Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kšefty přes virtuální svět. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.05.2021
Kšefty přes virtuální svět. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Bitcoin jako hybatel budoucnosti? Kdo by to byl před deseti lety řekl

Hodnota Bitcoinu stoupla z neděle na pondělí o pět tisíc dolarů. Jeden Bitcoin jde koupit (nebo prodat) za 36 tisíc dolarů. Před měsícem jste za stejný Bitcoin mohli zaplatit 63 tisíc dolarů. Pokles hodnoty virtuální měny téměř o polovinu během jednoho měsíce. Nádherný nástroj pro spekulanty. Pokud spekulant nakoupil v listopadu 2020, kdy stál jeden Bitcoin 16 tisíc dolarů, v dubnu měl Vánoce, protože hodnota virtuální měny se za tu dobu zečtyřnásobila. USA i Čína, ruku v ruce, chtějí Bitcoin regulovat. Ekologové na účet Bitcoinu tlučou na poplach.

Zajímavý v tomto ohledu je twitterový účet Elona Muska. 27. ledna tohoto roku byl Bitcoin na cestě k pomalému ubývání své hodnoty. Ten den ovšem Musk na svůj twitterový účet umístil hashtag #Bitcoin se zašifrovaným komentářem „Viděno zpětně, bylo to nevyhnutelné." Tato krátká větička zvedla hodnotu Bitcoinu z 30 téměř na 60 tisíc dolarů. A co bouře na Muskově Twitteru před týdnem, kdy pro jeden Muskův tweet spadla cena Bitcoinu o celou čtvrtinu své hodnoty? Naprosto fascinující měna, kde stačí, aby Elon Musk napsal tweet o pěti slovech a její hodnota vystřelí (nebo klesne) a vytváří tak milionáře, případně žebráky. A to během prakticky okamžiku.

Aby se hodnota Bitcoinu zdvojnásobila, stačily jí k tomu tři týdny. Stejné tři týdny jí ovšem stačily na to, aby se hodnota zase propadla na 30 tisíc. Stabilita není předností Bitcoinu a je tedy určená výhradně pro spekulanty s měnami. Prodávat (a kupovat) za ně rohlíky by bylo riskantní. Ráno je prodáte za ekvivalent dvou korun, abyste večer zjistili, že jste rohlík vlastně prodali za korunu. Protože Musk odpoledne tweetnul, že se mu hnula střeva a dá k tomu hashtag Bitcoin.

EkoBitcoin

Těžba Bitcoinů, která v dřevních dobách začátků Bitcoinu probíhala na domácích počítačích, nyní probíhá na bitcoinových farmách. Což jsou obrovské haly plné nejvýkonnější počítačové techniky, která dnem i nocí páruje transakce v Bitcoinech a tím je zároveň těží. K Bitcoinům je takovým způsobem čím dál těžší se protěžit, protože jejich počet ubývá, jelikož je vytvořen už nyní s omezeným a konečným počtem. Ekologové spočítali, že těžba Bitcoinů takovýmto způsobem vysaje celosvětově a každý rok tolik elektrické energie jako celá Argentina. Na to konto se ozval opět Elon Musk, který rozvířil fámy, že Tesla nebude obchodovat v Bitcoinech, protože je to neekologické, načež hodnota Bitcoinu klesla o čtvrtinu. A zase začala stoupat (viz zvýšená hodnota o 5 tisíc dolarů za pouhých 12 hodin z neděle na pondělí), když Musk úmysl neobchodovat v Bitcoinech nepotvrdil (ale vlastně ani nevyvrátil).

USA a Čína

Obě velmoci si chtějí na Bitcoin došlápnout a regulovat jej. Nyní je Bitcoin vládami nedotknutelný, neregulovaný (a proto může dělat takové kotrmelce u své hodnoty). USA i Čína chtějí Bitcoin a další kryptoměny zregulovat, protože, jak tvrdí, jejich prostřednictvím může docházet jak k daňovým podvodům, tak i k financování kriminality. Jen si vzpomeňte na ´darkweb´, kde si můžete sehnat vše od dětské prostitutky, přes nájemnou vraždu až po tvrdé drogy nebo nelegální zbraně. To vše se děje prostřednictvím Bitcoinu. Českou korunou nebo dolarem tam zaplatíte ztuha. Proč? Protože regulované měny jsou dohledatelné. Neregulované nikoliv. Ty jsou skryté dohledu státu a jeho bezpečnostních složek. USA i Číně jde ale daleko více o to, aby v Bitcoinech nekončily miliardy jejich měn a velké firmy se tak nevyhýbaly placení daní.

Svět kryptoměn je fascinující, technologicky, politicky i finančně. Ale dovoluje, ba přímo vyzývá, k obcházení států. Což může na první pohled vypadat zajímavě, ale ve výsledku to může také citelně nabourávat celý systém politického i společenského zřízení, které na světě je. Od demokracií, korpokracií až po diktatury. A tak je prostě prostor pouze pro regulaci. Protože systém se musí bránit svému rozkladu zevnitř. Bitcoin jako filozofie nenabízí i další dimenze, které by braly ohled na běh společnosti, nabízí jen chamtivost. Proto se nikterak nebráním tomu, aby byl ‘svobodný‘ svět kryptoměn zregulovaný a pod dohledem států. Pokud by nebyl, je pravděpodobné, že si v kryptoměnách vychováme budoucího tyrana. Není bez zajímavosti, že si společnost Microsoft minulý rok zaregistrovala patent pro kryptoměnu s rozhraním v lidském těle. Mikročipový implantát v lidském těle, který je spojený s cloudovým systémem a sbírá biometrická data. Tam bychom se měli mít na pozoru. Trochu tajemna nepostrádá ani skutečnost, že patent má registrační číslo WO/2020/060606. Máme tady nějakého záhadologa?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace