Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak ne, srabi na věky a bez pardonu. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.05.2021
Tak ne, srabi na věky a bez pardonu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Inkriminovaný snímek na Twitteru

Popisek: Martin Dvořák, český velvyslanec v Kuvajtu

Český velvyslanec v Kuvajtu v reakci na izraelsko-palestinský konflikt, asi zmámen múzami, vysekl na svém osobním instagramovém účtu post, kde se postavil na stranu Izraele s textem „Stojím za Izraelem“ a přidal fotkou vlastní osoby s vlaječkou Izraele. Následně se velmi upřímně omlouval celému Kuvajtu, všem muslimům a lidem v Palestině, protože Kuvajťané mu v postu vymáchali čenich. Stáhnout ocas a v tichosti si něco myslet, ale něco jiného pak říkat. Smutné.

V Kuvajtu byl český velvyslanec Martin Dvořák protažen kanály sociálních sítích, volalo se po jeho vyhoštění ze země. Vše rámoval hashtag #FreePalestine. „Bylo to ode mne extrémně necitlivé vůči citům mnohých mých blízkých kuvajtských a muslimských přátel, a chci se jim omluvit, stejně jako všem Kuvajťanům a Palestincům a každému, kdo se kvůli tomu cítí ukřivděný,“ nechal následně velvyslanec publikovat pod hlavičkou českého velvyslanectví v Kuvajtu. Ale, ale, pod hlavičkou českého velvyslanectví?

Pokleknutí nás všech

Takže, když to vezmeme do důsledku, jsme se Kuvajtu, a všem dalším zmíněným, za velvyslancova slova na jeho soukromém účtu omluvili my všichni. Však, velvyslanectví v jiné zemi je naší prodlouženou rukou v oné zemi. Takže jsme, prostřednictvím slov pana Dvořáka, padli na kolena a omlouvali se Kuvajťanům za to, že máme múzami políbeného velvyslance? To jsou mi věci. Nebylo by daleko vhodnější, kdyby si svůj dokonale neupřímný popel sypal velvyslanec na vlastním soukromém profilu a nešpinil jím české zastupitelství v Kuvajtu, které by mělo být sebevědomé, hrdé a které by mělo stát za zahraničními zájmy a postoji České republiky? Která, když jsme u toho, stojí za politikou Izraele, nikoliv teroristické organizace Hamás?

Hra na aktivistu

Kuvajťané volají po jeho odvolání? Myslím, že se k nim připojím. Jen z jiného důvodu. Velvyslanec Dvořák naprosto selhal ve své roli velvyslance. Jeho rolí není, po vzoru primátora Hřiba, kecat do mezinárodní politiky, ale budovat ve své hostitelské zemi povědomí o domovské zemi, navazovat kontakty, být k dispozici občanům domovské země. Ne si hrát na aktivistu a ministra zahraničí. A když už to udělá, měl by být okamžitě vypeskován českým zamini. Z lidského hlediska je pak jeho neupřímné blábolení stran omluv všemu živému jen další pohlavek a naprosté fiasko. Protože očividně stojí za Izraelem, což na svém instagramovém účtu deklaroval, ale zároveň poukázal i na svou slabost, protože si za svým postojem nedokázal stát a obhájit jej. Byl to jeho osobní účet, nikoliv účet velvyslanectví. Takže mluvil za sebe, nikoliv za Českou republiku. A pak je na něm, aby si ve své hostitelské zemi obhájil svůj postoj a nebral si jako rukojmí velvyslanectví České republiky, na kterou tím pádem vrhnul špatné světlo. Ukázal osobní slabost a neobratnost, ukázal svou křivost a ohnutou páteř. A jeho prostřednictvím udělal slabou, křivou, bezpáteřní a neobratnou i Českou republiku. Něco jako kdybych přepadl babičku s nákupní taškou a následně nutil naši šéfredaktorku, ať si to jde do kriminálu odsedět za mě.

Sepsat taková slova a publikovat je v prostředí muslimského Kuvajtu byla chyba. Obzvláště, když je Dvořák velvyslancem a jeho rolí, mimo jiných, je zachovat neutralitu. Dobrá, stane se, publikoval na svém osobním profilu diplomatický přešlap. Pak měl ovšem čelit svým problémům a svůj postoj obhájit, případně se vzdát svého výnosného místa, protože takhle z České republiky udělal v Kuvajtu hadr na podlahu. A to je naprosto nepřípustné.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace