Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zas*aný Židi, nechala se slyšet demonstrace v Německu. EU zvýšila výdaje na migraci trojnásobně. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.05.2021
Zas*aný Židi, nechala se slyšet demonstrace v Německu. EU zvýšila výdaje na migraci trojnásobně. Komentář Štěpána Chába

Foto: Židovská komunita Gelsenkirchen

Popisek: Snímek ze synagogy v Gelsenkirchenu

Synagoga v německém Gelsenkirchenu zažila ke včerejšku nepěknou ukázku mentality Němců (záměrně píšu a tímto zdůrazňuji slovo Němců) a návratu trochu té minulosti našich sousedů. Na 180 lidí se sešlo před synagogou a mezi jinými skandovali i heslo: „Zas*aný Židi.“ Demonstrace se před synagogou odehrála v reakci na počínající válku v Izraeli, kde teroristická palestinská organizace začala vypouštět rakety na území Izraele. A ten se začal bránit.

Zásadní u tohoto je, že demonstranti se sešli před synagogou, tedy před domem modliteb Židů, nikoliv před ambasádou Izraele. Což je zásadní informace. Pokud by se sešli před ambasádou a křičeli: „Zas*aný Izrael“, byla by to běžná forma vyjádření nesouhlasu s politikou Izraele a nesouhlasu s počínající válkou v oblasti. Ale protest proběhl před synagogou, tedy před symbolem židovské víry, nikoliv státu Izrael a za zas*ané byli označeni Židé jako věřící. Nutno podotknout, že vše proběhlo pod dohledem a při nečinnosti tamní policie.

Před týdnem jsme oslavili 76. výročí konce druhé světové války. Války, kterou rozpoutalo Německo. Zásadní politikou tehdejší německé vlády i občanů byla nenávist k Židům, která je dovedla až k vybudování desítek koncentračních táborů. Včera povstalo na 180 Němců a vyrazili svou nenávist k Židům, svou antisemitskou povahu a založení vyjádřit před synagogu. Už zase, dalo by se smutně zkonstatovat. Mělo to jeden pozitivní aspekt, téměř všichni měli na otvorech do svých hlav povinně nařízené respirátory. Ty je ovšem nezastavily v proudu nenávisti. Nejde nezmínit, že podobně a v menších hloučcích se stavěla i strana NSDAP. Jsou nás desítky, ale budou nás miliony?

Ztrojnásobíme to

I když to zdánlivě nesouvisí, není od věci se podívat na migrační politiku Evropské unie. Ta chápe potřeby svých obyvatel a ztrojnásobila na období 2021 až 2027 výdaje na azylovou, migrační a integrační politiku. Ztrojnásobila výdaje oproti předchozímu účetnímu období. Evropský parlament a Evropská komise se dohodly, že pro tyto cíle bude alokováno necelých 10 miliard eur (9,88 mld. euro - tedy 252 miliard korun). Důraz bude kladen na ‘solidaritu a sdílenou odpovědnost‘, zvláště vzhledem k nejvíce postiženým zemím EU. A více se má zapojit místní samospráva. Tento fond není žádnou novinkou. Ovšem v minulém období mu byla alokována pouze třetinová částka.

V ujednání evropských potentátů stojí, že by měla posilovat společná azylová politika členských států, rozvíjet legální kanály pro migraci v souladu s ekonomickými a společenskými potřebami jednotlivých států, podporovat integraci obyvatel ze třetích zemí a také boj proti ‘nepravidelné‘ migraci. Co si představit pod ‘nepravidelnou‘ migrací, nevím. Snad je jim v Bruselu líto, že se tok migrujících v zimě vždy trochu uklidní a chtějí úkolovat Frontex, ať Středozemní moře v tomto období vyhřívá.

A to není všechno. Nově tu máme i placení z evropského rozpočtu (tedy z daní, které všichni platíme) za přijetí migranta. „Europoslancům se podařilo navýšit sumu, kterou státy EU zinkasují za každou přesídlenou osobu (10 000 euro, místo 7 000, které zamýšlela Evropská komise), stejnou sumu, jakou dostanou za každou osobu relokovanou z jiného členského státu. Zatímco v letech 2014-2020 nedostávaly státy nic za humanitární přijetí, nyní dostanou 6 000 eur za takto přijaté osoby (8 000, pokud jde o člověka z ohrožené skupiny),“ informuje materiál dostupný na stránkách Evropského parlamentu. A když už jsme u těch peněz, Evropské unie a konfliktu v Izraeli, tak Evropská unie vyplatila za období 2017 až 2020 Palestincům 1,28 miliardy eur. Jistě na bohulibé účely, které s ničím nesouvisí a nikdy nevybuchují (a ano, oficiálně jdou peníze skutečně na bohulibé záležitosti, ale končí tam? O tom nepochybuje snad už jen blázen). A abych nebyl přísný jen vůči EU, dovolím si přičinit poznámku o tom, že nový prezident USA Joe Biden obnovil Trumpem zrušenou podporu Palestinců. Nově Palestincům USA budou posílat 235 milionů dolarů ročně. To bude bombiček. Myslí to s námi všemi dobře. Hlavně, když mají všichni na otvorech do hlav respirátory. To je základ, uvědomělý a plný budovatelské síly.

„Vezměte si, že jenom Evropská unie vynakládá na rozvoj Palestiny nemalé prostředky. Tím pádem i Česká republika. V tom toku let to jsou miliardy eur. Kde jsou vidět? Já je tam moc nevidím. Nevidím ty dálnice, nevidím školy, nemocnice, nebo nějakou infrastrukturu, něco pro obyvatel. Já už jsem tady říkal, že by bylo dobré udělat audit těchto finančních prostředků. Takové výzvy většinou padají do ticha,“ řekl pro DVTV náš velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

Ono to skutečně nesouvisí

Němci prostestují před synagogou, řvou „zas*aný Židi“, je dobře, že to s námi unie myslí dobře a chce, aby se naše společnost promíchala s trochu tolerantnějšími a mírumilovnějšími migranty. Vždyť nebýt migrantů, ztratili bychom nejen genofond, ale nejspíš zase i soudnost a začali bychom dělat pogromy a ghetta a stavět zase koncentrační tábory. Ještě že tu unii máme.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace