Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vyhnat tisíc démonů a zapřáhnout do pluhu samotného ďábla. Testováno na dětech

19.05.2021
Jak vyhnat tisíc démonů a zapřáhnout do pluhu samotného ďábla. Testováno na dětech

Foto: Vojtěch Dundáček (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Sázavský klášter, spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa, patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách

FOTOREPORTÁŽ Návštěva Sázavského kláštera u nás připadla na školní den. Protože jsme měli pro mladší dceru hlídání, rozhodli jsme se zajet se starší po škole někam, kam bychom se s rok a půl starým prckem nevydali. S nápadem přišel manžel, který se chtěl podívat do jedné z hlavních lokací z úspěšného českého počítačového RPG Kingdom Come: Deliverance.

V Sázavském klášteře nám paní průvodkyně mimo jiné potvrdila, že jim od uvedení hry na trh stoupla návštěvnost a v současnosti se zvažuje věnovat jí tematicky jednu místnost v klášteře. Byla to i praktická varianta, vzhledem k nepřejícímu počasí. Parkoviště je jen kousek od kláštera, takže se nemusíte bát lahůdky typu průtrž mračen uprostřed výletového výšlapu.

 

Sázavský klášter

Nad překrásným klášterem se vznáší zvláštní atmosféra, jakoby se tu do vůně kadidla mísil závan pekelné síry. Posvěcené místo má velmi blízko k pohanským zvykům a tradicím.

 

Sázavský klášter

Centrum cyrilo-metodějských tradic a staroslovanského písemnictví tvořilo protiváhu latinsky hovořícím kněžím a vyslancům Říma a na hrabivý Vatikán tu vždy hleděli tak trochu s despektem

Poustevník, který přemohl ďábla

Osobnost svatého Prokopa má nesporně své kouzlo i pro nejmenší. Světec, který je duchovním ochráncem české země, se počátkem 11. století usadil pod klenbou jedné jeskyně nad řekou Sázavou. Zde žil poustevnickým životem a osamocen se věnoval modlitbám. Podle pověsti musel z jeskyně vyhnat tisíc démonů a do pluhu zapřáhl samotného ďábla a donutil ho zorat skromné políčko. Svým příkladným životem vzešel ve známost v širokém okolí. Navštěvovaly ho čím dál větší houfy lidí a naslouchaly jeho kázáním.

 

Sázavský klášter

Základy kostela sv. Kříže

Postupně se kolem něj vytvořila skupina poustevníků, pro něž se stal duchovním otcem a předával jim své životní zkušenosti a vzdělání. To ho také vedlo k vybudování prostého dřevěného kostela nad svou jeskyní. Velmi důležitým se stalo jeho setkání s přemyslovským knížetem Oldřichem, které vyústilo v přebudování poustevnické vesničky v benediktinský klášter se slovanskou liturgií a vzdělaností, jehož se stal svatý Prokop prvním opatem. Po jeho smrti přibývala svědectví o zázracích v životě lidí, kteří se na něj posmrtně obraceli se svými prosbami. Svatý Prokop byl svatořečen již 4. července 1204 přímo v Sázavě, a stanul tak po boku prvních patronů českých zemí – sv. Ludmily, sv. Václava a sv. Vojtěcha.

 

 

Troška z virtuálního světa – Kingdom Come: Deliverance

  • Projekt českého nezávislého studia Warhorse Studios
  • Jedna z nejúspěšnějších českých počítačových her se odehrává v Čechách po smrti krále Karla IV., kdy je jeho syn Václav IV. uvězněn nevlastním bratrem Zikmundem a české království je napadeno Zikmundovou armádou
  • Kromě Sázavského kláštera navštívíte například město Rataje nad Sázavou a místní zámek, hrad Pirkštejn, kostel sv. Jakuba Většího v Rovné, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích
  • Třetí nejúspěšnější projekt na Kickstarteru v roce 2014, kdy se podařilo od fanoušků na vývoj hry vybrat neuvěřitelných 1,1 milionu euro
  • Do prodeje šla hra v únoru 2018 a během několika prvních týdnů se prodal milion kopií
  • Následně se hra dočkala několika rozšíření
  • Kingdom Come: Deliverance

 

Rozkvět kláštera přerušili husité i Josef II.

Sázavský klášter je třetí nejstarší mužský klášter v Čechách. Původně dřevěný objekt prošel románskou, gotickou, barokní a později pod světskými majiteli i neorenesančně klasicistní přestavbou. Z našeho pohledu je velmi významná hlavně gotická přestavba. V 14. století přišla do Sázavy huť Matyáše z Arrasu, která byla i u stavby katedrály sv. Víta v Praze, a pozměnila původní stavební plán.

 

Sázavský klášter

 

Bohužel plánovaný gotický chrám s monumentálním síňovým trojlodím nebyl nikdy dostavěn, protože v roce 1421 vtrhla do Sázavy husitská vojska, vyhnala všechny mnichy i stavitele a Sázavský klášter padl na déle než dvě stě let do rukou světských vlastníků. Nový rozkvět přišel až v období baroka, kdy celý areál a část panství odkoupil od Valdštejnů břevnovsko-broumovský opat Seifert. Do kláštera v té době začaly proudit davy poutníků a do popředí se dostala opět i osobnost sv. Prokopa a s ním spojené příběhy.

 

Sázavský klášter

 

K Sázavskému klášteru se váže řada pověstí. Například o třech hvězdách, které jsou vytesány do zdí místní zvonice. Komu se podaří najít všechny tři, splní se mu nejtajnější přání. A také třeba čertovská – když na schodech cestou z krypty zakopnete, do roka a do dne vám prý vyraší na hlavě čertovské růžky.

Na vrcholu barokního rozvoje byl klášter zrušen úředním aktem císaře Josefa II. z roku 1785. V meziválečném období se ještě jednou o obnovu mnišského života pokusili benediktinští mnichové z Emauzského kláštera v Praze. Tento pokus byl však zastaven druhou světovou válkou a následně nástupem komunistického režimu. V současnosti je správcem klášterního areálu Národní památkový ústav a vlastníky jsou z části český stát a z části římskokatolická církev.

 

Sázavský klášter

Klášter byl v Čechách 11. století pokračovatelem tradice slovanské vzdělanosti, započaté na Velké Moravě apoštoly Slovanů sv. Cyrilem a sv. Metodějem. V expozici najdete například unikátní hlaholské rukopisy Kyjevských listů, Hlaholských zlomků či Remešský evangeliář.

Od Velkomoravské říše po barokní fresky

Severní klášterní zahrada se základy kostela sv. Kříže z roku 1070, které byly objeveny v rámci archeologického výzkumu, je volně přístupná. Najdete zde opravdu klidné místo k zastavení, vhodné pro relaxaci a odpočinek. Komentovaný prohlídkový okruh Svatoprokopská Sázava vás provede exteriéry i interiéry kláštera. Interiéry jsou věnovány výstavě, odkazující na staroslovanské období, s nejstaršími exponáty, spadajícími až do dávné Velkomoravské říše. K vidění zde jsou zbraně, předměty běžné potřeby, šperky i staré knihy a informační tabule vás seznámí s historickým vývojem kláštera.

 

Sázavský klášter

Archeologické nálezy datují počátky osídlení až do doby neolitické (kamenné)

Tato část prohlídky probíhá bez průvodce, a je tedy možné si vše v klidu prohlédnout. Až mě překvapilo, jak se moje šestiletá dcera zajímala o téměř každý exponát a chtěla vědět, co to je a k čemu to slouží. Neopomenutelnou součástí prohlídky jsou barokní fresky, které postupně odkrývají restaurátoři v křížové chodbě. Předpokládá se, že restaurátorské práce potrvají ještě déle než deset let.

 

Sázavský klášter

Vzácná barokní fresková výzdoba, která vypráví příběhy ze života sv. Prokopa a některé důležité události z tisícileté historie jeho kláštera,  byla objevena pod mnoha vrstvami přemaleb v  roce 2007. Od roku 2008 jsou zabílené malby z poloviny 18. století postupně odkrývány.

 

Informace pro návštěvníky:

Vstupné:
plné 110 Kč
snížené 80 Kč
děti do 6 let zdarma

Otevřeno:
- Svatoprokopská Sázava (základní okruh)
   květen, září – říjen 10:00 – 15:30
   červen 10:00 – 16:45
   červenec – srpen 10:00 – 17:00
- Severní klášterní zahrada
   květen, září – říjen 10:00 – 16:00
   červen 10:00 – 17:00
   červenec – srpen 10:00 – 18:00

Parkoviště je zhruba 250 metrů od kláštera, u mostu přes řeku Sázavu
parkovné 20 Kč/h

Klášter otevře své brány , až to vládní nařízení umožní.

 

Kostel sv. Prokopa spravuje Římskokatolická farnost Sázava – Černé Budy. Od 22. 2. 2019 byl uzavřen na dva roky z důvodu rekonstrukce. 

Vložil: Petra Dundáček Božoňová