Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cyklohráček, výletní vlaky do Brd a Českého ráje, přeprava i půjčování kol… Výletní vlaky znovu brázdí Středočeský kraj

28.05.2021
Cyklohráček, výletní vlaky do Brd a Českého ráje, přeprava i půjčování kol… Výletní vlaky znovu brázdí Středočeský kraj

Foto: České dráhy (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Teplé počasí láká k jarnímu výletu na kole a vy žádné nemáte? Žádný problém, v cyklopůjčovnách ČD Bike si bez problému vyberete

České dráhy připravily pro turistickou sezónu ve Středočeském kraji zajímavé novinky: Cyklohráček s pojízdnou dětskou hernou a speciálním vozem pro kola, výletní vlaky do Brd a Českého ráje a v neposlední řadě se dostanete vlakem k atraktivním cyklotrasám. V článku najdete i přehled půjčoven kol v Praze a Středočeském kraji.

Na železnici začala turistická sezóna. Naplno se rozjely víkendové výletní vlaky, otevřely se půjčovny kol a svou sezónu odstartovalo také železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka. A kdyby bylo náhodou ošklivé počasí, můžete se vlakem vydat za vláčky do pražského Království železnic.  

Cyklohráček vozí hračky i kola

O víkendech a státních svátcích dvakrát denně vyjíždí na svou trasu pestrobarevná souprava Cyklohráčku. Startuje uprostřed Prahy na hlavním nádraží, projede dlouhé Vinohradské tunely, Vltavu překoná po ocelovém vyšehradském mostě a nabídne jedinečný pohled na Pražský hrad, pak šplhá po legendárním Pražském Semmeringu, aby mohl pokračovat do Hostivice a Zákolanským údolím do Slaného a několikrát do roka až do Zlonic.

O Cyklohráčku platí víc než o jiných vlacích okřídlené úsloví, že cesta je cíl. Nejenže za okny ubíhá kouzelná krajina, ale v jeho vagóncích se lze dobře bavit. Na své cestující zde čeká vůz plný balónků, vedle je vůz plný hraček, další vůz je plný her, kde můžete zvítězit nad svými spolucestujícími. Na palubě vlaku se dá malovat a podnikat mnoho dalších aktivit.

 

Cyklohráček 

V soupravě je také vůz určený pro přepravu kol, kam lze nastoupit se svým jednostopým parťákem a podniknout pořádnou jízdu. Cyklohráček vás doveze třeba do blízkosti populární zříceniny hradu Okoř proslavené písňovým textem „Na hradě Okoři, světla už nehoří, bílá paní šla už dávno spát“, k příjemné malé Zoo v obci Zájezd, románské rotundě na Budči nebo do historického města Slaný.

Vzhledem k výlukovým pracím na trati je Cyklohráček odkloněn od 15. 5. do 6. 6. 2021 na objízdnou trasu přes Kralupy nad Vltavou a Zvoleněves. O víkendech od 12. do 27. 6. 2021 změní dokonce úplně svoji trasu a pojede do Rakovníka. Cestující Cyklohráčku tak budou moci netradičně navštívit i muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde Cyklohráček zastaví.

Vlakem do ráje i do Brd

„Stále populárnější jsou také přímé výletní spěšné vlaky s možností přepravy kol, které vypravujeme o víkendech a státních svátcích do Českého ráje a do oblasti Brd. Z pražského hlavního nádraží tak lze cestovat těmito vlaky například do Jinců, Příbrami, Březnice nebo Blatné a z Masarykova nádraží pak do Jičína, Rovenska pod Troskami, Hrubé Skály nebo Turnova. Zastávek po trase je však mnohem více. V obou případech je jízdní řád připraven tak, aby se dal stihnout celodenní výlet na kole nebo výšlap v turisticky atraktivních oblastech,“ upozorňuje regionální obchodní ředitel Českých drah pro Prahu a Středočeský kraj Jakub Goliáš.

Na takových výletech mohou dobře posloužit také aplikace Českých drah pro chytré telefony. „V aplikaci Vlakem na výlet je možné najít tip na cyklistický výlet nebo pěší túru, která začíná a končí ve stanicích našich vlaků. Data v aplikaci provedou výletníky po celé trase a upozorní na řadu zajímavých míst. Druhá aplikace, Můj vlak, umožní kdykoliv a kdekoliv vyhledat spojení, upozorní na případné výluky a mimořádnosti a je v ní velmi snadný nákup jízdenky. Při kontrole jízdních dokladů ve vlaku pak stačí průvodčímu jen ukázat příslušné údaje v mobilu,“ vysvětluje Jakub Goliáš.

Na pěší výšlap nebo cyklovýlet se dá vydat i běžnými spoji. Většina regionálních vlaků Českých drah v okolí Prahy přepravuje jízdní kola. Populární vlaky jezdí například po legendárním Posázavském Pacifiku, který doveze výletníky do oblasti dolního Posázaví, kde je možné projít známou Posázavskou stezku nebo třeba navštívit malebné městečko Týnec nad Sázavou. Tato trať má také neméně atraktivní větev z Vraného nad Vltavou do Dobříše. Turisté zde mohou navštívit mimo jiné památník Karla Čapka ve Strži, zámek Dobříš nebo se vydat na výlet do krásné okolní přírody. Vlaky Českých drah se lze přiblížit také na desítky startovních míst značených turistických cest a populárních cyklostezek, třeba kolem Berounky, Vltavy, Labe, Sázavy nebo k lesům mezi Říčany a Kostelcem nad Černými lesy.

„Vyrazit na výlet vlakem má hned několik výhod. Nemusíte se vracet zpátky k zaparkovanému autu, trasu můžete operativně změnit a nastoupit do vlaku v jiné zastávce. Odjet se dá také dřívějším nebo pozdějším spojem,“ připomíná Jakub Goliáš.   

Dráhy kola také půjčují

České dráhy jízdní kola nejen přepravují, ale také půjčují. Cyklovýlet tak může podniknout i ten, kdo nemá vlastní kolo. Služba se označuje ČD Bike a České dráhy ji nabízejí hlavně tam, kde se dá jezdit na kole nejlépe např. v Polabské nížině. Kompletní seznam stanic, které tuto službu poskytují, lze vyhledat na www.cd.cz.

„Kola v půjčovnách odpovídají všem předpisům, jsou po každém klientovi čištěna a dezinfikována. To platí také o dalším vybavení, které si lze vypůjčit, jako jsou třeba přilby nebo dětské cyklosedačky. V některých místech si mohou zájemci půjčit vedle kol také koloběžky a v Praze nabízíme i elektrokola. Další výhodou je bezplatná přeprava zapůjčeného kola na vybraných tratích, takže není žádný problém se z výletu pohodlně vrátit, i když dojdou síly nebo když výletníka zaskočí špatné počasí,“ zmiňuje výhody půjčoven ČD Bike Jakub Goliáš.  

Máme také tip na železniční zážitky, kdyby bylo ošklivé počasí. Vlakem je možné přijet na pražský Smíchov a navštívit Království železnic. Malý svět v měřítku 1 : 87 představuje na více než 500 metrech čtverečních vlaky a kouzelnou českou krajinu, včetně mnoha charakteristických staveb. Dominantou je i několik zmenšených hradů postavených podle skutečné předlohy. Na obřím kolejišti se nepohybují jen vlaky, ale jezdí tam i auta a hýbou se i další detaily. Navíc je v Království železnic mnoho dalších zábavných i poučných věcí.  

 

Přehled půjčoven kol v Praze a Středočeském kraji

  • Praha-Smíchov (také elektrokola, dětská kola a koloběžky)
  • Beroun
  • Lysá nad Labem (také dětská kola)
  • Mělník
  • Poděbrady
  • Nymburk hl.n. (také koloběžky a dětská kola)
  • Neratovice

 

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace