Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je tu otázka úniku korony z laboratoře. Z konspirační sféry se ocitla na talíři vážné debaty. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.05.2021
Je tu otázka úniku korony z laboratoře. Z konspirační sféry se ocitla na talíři vážné debaty. Komentář Štěpána Chába

Foto: Ilustrační fotomontáž Pixabay

Popisek: Čína a zdravotnictví pro celý svět

Vědci z uznávaných a prestižních univerzit napsali otevřený dopis, kde se dožadují podrobnějšího zkoumání otázky, zda virus způsobující onemocnění covid-19 neunikl z laboratoře. Dopis následně publikovali v uznávaném časopise Science mikrobiolog David Relman ze Stanfordské univerzity a virolog Jesse Bloom z Washingtonské univerzity. Podepsalo se pod něj dalších 18 vědců.

Dopis sepsali a publikovali i přesto, že Světová zdravotnická organizace (WHO) po prvním zkoumání v Číně konstatovala, že únik z laboratoře je extrémně nepravděpodobný. Tedy jej prakticky vyloučila z možných vysvětlení původu epidemie. A právě na studii WHO vědci v otevřeném dopisu upozorňují. Zdůrazňují, že na místě proběhlo zkoumání, ale to měla pod palcem čínská polovina týmu WHO, zbytek týmu nečínského původu pak vypracoval pouze analýzu předaných informací.

Nás mnogo na čínský způsob

Ač se Čína tváří jako pokroková, je to země, která neproslula svou lidumilnou spravedlností. Ba naopak. Proto tu musí nutně přetrvávat podezření, že celé WHO byly předány jen takové informace, které by Čínu z případného pochybení vyvinily. A to je třeba vyvrátit (případně potvrdit) nezpochybnitelnými fakty, které ovšem nevypracuje pouze Čína, ale tým složený z výzkumníků a analytiků z celého světa. Logicky, lze přece předpokládat, že čínští výzkumníci mohou lhát. Na příkaz. Ze strachu. Nás mnogo se totiž elegantně přesunulo do Číny. A proto na jedné autoritě nezáleží. Každý je vyměnitelný. Obzvláště ten, který by rád řekl pravdu. Vzpomeňte na lékaře ve Wu-chanu, který ještě v listopadu křičel, že covid je pohroma. Umlčeli ho, odstranili ho. V Číně se nepohodlná pravda nenosí.

„Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní, založené na datech a zahrnující širokou expertizu, podléhat nezávislému dohledu a zodpovědně řízené, aby byl minimalizován střet zájmů," požadují podepsaní vědci. A střet zájmů můžeme sledovat v přímém přenosu. Ve Wu-chanu začal být problém s covidem už v listopadu 2019. Čínské politbyro mlčelo. Utekl prosinec, do světa prokmitávaly zmatené informace. V lednu proběhly oslavy čínského nového roku, miliardová země se rozutekla do všech koutů světa a čínský prezident Si Ťin-pching ve svém tradičním novoročním projevu opěvoval velikost čínského národa a jeho význam. O covidu ani slovo, přestože už byl Wu-chan v karanténě a problém již v tu dobu přerostl v katastrofu. A kroky Číny kopírovala WHO. Zlehčovala.

Varování z Tchaiwanu

Přitom je zajímavé, že z Tchaiwanu odešlo vážné varování již 31. prosince 2019. Tchaiwan varoval, že hrozí vážná epidemie. Adresátem byla WHO. Reakce? Čína se postarala o to, že varování Tchaiwanu bylo bráno jako varování z provincie Číny a Čínou samotnou bylo zlehčované. Čína tak dosáhla toho, že Tchaiwan nikdo nebral vážně. Náš tehdejší ministr zdravotnictví pronesl v tu dobu ve Sněmovně: „Vytváří se trochu panika.“ Ano, Číňané to říkali také (a skupovali veškeré dostupné ochranné zdravotnické prostředky po celém světě).

WHO a Čína

Není od věci se pozastavit i nad vlivem Číny na WHO. Generální ředitel WHO nekriticky přebíral informace od čínských úřadů a odkládal zásadní rozhodnutí. Generálním ředitelem WHO je etiopský politik a lékař Tedros Adhanom Ghebreyesus, ten po svém zvolení, které protlačila Čína, se Číně okamžitě odvděčil tím, že ukončil spolupráci s Tchaiwanem a odsoudil jej tak do role pozorovatele při WHO, který nemá hlas (a není třeba mu dopřávat sluchu). To, samozřejmě, na přání Číny.

WHO celý počátek epidemie kopírovala chování Číny. Zlehčování, mlčení, zpochybňování. Ještě 14. ledna loňského roku, tedy v době, kdy Tchaiwan už měl rozjetou masivní obranu před čínským virem, WHO zopakovala tvrzení Číny, že přenos mezi lidmi není prokázán. A teprve o necelé dva týdny později, když už Čína jela kobercové bombardování karanténami, přiznala WHO, že je problém. Na návštěvě v Číně pak generální ředitel WHO pohovořil o tom, že čínský prezident má velké vůdcovské schopnosti a že „čínská opatření chrání nejen čínské občany, ale občany celého světa.“ Nejde nezmínit, že generální ředitel WHO je nejen lékař, ale také politik, který se etabloval z etiopské vládní strany, která ideologicky silně tíhne k politickému řešení problémů čínským způsobem. Po řadě selhání WHO a až očividného stranění Číně zastavil tehdejší prezident USA Donald Trump podporu pro WHO. Podle jeho tvrzení a přesvědčení byla WHO pod vlekem a vlivem Číny.

Na to konto nejde nepochybovat o vyjádření WHO, která pravila, že únik z laboratoře je extrémně nepravděpodobný. A ano, v tom případě je potřeba, aby se skutečně sešla vyšetřovací komise nezávislá jak na Číně, tak i na WHO, která by dohledala původ viru. Ať máme jasno v tom, kdo to na nás hodil. Jestli příroda, nebo nějaký angažovaný soudruh z Číny, který zapomněl zavřít klec s infikovanými netopýry.

 

Vložil: Štěpán Cháb