Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vápencové palačinky, botanická lahůdka a ledovec Františka Josefa. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé na Nový Zéland

15.05.2021
Vápencové palačinky, botanická lahůdka a ledovec Františka Josefa. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé na Nový Zéland

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Punakaiki

FOTOREPORTÁŽ Punakaiki je malá osada na západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Leží mezi Westportem a Greymouthem, na okraji národního parku Paparoa. Jižně od vesnice se nachází oblíbená turistická atrakce Pancake Rocks neboli Lívancové skály.

Před třiceti miliony let se množství mrtvých mořských živočichů a rostlin, unášených proudem, usadilo na mořském dnu, kde tvořili postupně stlačené vrstvy vápence, doplněné koberci písku.  Mořská voda, vítr a déšť pak  odstranily  měkké vrstvy a vytvořily nezvyklé skalní formace, které dnes můžeme vidět. Opravdu tyto přírodní útvary vypadají jako už tak trochu nakousané komínky palačinek, vytvarované větrem, deštěm a mořem, a díky koloniím ptáků rybáků jako polité cukrovou polevou. Za určitých podmínek vlny oceánu vhání s hřměním velké množství vody do jeskyní pod skalami, která následně tryská vývěrovými otvory na povrch v oblacích vodní tříště. V moři můžete zahlédnout i delfíny, kteří si rádi hrají blízko pobřeží.

 

Západ slunce v Punakaiki

Západ slunce v Punakaiki

Punakaiki leží nedaleko úchvatné řeky Paparoa, podle které se jmenuje celý národní park, v němž se vápencové útvary nacházejí. Můžete si tu půjčit kajak nebo využít některé z nabízených dobrodružných aktivit v okolí, jako je třeba lezení po skalách s místním instruktorem. V národním parku o rozloze tři sta kilometrů čtverečních naleznete působivé scenérie exotické džungle, vápencových skal a kaňonů, ukrývajících v sobě jeskyně a podzemní říčky. Místní hojné a rozmanité pralesy jsou díky mírnému klimatu a vysoce úrodné půdě opravdovou botanickou lahůdkou. Ve vnitrozemní části parku potom lesům vévodí červené a stříbrné buky, na které dohlíží majestátní strážci lesa, stromy rimu.

 

Palačinkové skály v Punakaiki

Palačinkové skály v Punakaiki

Šťastlivci tu mohou zaslechnout i ptáka kiwiho. Běžně můžete pozorovat obrovské divoké holuby, papoušky kea nebo objevit pobřežní hnízdo tučňáků novozélandských. Nestor kea (Nestor notabilis, maorsky jen kea) je alpinský papoušek z rodu Nestor, obývající hornaté oblasti západní části Jižního ostrova Nového Zélandu. Jedná se o jediného alpinského papouška na světě a jednoho z nejinteligentnějších ptáků. Jedná se o poměrně statný druh, s výškou okolo 46 centimetrů a váhou 800 až 1000 gramů je největším létavým suchozemským ptákem Nového Zélandu. 

 

Pláž na Trumanově stezce

Pláž na Trumanově stezce

Hravá a zvídavá povaha dělá z papouška velkou atrakci pro turisty. Kea je občas nazýván horským klaunem a s oblibou zkoumá lyže, snowboardy, batohy, boty nebo části aut (typicky těsnění a další gumové části). Nezřídka se stane, že s ukořistěným předmětem uletí. Co vypadá jako zábavná hra, přivádí někdy místní obyvatele a turisty do potíží a způsobuje škody na majetku. V jednom z případů kea ukradl turistovi dokonce i cestovní pas.

 

Západ slunce na pláži

Západ slunce na pláži

Na Novém Zélandu se kdysi vyskytovaly také statisíce papoušků, nazývaných kakapo soví. Situace se razantně změnila s příchodem Evropanů a Maorů s jejich čtyřnohými mazlíčky. Velké škody však později napáchali zejména krysy a jiní hlodavci, kteří sem dorazili jako černí pasažéři na lodích. Nejtěžší a zároveň jediný nelétavý papoušek na světě je dnes kriticky ohroženým druhem, naživu je již pouze přibližně dvě stě dospělých jedinců.  Kakapo je na Novém Zélandu jedním z nejoblíbenějších ptáků a je znám pro svou charismatickou povahu a hlavou, podobnou sově.  Vědci by rádi papoušky jednou vrátili tam, kde už žili, na Jižní a Severní ostrov, zatím je ale musí držet na dvou izolovaných ostrovech, kde nežijí predátoři.

 

Ledovec Františka Josefa

Ledovec Františka Josefa

Ledovec Františka Josefa

O kousek dál se na západním pobřeží nalézá ledovec Františka Josefa. Klesá z vrcholků Jižních Alp  z téměř 3000 metrů k nadmořské výšce 240 metrů.  V maorštině má trochu romantičtější název, Kā Roimata ō Hine Hukatere neboli zmrzlé slzy Hine Hukatere, dívky z kmene Ngāi Tahu, která ztratila svého milého v lavině.  Ledovec je dlouhý jedenáct kilometrů a jedná se o  jeden z nejstrmějších ledovců na světě. Pohybuje se také rychleji než většina světových ledovců. Německý geolog a objevitel Julius Von Haast se ho v roce 1865 rozhodl pojmenovat právě po panovníkovi Rakousko-Uherska. Von Haast pojmenoval i sousední ledovec Fox na památku Sira Williama Foxe, novozélandského premiéra.

 

Celkový pohled na ledovec Františka Josefa

Celkový pohled na ledovec Františka Josefa

 

Jezírko u ledovce

Jezírko u ledovce

Ledovec Františka Josefa  je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí na západním pobřeží. V jeho okolí se můžete projít sami nebo můžete vyrazit na kole po jedné z místních cyklostezek. Na vrchol se ale dostanete jedině se speciálním horolezeckým vybavením nebo helikoptérou. (zdroj ZDE)

 

Ptáci Nového Zélandu

Ptáci Nového Zélandu

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran