Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Národní park Fiordland - úchvatné scenérie i nejdeštivější místo. S cestovatelem Milošem Beranem popáté na Nový Zéland

05.06.2021
Národní park Fiordland - úchvatné scenérie i nejdeštivější místo. S cestovatelem Milošem Beranem popáté na Nový Zéland

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Fjord Milford Sound

FOTOREPORTÁŽ Národní park Fiordland se nachází na jihozápadním kraji novozélandského Jižního ostrova. Byl založen v roce 1952 a s rozlohou 12 500 km² jde o největší novozélandský národní park. Je součástí přírodní rezervace Te Wahipounamu, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kvůli dřívější ledovcové aktivitě se zde nachází několik fjordů – nejznámějšími jsou Doubtful SoundDusky Sound a  nejnavštěvovanější Milford Sound. Celým územím parku se táhne pohoří Jižních Alp, několik hor přesahuje výšku 2000 m n. m. Oblast také zahrnuje neobydlené ostrovy Secretary Island a Resolution Island.

 

Fjord Milford Sound

Fjord Milford Sound

V parku či na jeho hranicích se nachází několik větších jezer, jako jsou Te Anau, Manapouri,  Hauroko, Poteriteri a Monowai. K nejvyšším vodopádům patří Sutherland Falls a Browne Falls. Původní druhy zahrnují delfíny, tuleně a ptáky, například nelétavý kakapo soví, slípka takahe nebo kivi. K zavlečeným druhům patří myši, krysy, zajíci a jeleni.

 

Kolonie lachtanů

Kolonie lachtanů

Lesy tvoří zejména pabuky a jsou přítomné mnohé endemické kapradiny (např. Blechnum discolor nebo Sphaeropteris medullaris). Ve Fiordlandském národním parku se nachází turistické trasy Milford Track, Kepler Track, Hollyford Track a Routeburn Track. Do některých částí parku se dostanete jenom vlastní lodí, a máte tak možnost ocitnout se sami v naprosté pustině.

 

Jeden z vodopádů fjordu

Jeden z vodopádů fjordu

Osmý div světa Rudyarda Kiplinga

Milford Sound je nejznámějším novozélandským fjordem a obvykle je považován i  za nejkrásnější. Byl poprvé řádně prozkoumán britskými velrybáři, kteří sem začali jezdit počínaje rokem 1793. Jeden z nich, kapitán John Grono, se  narodil poblíž města Milford Haven ve Walesu, což dalo pravděpodobně fjordu jeho název.

 

Na zdejších silnicích můžete potkat i dům

Na zdejších silnicích můžete potkat i dům

Milford Sound je tak jedním z nejnavštěvovanějších míst Nového Zélandu vůbec, a to navzdory tomu, že se nachází hodně daleko od velkých měst v téměř naprosté divočině. Krásy tohoto zálivu zhlédne ročně okolo 550 000 turistů. Mnozí cestovatelé prohlašují, že putování po silnici, která do malé vesničky Milford Sound vede, je nejkrásnější jízdou na světě. V nejvyšším bodě trasy Te Anau – Milford Sound vybudovali novozélandští inženýři tunel, stavbu v horském terénu Nového Zélandu  velmi ojedinělou. Nese název Homer Tunnel, je dlouhý 1,219 metru a byl postaven v letech 1935 – 1954. Stavba byla dost náročná a kromě technických obtíží ohrožovaly stavbu především laviny, které dokonce zabily tři dělníky. Tunel je ovšem pouze jednosměrný a jsou zde semafory.

 

Hollyford camp

Hollyford camp

Jednosměrná je na Novém Zélandu i většina mostů. Výhled na fjord je skutečně úchvatný. Fjord Milford Sound je dlouhý 15 kilometrů. Jeho dominantou je hora Mitre Peak, která je oblíbená hlavně u fotografů. V samotném Milford Sound máte několik možností. Většina lidí volí plavbu vyhlídkovou lodí, která trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny a dostanete se až k ústí fjordu do Tasmanova moře. Můžete si však vypůjčit i kajak. Jedna varianta plavby nabízí i vycházku. Další možností je let vrtulníkem. Okolní vodopády, padající ze strmých skal, líně se povalující lachtani na balvanech nebo mlžné závoje dotvářejí neopakovatelnou atmosféru.

 

Irové mají smysl pro humor

Irové mají smysl pro humor

Milford Sound je nejdeštivějším místem Nového Zélandu a jedním z nejdeštivějších míst na světě mimo tropickou oblast vůbec. Roční průměr srážek je zde kolem 6800 milimetrů. Za obzvlášť vydatného deště může napadnout až 250 milimetrů srážek denně! Není tedy divu, že přestože Milford Sound leží v mírném pásu, rostou v jeho okolí místy deštné pralesy.  Důvodem vysokého výskytu deštivých srážek je tzv. orografické proudění vzduchu. Silné větry, nasycené vodní vlhkostí, stoupají po strmých svazích hor vzhůru, kde se ochlazují a vytvářejí mraky, z nichž často prší.

 

V kampu najdete 25 dřevěných chatek

V kampu najdete 25 dřevěných chatek

Půvabný irský Hollyford Gunn’s Camp

Cestou zpět jsme zahlédli odbočku ke kempu. Protože jsme měli mokré stany i další vybavení, zajásali jsme. Brzy jsme dojeli k půvabnému irskému kempu, nazývanému Hollyford či také Gunn’s Camp. Založili ho v roce 1938 otec se synem irského původu a původně sloužil k ubytování dělníků, pracujících na stavbě silnice a tunelu. Irové mají smysl pro humor, když jsem se ptal v recepci na wifi, recepční mi ukázal do lesa, že tam běhá. V kampu najdete 25 dřevěných kabin. Kemp má i svoje vlastní muzeum s exponáty z pionýrských dob. Najdete tu třeba zubní vrtačku se šlapacím pohonem, ale i stehenní kost z obřího nelétavého ptáka moa, kterého pravděpodobně vyhubili Maorové ještě před příchodem Evropanů.

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace