Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okamura o Bártovi: Distancovat se od něj by bylo populární, ale nefér! Nestydím se za lidi, když jsou v největším srabu

10.09.2013
Okamura o Bártovi: Distancovat se od něj by bylo populární, ale nefér! Nestydím se za lidi, když jsou v největším srabu

Autor: stránky TO

Popisek: Tomio Okamura

„Tento víkend jsme stáli před velkým rozhodnutím, které bezesporu výrazně ovlivní náš volební úspěch či neúspěch. Spolu s přáteli ve výkonné radě jsme hlasovali, zda se těchto voleb na naší kandidátce má účastnit také předseda strany Věci veřejné,“ začíná svoje prohlášení šéf hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura.

A pokračuje: Na misce vah byla jeho pověst pošpiněná křivým nařčením a dlouhodobou špinavou mediální kampaní. Na té druhé misce stál náš volební úspěch. Naše průzkumy nám dávají preference nad dvacet procent. Což v praxi znamená, že bychom byli jedním z rozhodujících činitelů ve Sněmovně a prosazení našeho programu - tedy přímé demokracie by bylo více než reálné. 

Náš volební úspěch by nás stál maličkost - distancovat se od Víta Bárty. Bylo by to populární a přineslo by to dokonce body navíc. 

Většina politiků by to zřejmě udělala. 

Bárta mi mockrát pomohl

Jenže k takovému rozhodnutí je třeba říct i druhou stranu - museli bychom se zříci člověka, který mi také mnohokrát pomohl - Víta Bártu jsem poznal kdysi jako ministra, který byl jediný, kdo s námi začal vážně komunikovat například na téma řešení exekutorů či korupce, přijímal naše návrhy a pokoušel se je realizovat - konkrétně to bylo slučování exekucí pod jedním poplatkem nebo třeba navrácení účinné lítosti pro svědky korupce. Prostřednictvím VV se tato témata dostala na vládu a do veřejného povědomí a obojí bylo nakonec vyřešeno. To, že lidem už dnes nehrozí za 5 nezaplacených pokut exekuce v řádu statisíců, to je díky spolupráci Okamury s Bártou. 

Později v opozici Vít Bárta bojoval proti této vládě nejen v parlamentu, ale podporoval mnohá protestní hnutí. Neveřejně, aniž by přitom sbíral nějaké osobní či stranické body.

Stejně tak pomohl i nám, kdy mi představil například člena Národní ekonomické rady vlády ekonoma Pavla Kohouta, jehož kniha dala nakonec našemu hnutí jméno. Vít Bárta mi také představil renomovanou právničku Hanu Marvanovou, která pomáhala tříbit naše myšlenky. Oba nám pomáhali myšlenky propagovat i na veřejných konferencích. 

Byl to opět Vít Bárta, který nás letos na jaře informoval o dohodách o povolební spolupráci mezi pány Kalouskem a Sobotkou z ČSSD, a varoval nás, že volby tito pánové chystají už na letošní podzim s tím, že se hledá jen záminka k pádu vlády. Díky tomuto varování jsme se stihli u ministerstva registrovat včas, abychom se mohli účastnit voleb už v prvním zvažovaném termínu, který tehdy připadal na září. Bez těchto informací bychom skutečně zřejmě nestihli zákonné termíny registrace hnutí k těmto volbám. Vnitro má totiž 60 dnů na připomínky, než dá souhlas s registrací a všichni víme, že mě vnitro jen tak lacino nic nedaruje. V praxi se tomu tak i stalo a naše stanovy jsme museli na žádost ministerstva přepracovávat. 

Dobrý test pro kandidáty

Při zvažování, zda s Vítem Bártou či ne, jsme také přemýšleli o tom, že nás opustí také mnozí naši kandidáti. A došli jsme k závěru, že to bude jenom dobře, jelikož to je velmi dobrý test každého nakolik mně a našemu hnutí věří. 

Výkonná rada hnutí Úsvit se shodla na tom, že lépe je jít do Sněmovny s méně lidmi, kteří obstojí dnes při lámání chleba - ustojí palbu kritiky a mediální špínu - než s davem, který se po volbách rozsype jako pytel blech. 

Došli jsme také jednoznačně k závěru, že hodit dnes Víta Bártu přes palubu, by bylo nakonec k ničemu. Zítra, pozítří bude v zájmu dosažení cíle potřeba další kompromis, další nepopulární rozhodnutí - například podpořit Sobotku s Kalouskem výměnou za zákon o referendu. Nebo vládu ČSSD s KSČM.  

A když dnes hodíme Vítka přes palubu, koho či co budeme muset hodit přes palubu příště? 

Moje paže je pevná

Pokud jde o mne osobně, jsem člověk, který se za lidi, kteří mi kdy nějak pomohli, nestydí ani v nehorším srabu. Moje paže je dost pevná, aby každého z nich podržela v těch nejtěžších chvílích, a to samé čekám od přátel svých. 

Zdůrazňuji, že jsem bytostně přesvědčen o tom, že Vít Bárta nikdy nic neukradl, nikdy nepředražil jedinou zakázku a nikdy nikomu ani žádné veřejné peníze nepřihrál. Jak veřejně nedávno řekl Pavel Kohout, člen NERVu a bývalý předseda dozorčí rady Transparency International, tak Vít Bárta byl jediným ministrem, který začal realizovat protikorupční program doporučený ekonomy z NERVu. A také na to doplatil a ekonomicko-politická mafie, která u nás vládne, mu to spočítala i s úroky.

Vážím si toho, že se mu podařilo snížit ceny stavby dálnic a železnic, kdy se mu podařilo nám všem ušetřit miliardy korun. Od svého vstupu do politiky dává celý svůj plat na charitativní účely, aktivity pro seniory atd. Nyní se zaměřuje hlavně na problémy občanů v Plzni a boj s korupcí a kmotry.

A právě v Plzni je potřeba nasadit adekvátního soupeře exministrovi Pospíšilovi, který jako ministr spravedlnosti po celá léta blokuje řešení problematiky exekutorů, kdy na tuto státem posvěcenou lichvu doplácí miliony našich občanů.

Víta Bártu jsem představil už dostatečně, takže zde jen stručně oznamuji, že bude naším lídrem v Plzeňském kraji.

Bude to nakonec jen na voličích, ne na mě ani na výkonné radě, zda ho občané zvolí a dají mu důvěru, aby je zastupoval. My jen Vítu Bártovi dáváme šanci se veřejně znovu obhájit a získat důvěru.

Nemáme stranické zázemí, nemáme peníze

Naše startovací pozice je oproti ostatním velmi slabá - nemáme rozsáhlé stranické zázemí ani nemáme prakticky žádné peníze. 

To říkám s tím, že peníze od velkých sponzorů odmítáme a financovat se hodláme především z bankovního úvěru, který splatíme po volbách.  

Peníze si nebereme ani od žádné ze stran či hnutí, které se na naší kandidátce objeví. Nechceme být nikomu zavázaní ani být v podezření, že naše rozhodnutí by mohlo ovlivnit cokoli jiného než náš svobodný názor a snahu dosáhnout v České republice změny ústavního systému a zavést u nás přímou plnohodnotnou demokracii. 

Tomio Okamura - předseda

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace