v Řecku zaplatíte bez problémů. Platit kartou je pohodlné, příjemné, výrazně to omezuje možnost okradení. Člověk je takový bezpečnější. Je? No, jak se to vezme. Dokud nezačne vadit, je to fajn.

Debata o zrušení hotovosti a zavedení pouze elektronické měny jede na západ od nás na plné obrátky. Skandinávské země pomalu stahují z oběhu hotovost a nenásilně a formou úlev a nabídek nabádají obyvatelstvo, aby platilo pouze elektronicky. Jenže je tady jeden zásadní problém. Bezhotovostní platby jdou sledovat, a tedy i zneužít. A to rozhodně ne pro dobro konkrétního člověka. Zvláštností je, že stejnou metodu jede v mnohem mohutnější formě komunistická Čína. V centrální Číně už se kartou, případně mobilem, platí všechno, a pokud vytáhnete hotovost, koukají na vás jako na podivný relikt minulosti.

Kriminalita a terorismus

„Ke zrušení hotovosti v budoucnu asi dojde. Nebude to určitě naráz, ale souvisí to též s probíhajícími měnovými válkami,“ řekl pro Hlídacího psa profesor ekonomie Oldřich Rejnuš. Rejnuš se domnívá, že se zrušením hotovosti začne obzvlášť na venkově kvést výměnný obchod. I Evropská unie omezuje od 3. června 2021 pravidla převozu cenností. Důvod? Zamezení kriminality a terorismu. Ale faktický dopad? Ten ucítí v drtivé většině obyčejní lidé. Přece jenom, terorista nejezdí s kufry nacpanými hotovostí. Prostě to tak není.

Profesor ekonomie Rejnuš se bojí, že zrušení hotovosti povede k omezení svobody. „Elektronické peníze vezmou obyčejným lidem poslední zůstatky jejich svobody. Prohlásí vás za viníka čehokoli a zablokují vám účet. Takže se všichni lidé začnou bát o svoji existenci a všemu se dobrovolně podvolí. A nebude se také moc šetřit, vše se ihned utratí. Ekonomika se nebude odvíjet od úspor, ale od dluhů. A zadlužení lidé jsou velice povolní,“ zahlédl širší souvislosti Rejnuš.

Zablokování účtu

A tady jsme u jádra pudla. Zablokování účtu se dočkaly už stovky a tisíce lidí. Že ne? Nemluvím o účtech bankovních, ale o účtech na sociálních sítích. Je v tom takový rozdíl? No, jak to vezmeme. Britský konzervativní aktivista Tommy Robinson si kvůli několika minutám natáčení a komentování před soudním dvorem vysloužil několik měsíců ve vězení. Když vylezl z vězení, zjistil, nejenže nemá účty na sociálních sítích a že jej vyštvali z veřejného života, ale zároveň došel ke zjištění, že mu vypověděla službu i jeho banka. Zrušila mu účet. Peníze Robinson nemohl získat ani přes mezinárodní PayPal. I odtamtud jej odpojili. Persona non grata. Naprosto. Nebýt virtuálního bitcoinu, musel by jít dělat melouchy někde načerno na stavbě a brát výplatu na ruku, v hotovosti. Jenže na západ od nás se čím dál usilovněji přemýšlí o tom, že hotovost můžeme zrušit.

Dobrá, Tommy Robinson pošlapal tolik kuřích ok, že si, v očích mnohých, takovou odplatu společnosti zasloužil. To, že odstřihli od výhod společnosti člověka, který šlapal, tu více, tu méně neurvale na kuří oka, je ovšem metoda přinejmenším totalitní. Viz sociální kredity, které zavedli v Číně. Každý obyvatel Číny, který je zapojený do programu sociálních kreditů, získává a ztrácí své kredity podle svého chování. Přešel na červenou, kredit dolů, nevystavil svůj obdiv té jediné správné komunistické straně, kredit dolů. Kredity se samozřejmě i zvedají, to podle toho, nakolik obyvatel projevil například své nadšení pro první máj. Kredity se v Číně strhávají i za špatné kamarády, to znamená, že by se člověk s vysokým sociálním kreditem neměl stýkat s člověkem s nízkým sociálním kreditem. Jeden s režimem nesouhlasící čínský aktivista popisoval, co se mu po zavedení sociálních kreditů děje. Nesmí jezdit vlakem. Nesmí létat letadly. Nesmí si zažádat o půjčku, o byt. Děti mu nevezmou na školy. Má totiž nízký sociální kredit. Asi jako Tommy Robinson ve Velké Británii? Možná, že se tomu pomalu blížíme.

„Samozřejmě, že je zajímavá myšlenka kontrolovat a řídit obyvatelstvo přes peníze, protože díky penězům můžeme sledovat chování lidí na mikro úrovni a podle toho nastavovat věci na makroúrovni,“ řekla pro Hlídacího psa česká investorka Marcela Hrubošová. Můžeme tvrdit, že to s námi výše postavení, kteří budou nastavovat věci právě na té makroúrovni, budou myslet dobře. Že budou vždy hájit svobodu, skutečnou rovnost před zákonem a nedotknutelnost osobní svobody, ale i právo na soukromí. Ale kdo, a ukažte mi jediného, kdo to bude garantovat, aby mu lidé dokázali věřit? Politici? Státní úřady? Vždyť právě ti odstřihli jak britského, tak i čínského aktivistu. Tedy politici na západě i politici na východě. Nebo vložíme důvěru do bank? Budou se za nás rvát? Kdo tomu věří? To podřízení si společnosti je u zrušení hotovosti příliš nebezpečné. Když se na české mutaci Facebooku někdo zmínil o Tommym Robinsonovi, dostal okamžitě ban. Přestalo se o něm mluvit. Ze strachu? A z jakého jiného důvodu? Strach z odpojení. Když člověka odpojí od Facebooku, svět se nezboří. Ale když ho odpojí od bankovního účtu a k dispozici nebude alternativa ve formě hotovosti? Co pak?

 

Vložil: Štěpán Cháb