Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Léčivá krev nevinných havířů a rodák, který to dotáhl až na královský trůn. Po kolejích s Českými drahami

10.06.2021
Léčivá krev nevinných havířů a rodák, který to dotáhl až na královský trůn. Po kolejích s Českými drahami

Foto: Vojtěch Dundáček (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Nádražní budova v Poděbradech byla dlouho považována za nejkrásnější v Československu

FOTOREPORTÁŽ Bez nadsázky by se od něj mohli učit mnozí dnešní vládní představitelé. Brilantní diplomat je jediným českým králem, který vzešel z domácí šlechty. Na svou dobu měl Jiří z Poděbrad velké cíle a jeho přáním bylo vytvořit v Evropě mírovou unii států.

To se mu sice nepodařilo, ale i tak zanechal v dějinách významnou stopu. V Čechách se zasazoval o mírové soužití kališníků a katolíků, podporoval obchodní stezky a přispěl k rozvoji hospodářství, které bylo oslabeno husitskými válkami. Dnes se spolu vypravíme do středočeských Poděbrad, které si letos připomínají 550 let od jeho smrti.

 

Poděbrady

První skutečně funkcionalistická stavba na českých železnicích je památkově chráněná od roku 2010

 

Poděbrady

Autorem žulového reliéfu státního znaku u hlavního vchodu je profesor Karel Štipl

Špetka z historie

Město má bohatou historii a první zemědělci se zde usazovali už v pravěku. S názvem Poděbrady se pak setkáváme poprvé v první polovině 13. století. Obrovský rozkvět nastal ve 14. a 15. století, kdy panství získal rod Kunštátů, ke kterému patřil právě i již zmíněný Jiří z Poděbrad. Z kamenného hradu postupně vznikl renesanční zámek, za jehož velkou přestavbou stála v 18. století sama císařovna Marie Terezie. Na významu začaly Poděbrady nabývat počátkem 20. Století, poté co zde byl v roce 1905 objeven první minerální pramen. Kdo by také neznal Poděbradku. První malé lázně byly otevřeny v roce 1908 a od té doby je město oblíbeným cílem pro relaxaci, kulturu a sport.

 

Poděbrady

Socha Elektrifikace železnic od  Jana Kodeta

 

Poděbrady

Okna v hlavní hale zdobí sklomalby Rudolfa Gajdoše přibližně z roku 1960

Z nejkrásnějšího nádraží jen krůček ke kolonádě

Naše putování začínáme na místním vlakovém nádraží. Vlakem z Prahy sem dojedete za pohodlnou hodinku. V druhém směru z Trutnova je to něco málo přes hodinky dvě. Přistoupit se dá například i v Červeném Kostelci, České Skalici či Hradci Králové. Rychlíky brouzdají trať i ve směru na Ústí nad Labem a Rumburk. Milovníky tradičních historických slohů nejspíš nádražní budova na první pohled nezaujme, přesto však byla dlouho považována za nejkrásnější v zemi. Památkově chráněná funkcionalistická stavba vznikla v meziválečném období a její tvar byl inspirován tvarem parní lokomotivy. Díky rozmachu města po objevení minerálních pramenů nebyla původní kapacita nádraží dostačující, a tak vznikl tento unikátní projekt architekta Vojtěcha Krcha.

 

Poděbrady

První, na co narazíte cestou z nádraží, je fontána s plastikou Léda s labutí Břetislava Bendy. Autora inspirovala starořecká báj o ženě spartského krále Tyndarea, kterou svedl Zeus, proměněný v labuť.

 

Poděbrady

Fontána u kolonády má díky rekonstrukci v roce 2004 programovatelné efekty vodotrysků

Z nádraží je to doslova přes ulici k hlavní poděbradské atrakci. Rozsáhlý lázeňský park vybízí k poklidné procházce. Jako první vás zcela jistě zaujme fontána s plastikou Léda s labutí. Výraznější je ale určitě moderní fontána přímo u kolonády. Známá Kolonáda profesora Libenského z roku 1938 se nachází přibližně ve středu parku a přilehlý pavilón skrývá dodnes aktivní minerální pramen, zvaný Boček. Na druhé straně parku, poblíž Jiřího náměstí, na nás čekaly známé květinové hodiny, které zde ukazují čas už od roku 1936 a jsou jednou z hlavních poděbradských atrakcí. Jejich květinová výzdoba je každý rok unikátní a využívá se na ni více než 15 000 sazenic.

 

Poděbrady

Poděbradské květinové hodiny

 

Poděbrady

Kolonáda profesora Libenského

 

Poděbrady

Pramen Boček

Spousta drobných zajímavostí

Přes park jsme došli k malému Jiřího náměstí. Od konce 19. Století mu vévodí jezdecký pomník Jiřího z Poděbrad, kterému je věnována i expozice v přilehlém zámku. Památník krále Jiřího z Poděbrad, patřící pod Polabské muzeum, se zaměřuje na období, kdy místní panství vlastnili páni z Kunštátu. Velká část se pak přirozeně týká přímo Jiřího z Poděbrad. Zámek sice nenabízí klasické zámecké prohlídky, ale nám se líbily i jeho venkovní prostory. A protože jsme v lázních, napili jsme se ze zámeckého pramene.

 

Poděbrady

Původní královský vodní hrad z počátku 12. století dostal současnou barokní podobu v letech 1723-1780 mimo jiné i kvůli návštěvě císaře

 

Poděbrady

Barokní kašna z 18. století na prvním nádvoří byla upravena do současné podoby v 19. století sochařem Bohuslavem Schnirchem

Posledním cílem naší procházky po městě se stal kostel nanebevzetí Panny Marie s přilehlým parkem. Cesta sem vede okolo inundačního mostu s vyznačenými výškami povodní a otevírá i pěkný výhled na historickou budovu místní vodní elektrárny. Kouzelný Havířský kostelíček z počátku 16. století připomíná popravu deseti vůdců povstání kutnohorských havířů. Vzpomínky na tuto událost zůstávaly pro místní natolik živé, že když o více než století později vytryskl poblíž pramen červené železité vody, věřili lidé, že se jedná o krev nevinných havířů a voda je zázračná. Kulturní památkou je i samostatná malá zvonice. Naším osobním bonusem bylo potkání koníků z přilehlého jezdeckého klubu. Myslím si ale, že se rozhodně nejednalo o situaci výjimečnou a běžně jsou zde k vidění. Možná by naopak mohla být soutěž, zkuste sem zajít a nepotkat koně.

 

Poděbrady

 

Poděbrady

Bülowův pramen na vnitřním nádvoří zámku nalezl proutkař baron Bülow v listopadu roku 1904. Byl vyvrtán v hloubce 95,7 metru a utěsněn v roce 1955 a nad ním najdete pamětní desku.

Poděbrady nejsou velkou turistickou atrakcí, která vás na první pohled ohromí. Sice máme větší a slavnější lázně i zámky, nevyvolávají ale takový ten prvoplánový wow efekt, a to je na nich právě to krásné. Já osobně nepotřebuji být každý víkend zahlcena a ohromena. Občas je pěkné absolvovat výlet v poklidu a užít si drobnosti. Člověk si tak potom všímá věcí, kterých by si jinde v záplavě dojmů nevšiml. S malými dětmi je příjemné občas nikam nespěchat, jen si tak sednout v parku, dívat se okolo a jíst piškoty.

 

Poděbrady

Autorem novorenesančního pomníku Jiřího z Poděbrad je Bohuslav Schnirch. Socha není odlita z bronzu, ale je tepaná z měděných plátů, uchycených na vnitřní ocelové kostře.

 

Poděbrady

Pískovcový rokokový mariánský sloup na Jiřího náměstí se sochou Neposkvrněné Panny Marie a čtyřmi sochami světců pochází z roku 1765

Polabská cyklostezka i pro příležitostné cyklisty a děti

Poděbrady leží na trase cyklostezky č. 24. Okruh má necelých 20 kilometrů a vede po trase Nymburk – Lávka – Lánská strouha (Sánský kanál) – chatová osada Babín – Velké Zboží – Poděbrady – Chvalovice – Kovanice – sportovní areál Nymburk – slepé rameno Labe Remanence – anglický park Ostrov – Nymburk centrum. Zajímavou možností je dopravit se do Nymburka vlakem s Českými drahami a odtud vyrazit k některému z výletních cílů v okolí. Přibližně deset kilometrů našlapete k rozhledně Romanka, nosící jméno místní dívenky, která se chodívala s oblibou dívat na průběh stavby. Moderní stavba z roku 2003 nenechá žádného příznivce současné architektury chladným.

 

Poděbrady

Okruh Poděbrady – Nymburk vede po rovině, takže ho zvládnou i malí cyklisté (zdroj Lázně Poděbrady)

Pestrobarevný langur duk čeká v ZOO Chleby

Necelých osm kilometrů od Nymburka nebo přibližně dvanáct kilometrů od Poděbrad leží nejstarší česká soukromá zoologická zahrada Chleby. Rozdělena je na dvě části, Starou ZOO a Novou ZOO. My jsme se vydali automaticky nejdřív do Nové, která nabízí velké výběhy pro prostorově náročnější zvířata, jako jsou lvi a medvědi, a rozlehlé dětské hřiště. Volba to byla trochu nebezpečná, protože dostat děti z hřiště nebývá jednoduché a ani slibování dalších zvířátek u menší dcery moc nebodovalo.

 

Poděbrady

Tomuhle medvědovi už chybí jenom Máša

 

Poděbrady

Král zvířat ve svém hradu

 

Poděbrady

Pozor, roztomilý koráb pouště umí být i nevlídný

Zahrada je opravdu opečovávaná, výběhy jsou řešeny tak, aby byly hezké pro oko – obzvlášť to dětské. Menší zvířata primárně bydlí ve staré části a místní kuriozitou je trio langurů duk. V roce 2016, kdy byl založen zdejší chov, bylo na celém světě v zajetí chováno pouze pět kusů těchto primátů (z toho tři právě v místní ZOO). Chleby se mohou navíc pyšnit tím, že se jim podařilo odchovat již čtyři mláďata. Pestrobarevné opičky patří k ohroženým druhům a jsou vzácnější než například tolik známá panda velká. Bývají považovány za nejkrásnější primáty na světě, protože hrají všemi barvami.

 

Poděbrady

V Chlebech chovají řadu mimořádně vzácných obyvatel

 

Poděbrady

Tak blízký kontakt se zvířaty je pro děti mimořádný zážitek

 

Poděbrady

Kozičky jsou věrné pověsti o nenažraném plemeni, na dobré granulce si ochotně smlsnou kdykoli

Kromě nich tu na vás čekají surikaty, mangusty, giboni a mnoho dalších. Chybět samozřejmě nemůže kontaktní koutek pro děti. A že jsou místní kozičky pořádně vypečené. Jakmile zbystří krmící granule, máte je pomalu až na hlavě.

 

Kam ještě zaskočit aneb Pár tipů na závěr

  • Přímo na Jiřího náměstí má svoji pobočku Muzeum Lega i Film Legends Muzeum
  • Polabské muzeum Poděbrady sídlí v historické budově nejstarší místní školy a jeho součástí je i památkově chráněný špitál z 15. století, zvaný Kunhuta. Expozice seznamuje s dějinami Polabí.
  • Zajímavé budovy: vila Kouřimka, Obereignerova vila, Hotel Libenský, Hotel Bellevue Tlapák
  • Okružní plavbu si můžete užít na výletní lodi Král Jiří

Vložil: Petra Dundáček Božoňová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace