Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zakládám nový Facebook. V České republice. Takový jsem já blbec. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.06.2021
Zakládám nový Facebook. V České republice. Takový jsem já blbec. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Facebook, korporace, gigant, před kterým se všichni podvědomě krčíme

Rozhodl jsem se založit novou sociální síť v konkurenci proti všem ostatním jako je Facebook, Twitter, ale i proti gigantovi, jakým je Google. Jsme zemí šikovných lidí, to dáme. Sháním první programátory a mozky otevřené. Zakládáme platformu, koncipujeme celý projekt, dřeme jako mezci, spouštíme. A začínají se hrnout první uživatelé. Pak přijde finanční úřad a zkasíruje nás. To se Facebooku stát nemůže. Tomu ne.

V roce 2012 jsem zaznamenal první vážnou debatu nad tím, že by se měly zdanit mamutí internetové korporace typu Facebook nebo Google. Důvod je jednoduchý. Těží u nás peníze, ale nic tu nenechávají. Třeba dnes na mě na Facebooku vyskočilo pět placených příspěvků, které mě přesvědčovaly, že ODS a koalice SPOLU je ta nejlepší příležitost pro Českou republiku. K tomu se připojily dva příspěvky od Pirátů, kteří slibovali totéž. Všechny byly placené. Takže koalice SPOLU i koalice Pirstanu posílá peníze korporaci, která v naší zemi nedaní, naopak, všechny takto vytěžené peníze si odtáhne do zámoří a tam s nimi šermuje.

Jednání o ničem

Loni se začalo natvrdo jednat o tom, že se zavede konečně ta digitální daň. Z republiky odtékají každoročně miliardy a miliardy korun už desetiletí a naši milí poslanci s tím neudělali nic. Jen do těch miliard přisypali nějaké to drobení ze svých peněženek, abychom si jich více všimli. Kampaň se musí platit. Loni začalo velké debatování, které doposud neskončilo. První návrh byl jednoduchý – zdanit molochy 7 % z příjmů, které u nás získávají. Není to moc odvážné? Nenaštvou se za velkou louží? Naštvou, to víte, že ano. Vláda USA začala neposlušným státům vyhrožovat zavedením cel. Och jéje, dráždit strýčka Sama bosou nohou se nevyplácí. Tak z debaty nebylo nic.

Jen ta šťastná sedmička se začala nesměle snižovat. Nejdříve padl návrh, že se daň sníží na 5 %. Ale stejně, není to pořád moc? Nenaštvou se? A tak KDU-ČSL přišla s šalamounským řešením. Dáme 3 % ze zisku, to snad protektor snese a uvolí se nám odsypat trochu ze zisků. A není to stále moc? ODS přišla s návrhem 2 %. Stejně to bude pro státní kasu vejvar, z kterého se dá nádherně navýšit počet cyklostezek. Jen hloupá ČSSD si seděla na vedení a do omrzení neustále navrhovala, že 7 % zdanění je tak akorát. Drzá ČSSD, to si nedovolil žádný jiný protektorát digitálních kolosů. Ani Francie.

Zdaníme tě k smrti

Ale vraťme se k mnou budovanému Facebooku. Jednalo se samozřejmě pouze o fiktivní plán. Kdybych se pustil do budování sociální sítě, stát na mě dopadne jako holé neštěstí a už za první zisk bych byl ztrestán minimálně 15% zdaněním. A pokud bych se vzpouzel a vyhrožoval zavedením cel, dostanu přes ruce a nuceně využiju pohostinnosti naší vězeňské služby. Protože smrti a daním se nevyhneme. Tedy, jak kdo. Alespoň těm daním, tedy.

Pokud se odvážíme navrhnout, jen navrhnout, že by se digitální mamuti měli zdanit, přijde velké mrzení z vládních kruhů USA, vyhrožují nám z velvyslanectví Spojených států amerických a v tu chvíli to vypadá, že studená válka se rozjíždí nanovo a důvodem budou daně a jejich neplacení. USA začnou jako velký šikanátor mlátit kolem sebe a vyžadovat svačinu ode všech kolemjdoucích. Vybírat daně? Proti jejich mazlíčkům si něco takového nikdo nesmí dovolit, nebo… Nebo a tři tečky bohatě stačí, aby se naši hrdinní politici stáhli do ústraní a tam kuli pikle nad tím, jak obyvatelům své země zvednout daně a s nimi i mandle. Zajímavé je, že s výběrem daní od zmíněných digitálních kolosů mají problémy i samotné USA. Kde je problém? Kdybych založil sociální síť, stát mi ji zdaněním zlikviduje pod rukama. Když sem na válečném oři USA přicválá digitální gigant ze zámoří, naši politici mlčky šoupají nohama a vlastně už deset let nevybírají daně. Není to jejich naprosté, ale naprosté selhání? Nejsou schopni se domluvit sami se sebou, nejsou schopni se domluvit s nejbližšími státy, ani ve vlastním společenství nazývaném Evropská unie. Šoupou nohama a vymýšlí fičuriny s větrníky a soláry. To jsme to dopracovali. A vsaďte se, že až dojde na poslední bouchnutí do stolu, daň pro digitální giganty se bude pohybovat někde mezi dvěma a třemi procenty. Na víc tu nikdo nemá koule. Na celém evropském kontinentu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace